hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

buna dimineata
am si eu o nedumerire legata de histerosalpingografie,si anume:
m-am decis sa fac si eu o HSG luna asta si cum ieri eram z1 m-am apucat de cautat medici care sa-mi faca operatiunea in z7 am sunat la un cab. unde stiam ca am sanse si mi-a spus ca nu-mi face HSG ca ei fac numai histeroscopie si ca e cam tot aia...bineinteles ca nu am fost convinsa si am sunat la alt cabinet si aici mi-a spus ca de curand fac HSG la cabinet si sa ma programez , cand am auzit asa am intrebat daca e nevoie sa merg mai devreme sa-mi faca ceva control analiza de secretie?...si a spus ca nu-i nevoie, intrebarea mea: e posibil sa-mi faca HSG in conditiile de mai sus, sau asistenta nu a inteles bine ce vreau sa-mi fac?

multumesc frumos

-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana1005 spune:

Elaa mie medicul (inainte de HSG) mi-a recomandat un set de analize de secretie inainte ... si anume Chalmydia, Micoplasma, Ureaplasma, Culturi col, Secretie vaginala si Papanicolau. (sper ca le-am scris bine)

Explicatia a fost ca daca exista o infectie in vagin sau col ... prin injectarea substantei de constrast aceasta este impinsa in uter si trompe ... care se vor infecta si ele.

Proiect BB inceput in mai 2006

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Chis: nu este acelasi lucru -sunt total diferite. In general prima se face HSG-ul deoarece la ea se vede si trompele care sunt foarte importante , si in mare se vede si uterul, dar se pare ca nu este foarte fidela pentru uter .Avand in vedere ca este o analiza radiologica trebuie sa aibe toata aparatura necesara pentru a o face.
Histeroscopiea se face mai rar in cazul in care se vede ceva in neregula la uter prin HSG ( ex. polip, sinechi...) tot cu acesta ocazie le si rezolva. Se face in sala de operatii cu un aparat secial si cred ca nu se face chiar de orice medic ginecolog, nu mai spun de operatia histeroscopica...

Ele:Cat priveste analizele :este OBLIGATORIU sa-ti faci un set de analize inainte de aceste investigatii - daca ai o infectie este foarte rau deoarece poti face complicatii foarte pacatoase.

Va trimit un link foarte interesant ( cel putin din punctul meu de vedere:
http://www.lumeanoastra.com/forum/viewtopic.php?p=56125



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Marusca, multumesc pt mail.
Off topic : ai cumva uter retrovers? Eu da, si ma gandesc ca HSG ar putea fi deformata din cauza asta.
Super link!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by goldi

O sangerarea atat de lunga denota o leziune asa ca nu as risca un HSG prin care lichidul de contrast este introdus sub presiune in uter si trompe. Ca sa nu mai spunem de riscul unei infectii.
Mai ai rabdare o luna.




da,cred ca mai intelept e sa mai astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Goldi: da, am uter retrovers. De aceea cred ca am sanse mici natural si tot insist cu IAS-uri.
Cu toate ca si masa si sora mea au uter retrovers si raman foarte repede. Se spune ca trebuie sa schimbam pozitia darnoi nu prea putem deoarece sotului meu nu-i place, spune ca este impersonal

Asta este, ce sa facem....



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Marusca, te intrebam pentru ca ai spus ca la HSG totul "parea" in regula, si pt ca si eu sunt posesoarea unui retrovers, imi inchipui ca analizele noastre trebuie citite un pic mai altfel.

MRL, cum a fost ?Parca azi erai programata. Sper ca totul este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

goldi, din pacate nu am ajuns la histeroscopie. Ieri am fost la dr. pt ca luni seara m-am pomenit din nou cu CM pe cap. In decurs de 28 de zile am avut 3 CM. Eu acum ar fi trebuit sa fiu in plina ovulatie si cand colo ... invazia din nou pe capul meu. va dati seama ce sperietura am tras, ma gandeam ca cine stie ce am ... Dar spre norocul meu, daca ii pot spune asa la eco nu am iesit cu chisturi sau alte minuni. In schim se vedea endoemtrul foarte subtire pe care ma tot chinuiam sa il elimin. Se pare ca mi se trage de la un avort menstrual, dupa care a urmat ciclul anovulator la care endoemtrul meu ramanea foarte subtire dar nu reuseam sa il elimin complet de unde si sangerarile mele dese in ultimele 28 de zile. Asa ca am dat in menometroragie. Iau Duphaston pt ingrosare dupa care astept sa imi vina CM, iar din ziua 5 (poate mai devreme, mai discut cu dr) voi incepe cu AC si apoi voi face si histero. Oricum acum nu aveam cu sa fac operatiunea pt ca sunt cu rushii pe cap. Acum vad ca dau semne de retragere. O sa va tin la curent cu evolutia mea, sper sa merg in spre bine.
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Singura parte buna, este ca se poate!!!! Ma refer la o sarcina naturala, care desi nu a sa fie de data asta, te cam ...incearca . Si te cam confunda fetele cu o graviduta fericita...zic bine?
Lasa ca ai timp destul pentru histeroscopie.
Eu iau taurul de coarne miercurea urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Inca ceva - intrebare pt fetele care au facut histero cu anestezie: este locala sau generala? Credeti ca voi fi in stare dupa aceea sa conduc masina? Sotul meu este plecat iar ca sa-mi anunt familia nu prea am chef, asa ca prefer sa ma duc singura.
Multumesc.

Mergi la inceput