hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

goldi, daca este sa faci histero nu o amana. Este mult mai bine sa sti cum stai cu uterul. Din cate am inteles se vad destule la aceasta operatiune si se pot rezolva pe loc. Despre preferinta dr. de a face histeroscopia la o data cat mai indepartata de ovulatie nu stiu ce sa spun, pe mine programarea ma prinde chiar in focurile ovulatiei. oricum pe mine ma intereseaza sa vad si endometrul cum este pt ca am nevoie de el sa fie de cea mai buna calitate pentu ca sa se poata prinde bine embrionii transferati la FIV.
Adeverintele pe care ar trebui sa le ai ar fi: adeverinta de la serviciu cum ca sunt cu plata la zi la asigurarile de sanatate si trimitere de la dr. de familie. Eu oricum ma voi duce pregatita pt anestezie (nu mananc nimic, nu beau nimic) si cu costumatie de spital in sacosica. Despre plata nu prea stiu ce sa iti spun, dai cat iti poti permite.
ancuta,
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Buna fetelor,
Pentru histeroscopie, ce acte imi tb. in spital? Pot merge pe adeverinta de salariat a sotului?


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Rectificare - dupa ce am abordat-o pe Moisica.
HSG e inainte de ovulatie; histero este dupa, in faza secretorie , asa ca MRL esti la tanc.
Eu o fac pe 25.04 si voi fi in ziua a 14, numai ca la mine ovulatia este f devreme, in ziua 9-10. Si eu am cerut cu anestezie si mi-a cerut insistent sa-i mai spun inainte de operatie, deci ...atention!
Fetelor, am inceput sa ma rog sa gaseasca ceva, ca atatia ani de infertilitate inexplicabila mi-au tocit nervii si am ajuns in ilara situatia sa nu mai suport un rezultat bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Fetelor. Succes.
MRL : nici o problema. Eu cand am facut operatia histeroscopica pentru sinechii eram in Z13 si simteam cu ma doare burta ca eram la ovulatie si nu s-a plans nimeni de asta. Dar stiam ca tu iei AC. nu-i asa?
Goldi. Si eu am fost in aceeasi situatie. Dupa histeroscopie am fost chiar bucurioasa ca mi-a gasit ceva care poate fi indreptat fara probleme. Eram disperata sa-mi zica toata lumea ca nu am nimic. Bine ca nu am facut FIV , ca nu se prindea datorita sinechiilor ( pe care le-am vazut si eu pe ecran). Acum , tot ce imi dorasc este sa se fi rezolvat totul acolo.



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Nu sunt f impacata cu situatia.
O eventuala imixtiune in ... zona in perioada ovulatorie sau postovulatorie nu deranjeaza nimic pe acolo? Un eventual embrion ratacit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Intrebare: luna trecuta am avut un avort menstrual dupa care am sangerat aproape o luna.Sangerarea mi s-a oprit acum 5 zile,iar acum incep sa am semne de CM.Ce parere aveti sa fac HSG in z 7 a acestui CM sau sa astept urmatorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Marusca, asa era planificat sa iau AC la urmatorul Cm dar intre timp mi-a venit CM la 15 zile (ceea ce mie nu mi s-a intamplat niciodata de cand sunt) si am sunat dr. sa intreb daca imi poate face histero. Asa ca m-am programat pt operatiune iar la urmatorul CM trec si pe AC pt FIV. Acum stiu ca sunt dereglata si prefer sa vedem ce avem prin interior, sunt curioasa cum se prezinta si endometrul. Te Tu cum stai luna asta, ceva surprize placute?
Idaria nu stiu ce sa iti spun, mai bine intreaba dr.
goldi, acum stiu sigur ca o fac la tanc.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Intrebare: luna trecuta am avut un avort menstrual dupa care am sangerat aproape o luna.Sangerarea mi s-a oprit acum 5 zile,iar acum incep sa am semne de CM.Ce parere aveti sa fac HSG in z 7 a acestui CM sau sa astept urmatorul?




Daca nu mai sangerezi deloc eu zic ca poti sa faci ,dar daca sangerezi este periculos sa faci.Oricum inainte de HSG se face un control si acolo vede mai multe dar este bine sa ii spui tu inainte ce probleme ai avut.
Succes

anca 10+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

O sangerarea atat de lunga denota o leziune asa ca nu as risca un HSG prin care lichidul de contrast este introdus sub presiune in uter si trompe. Ca sa nu mai spunem de riscul unei infectii.
Mai ai rabdare o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Imi explicati si mie care este diferenta intre hsg si histeroscopie?E obligatoriu sa ai la activ macar un hsg facut pt a ajunge la histeroscopie?Si de ce se recomanda ambele daca prima e destul de relevanta?In ce consta histeroscopia mai precis...?Va rog un raspuns....si daca se poate si clinici particulare unde se face, in Bucuresti?pa.

Mergi la inceput