hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Turturica , mie mi-a spus clar pana in ziua10, pt. a nu afecta ovulatia sau a nu distruge o eventuala sarcina incipienta.Bafta!

vine barza?
poze familia mea
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

quote:
Originally posted by raluandra

salutare! revin cu detalii despre histeroscopia care mi s-a facut: mie mi se pare total aiurea faptul ca nu mi-a spus nimic clar nici dupa ce l-am intrebat; mi-a scris in biletul de externare (acum stiu sigur fiindca m-am mai uitat odata)histero in limite normale, orificii tubare vizibile cel drept fara peristaltism cel stang permeabil; ce-o fi insemnand asta stie cineva? adica ar putea fi infundata trompa dreapta? putea sa vada astaa?urmeaza histerosalpingo doare tot asa? spuneti-mi si mie ca mi-e tare frica; doare doar daca ai trompele infundate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Scuze, buna!

Intrebai tu zilele trecute cume cu peristaltismul: eu cred ca e ca la intestin: persitalticele sutn acele miscari periodice care imping continutul inainte. Asadar, ca sa fie impins outzul pe trompa in jos, e nevoie de peristaltism. Daca o trompa nu are asa ceva, inteleg ca nu e capabila sa trimita ovocitul spre uter.
Poate ca in momentul interventiei nu avea peristaltism, dar poate ca nu e ceva permanent?

Oricum, cealalta trompa e OK si asta conteaza cel mai mult: te poti baza pe ea!

OPaste fericit, sa auzim de bine!

Gabi

quote:
Originally posted by raluandra

salutare! revin cu detalii despre histeroscopia care mi s-a facut: mie mi se pare total aiurea faptul ca nu mi-a spus nimic clar nici dupa ce l-am intrebat; mi-a scris in biletul de externare (acum stiu sigur fiindca m-am mai uitat odata)histero in limite normale, orificii tubare vizibile cel drept fara peristaltism cel stang permeabil; ce-o fi insemnand asta stie cineva? adica ar putea fi infundata trompa dreapta? putea sa vada astaa?urmeaza histerosalpingo doare tot asa? spuneti-mi si mie ca mi-e tare frica; doare doar daca ai trompele infundate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Turturica: Si eu cred ca HSG -ul trebuie facut inaintea datei ovulatiei . deci mai bine astepti inca o luna. Dar daca faci sex protejat sau abstinenta , nu cred ca este o problema. Doar ca ratezi sigur luna aceasta de incercari.

Referitor la peristaltism , tocmai am citit ieri intr-o carte ca peristaltismul se accentueaza si trompa este cu adevarat functionala in perioada fertila (in jurul datei ovulatiei). Deci nu cred ca este o probleme daca ai facut analiza in afara acestei perioade.
Sarbatori fericite!


Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Paste fericit, fetelor!!! Sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Am reusit sa ma programez pt saptamana urmatoare la histeroscopie. O sa fiu cam in ziua 13 de la CM, nu am reusit mai devreme, asa ca o sa fiu cu ovulatia in toata splendoarea ei. Sper sa fie totul OK si sa reusesc sa mi sa faca anestezie. Revin cu amanunte dupa operatiune. Sa imi tineti pumnii ca imi este putin frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Unde faci HSG?
De ce faci anestezie?

anca 9+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

ancuta, eu am facut HSG cu cativa ani in urma si am iesit bine, ambele trompe le am permeabile. La HSG nu am facut anestezie.
Acum vreau sa fac histeroscopie, sa vad uterul cum se prezinta de nu au reusit embrionii pusi la FIV sa se prinda. Am inteles de la fete ca as putea sa optez pt anestezie la histeroscopie ca daca se descopra ceva sa rezolve problema pe loc si prefer sa nu simt durerea. Sper sa mearga treaba din prima.
HSG si histeroscopia la Giulesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Imi pare rau ,se pare ca am inteles eu gresit,iti tin pumnii ca totul sa fie bine.Te pup

anca 9+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Si pe mine ma "paste" o histero, asa ca adun informatii.
MRL, faci la Giulesti? Imi poti spune ca adeverinte trebuie si cat se da la dr? Dupa cate stiu eu, la histero se doreste un endometru cat mai subtire si de aceea dr vor o data cat mai indepartata de ovulatie.
Si eu am facut o HSG la Giulesti care a iesit bine, insa de atunci au trecut vreo doi ani si ma intreb daca nu s-ar putea combina cele doua analize.
Au fost de acord cu anestezia, ca la Giulesti sunt mai spartani, experimenteaza (pe noi!) totul pe viu.

Mergi la inceput