hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Lara: e normal. Stai linistita. Pe mina m- atinut cam 4 zile.Nici CM-ul nu a fost chiar OK in luna aceea.

MRL: Si dr. Moisa face histeroscopie si dupa aceea in functie de caz opereaza. poti sa te duci si la ea daca vrei , eu ma impac foarte bine cu ea cu toata ca am vazut ca pe forum nu este prea iubita. Dupa ce am schimbat 4 medici m-am oprit la ea sinu am de gand sa o mai schimb ca nu mai am unde Poate numai daca ajung la FIV..

Cat priveste anestezia. pe mie dr. Moisa m-a intrebat daca vreau anestezie la histerospopie. daca spui ca vrei, iti face , important este sa nu maninci nimic si sa nici nu bei nimic pana la operatie. Eu am mancat un mar si nu mi-a mai putut face anestezie. Oricum la operatie este obligatorie anestezia si nici acea experienta nu este prea placuta.Daca ma intrebi acum nici nu stiu ce sa recomand, cu sau fara anestezie... Analiza tine putin si daca esti treaza ai avantajul sa vezi pe ecran exact interiorul uterului dupa care iti revii rapid si poti sa pleci acasa pe picioare , pe cand dupa anestezia generala iti revii mai greu ( dar nu te mai doare )

Succes ,

Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

lara nu te speria.este normal sa sangerezi.eu am sangerat 6 zile dupa histeroscopie.sunt unele fete care nu au nimic, dar cred ca depinde de organsim.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Va dulce pe toate. Eu HSG l-am facut si am iesit bine, permeabilitatea este OK, lichidul a trecut foarte repede. Acum vreau sa fac histeroscopie pt FIV.
la urmatorul CM o sa trec la treaba, in prima zi ma voi duce sa ma programez. Vad ca voi va plangeti ca aveti sangerare dupa histeroscopie, eu as vrea sa trec deja pe AC pt urmatorul FIV. O sa intreb dr. daca pot lua sau sa mai astept inca o luna (cu toate ca ar trebui neraparat sa trec pe AC)
Marusca, ti-am trimis un PM. Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Buna fetele,

Am facut si eu HSG luni la Giulesti. Nu m-a durut foarte tare cand a introdus gazul, in schimb m-a durut cand a bagat fierataniile alea in mine :). Per ansamblu ok. Trompa stanga permeabila, dreapta cred ca a fost un pic infundata ca s*a desfundat cand a bagat a doua oara gazul (pe raport au scris slab permeabila). As avea vreo sansa sa raman insarcinata cu trompa asta slab permeabila? (am ovulatia acum exact pe ovarul cu trompa asta).
La externare nu a fost medicul meu, alt medic mi-a spus sa vin la perfuzii luna viitoare.

A facut cineva dintre voi perfuzii pentru o trompa slab permeabila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Kia eu am facut HSG la Giulesti si mi-a descoperit stanga nepermeabila,iar dreapta avea un dop care a iesit cand a introdus substanta de contrast a doua oara,am ramas exact in luna in care am facut HSG si acum am deja 9 saptamani.Eu iti tin pumnii si sunt sigura ca totul o sa fie bine.

anca 9+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

mersi anca, mersi si de PMul tau (am respectat intocmai instructiunile si a fost bine) :)
Sarcina usoara iti doresc.
O sa incerc si eu luna asta, poate poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Imi pare bine ca ti-am fost de folos cu sfaturile mele

anca 9+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

am citit subiectul asta cap-coada si-as avea o intrebare legata de ziua in care v-ati facut HSG-ul. Toate l-ati facut prin ziua 8-9? Asta pentru ca eu sint programata la HSG de-abia in ziua 13 si sint cam speriata, mai ales ca ciclul meu e scurt, de 25-26 de zile, deci ovulez cam prin ziua 11-12. Cit de periculos e sa faci HSG-ul dupa ovulatie? Am citit peste tot ca trebe facut destul de repede, ca sa fii sigura ca nu esti insarcinata, problema mea e daca e posibil sa fiu insarcinata asa repede.
I-am spus asistentei care m-a sunat pentru programare, dar se pare ca nu se poate face nimic, trebe sa ma prezint de-abia in ziua 13.
Deci voi in ce zi v-ati facut HSG-ul? mersi si sarbatori fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

turturica eu am facut in Z8.dr meu face maxim pana in Z11.ca sa scpai de grija evita sa ai contact neprotejat pana la HSG.
multa bafta!

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu stiu ca nu se face dupa ovulatie ca daca se prinde bb acolo...mai bine mai stai o luna si faci in Z7 sau 8

anca 9+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput