hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

raluandra eu te intrebam daca e sigur ca a fost histerosopie pentru ca tu spui ca dr ti-a spus ca trompele sunt permeabile, iar la histeroscopie nu se vizulaizeaza decat orificiile tubare, mai mult nu se poate.e imposbil sa bage orice mini-camera pe o trompa, care este subtire ca firul de par.furtunelul respectiv este cu o substanta care dezinfecteaza cavitatea uterina.iti tin pumnii sa nu mai fie nevoie de HSG.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana1005 spune:

In primul rand vreau sa o felicit pe ancadragoman pentru vestea buna pe care tocmai am citit-o.

Sper sa te urmez si eu cat mai curand

Acum 3 zile am faut si eu HSG-ul la Elias.
Povestile voastre nu prea seamana cu a mea.

Durerea a existat si a fost mare dupa parerea mea, dar tne probabil de organism si de cat de incordata esti.

La mine concluziile (pe care mai mult le-am tras eu) sunt bune. In timpul procedurii auzeam radiologul cum zicea ca lichidul s-a dus ca un glont (sper si sa se duca la fel).

Totusi nu-mi explic durerea ... pentru ca multe din voi spuneau ca te doare tare doar daca sunt infundate trompele. Or fi fost si la mine si s-au desfundat instantaneu SPER sa fie asta.

Ce vreau sa va intreb este cum arata poza la voi?
La mine sunt vreo patru poze, dar eu nu vad nici o diferenta intre ele.
Ce se vede este un fel de triunghi, dar care are laturile rotunjite inspre inauntru si care nu este fix centrat pe coloana care se vede slab in fundal ci e asa mai intr-o parte .

Asa arata si la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Liliana,

daca te duci la Giulesti ti-l recomand pe Dr. Ion Ionut. Mi-e mi-a facut Histeroscopia dr,. Moisa si m-a operat dr. Ion Ionut ca d. Moisa nu a mai putut din cauza programului(cu toate dar sunt pacienta ei), ea mi-a garantat ca va fi toul Ok si sa stau fara grija. si asa a fost. Tu, daca nu esti inca pacienta unuia ti-l recomand pe dr, Ion deoarece daca ai ceva in neregula, (dupa parerea mea mai mult ca sigur ca ai, sinechiile mele nu s-au vazut decat la histeroscopie cu toate ca facusem si HSG de doua ori) el te va si opera , si este super.
Mie nu a vrut sa-mi ia nici un ban, nici nu stiu cum sa ma revansez fata de el ( aceste este singurul lucru ca nu mi-a placut...)
Succes.



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Marusca, sa inteleg ca si dr. Moisa (ea) face histeroscopie si daca este cazul te si opereaza? Se face ceva anestezie sau nu este deloc dureroasa?
aurel_cris, multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mai, fetelor, eu nu inteleg cum medicii astia nu fac anestezie la histeroscopie??!!!! Inteleg ca nu se poate, medical vorbind la histerosalpingografie, dar la histeroscopie sigur e posibil. Oare cum pot fi atat de macelari??? Care ar fi interesul? Sigur ca orice interventie e mai usor de suportat (ma refer la dupa...) fara anestezie, dar macar una locala? Am vazut ca vesticii fac anestezie (macar locala) pt orice, in special pentru proceduri cum ar fi amniocenteza, endoscopia etc...in fine, eu va tin pumnii la toate si va urez sa nu mai trebuiasca sa treceti prin atatea probleme. Daca exista cineva pe lumea asta care sa merite cu adevarat bebelusi, atunci sigur voi sunteti acelea!! Pupici la toate fetele, mult succes si multa multa multa sanatate!!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna fetelor! Am vazut ca s vb foarte mult d Maternitatea Giulesti.Poate sa imi dea cineva informatii despre mediucul Doru Pana? Va rog frumos!
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

salutare! revin cu detalii despre histeroscopia care mi s-a facut: mie mi se pare total aiurea faptul ca nu mi-a spus nimic clar nici dupa ce l-am intrebat; mi-a scris in biletul de externare (acum stiu sigur fiindca m-am mai uitat odata)histero in limite normale, orificii tubare vizibile cel drept fara peristaltism cel stang permeabil; ce-o fi insemnand asta stie cineva? adica ar putea fi infundata trompa dreapta? putea sa vada astaa?urmeaza histerosalpingo doare tot asa? spuneti-mi si mie ca mi-e tare frica; doare doar daca ai trompele infundate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Fetelor, spuneti-mi si mie ce doctori fac hsg la Giulesti, pls!!!!

Merci mult & muuulta bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana1005 spune:

quote:
Originally posted by raluandra

salutare! revin cu detalii despre histeroscopia care mi s-a facut: mie mi se pare total aiurea faptul ca nu mi-a spus nimic clar nici dupa ce l-am intrebat; mi-a scris in biletul de externare (acum stiu sigur fiindca m-am mai uitat odata)histero in limite normale, orificii tubare vizibile cel drept fara peristaltism cel stang permeabil; ce-o fi insemnand asta stie cineva? adica ar putea fi infundata trompa dreapta? putea sa vada astaa?urmeaza histerosalpingo doare tot asa? spuneti-mi si mie ca mi-e tare frica; doare doar daca ai trompele infundate?



Eu am facut direct HSG-ul, fara histeroscopie.
De durut m-a durut, iar reziultatul, spus de ei, a fost ca substantade contrast s-a dus ca un glont ... deci aparent nu erau infundate

Dar eu zic sa stai linistita. Cred ca durerea nu tine de faptul ca sunt sau nu infundate trompele ... ci mai mult de cat de relaxata sau nu esti.

Am si eu o rugaminte la tine . Dupa ce faci HSG-ul sa-mi spui si mie cum arata radiografiile tale ca sa ma lamuresc si eu cu ale mele.

Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

Fetelor, am facut vineri histeroscopia la Giulesti si de atunci imi curge sange ca la ciclu. E normala chestia asta?


Mergi la inceput