hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Mersi mult, FELICIA!spor si tie laSa dea Bunul Dumnezeu sa fim fericite si!Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by andriushca

Idaira,
referitor la intrebarea ta, eu zic ca daca era sa fie sinechii, se vedea. la mine pe fisa scrie "uter de volum in limite normale, omogen opacifiat" sau cam asa ceva, de unde deduc eu ca substanta de contrast s-a raspandit uniform acolo, deci nu sunt probleme. banuiesc ca in cazul unor sinechii culoarea nu ar fi uniforma. la tine pe bilet ce scrie, referitor la uter? pupici

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png



Cu toata normalitatea HSG eu continui sa am CM de 1 zi si asta exact dupa acel nenorocit de chiuretaj(sarcina oprita din evolutie la 8 sapt).
Am optat si pt histeroscopie,probabil peste 2 saptamini...va rog,cine a facut,sa-mi impartaseasca opinii,am inteles ca se face cu anestezie locala,nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Draga IDAIRA,eu am facut histeroscopie joi!dupa tot ceea ce am citit pe forum despre histeroscopie, iti dai seama ca imi era o frica...dar, m-am internat pe la ora 8, mi s-au luat niste probe de sange, dupa care l-am asteptat cuminte pe dr., care a venit doar pe la 13, a avut nasteri!O asistenta(deloc draguta) mi-a facut o injectie in posterior, si apoi m-a luat de mana si am mers pana la blocul operatoriu , de cezariene!pe drum cam ametisem!acolo, era o doamna draguta care pregatea toate "aparatele" pe care avea sa mi le introduca ...eram deja ametita, m-a ajutat sa ma urc pe "scaunul de tortura",m-a legat de picioare si a venit dragutul de dr., zambind!a gumit tot timpul,mi-a explicat tot ceea ce urma sa-mi faca, cu alte cuvinte a fost un dragut!Initial mi-a spus ca o sa-mi faca anestezie gen, dar a zis ca e mai bine cu locala, in gandul meu ziceam"poate ptr.tine!"...o sa iti mai faca 2 injectii in uter, nu dor tare, e ca anestezia de la dentist si apoi se plimba cu histeroscopul ala prin tot uterul tau, e o snzatie de disconfort mai mult!nu a durat mai mult de 15 minute!ce sa-ti zic, daca nu esti fricoasa si suporti durerea, nu e chiar asa tragic.eu ma gandeam ce bine o sa-mi fie dupa...plus ca mi-am vazut si uterul, si s-a rezolvat totul!am coborat,mai ametita decat urcasem,am fost ajutata sa ma imbrac, mis-a pus un tampon(o sa iti curga sange vreo cateva ore, putin), m-au pus pe un scaun mobil si am fost dusa in salon, sa ma linistesc!mi s-a dat o pastila de doxicilina, iar dr. mi-a dat o reteta sa iau timp de 5 zile,1 pastila de doxicilina la12 ore, iar daca am dureri de burta sau fac febra(ceea ce nu s-a intamplat) sa iau 1-2 pastile xefo.am mai stat in spital cam o ora si am plecat fericita acasa!dimineata mi-a fost putin rau, am vomitat, dar cam atat! Sa stii ca conteaza mult sa te gandesti la ce o sa fie dupa,sa nu te gandesti la durereci la efect, iar efectul speram din tot sufletul ca o sa fieAsa ca, nu avea frica ci mergi convinsa ca peste 1-2 luni o sa te duci din nou, darDumnezeu sa te ajute, sa fie bine!Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Simo,merci frumos de raspuns! Da'ce-ai vrut sa spui cu ultima fraza??!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Simo,merci frumos de raspuns! Da'ce-ai vrut sa spui cu ultima fraza??!!!



:)) A vrut sa zica ca te vei duce peste 1-2 luni din nou la dr, dar de data asta te duci insarcinata! Asa ca sa te duci cu incredere la histeroscopie (in caz ca e nevoie), pt ca ajuta! Nu te speria, cam asta a vrut sa zica! Pupici su succes!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna dragele mele

Eu am facut luna asta o noua histeroscopie, nu inainte de a-mi scoate si steriletul pe care l-am avut timp de 2 cicluri pentru a-mi repara sinechiile uterine. In urma acestei interventii mi s-a confirmat ca uterul este ok.
Acum urma sa prestez la greu luna asta, avand in vedere ca interventia am avut-o in a 7-a zi a ciclului.
Problema cea mare e ca dupa histero din perioada ovulatiei si pana in prezent am avut zilnic dureri de burta(ovare probabil) si de mijloc.
Este drept ca mai mereu in perioada ovulatiei aveam vreo 2-3 zile aceste dureri cat mai reduse, insa acum vad ca ele s-au extins destul de mult.
Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac. Sunt in ziua 25 din 27 cat are ciclul meu iar durerile persista.
Este oare posibil sa ma fi procopsit cu aceasta problema in urma celei de-a doua interventii (dupa prima nu am avut nici un efect advers)? Sau paote sunt gravida? As vrea eu ...
Mie frica sa iau orice pastila contra durerii si de asemeni mie teama sa fac vreun test de urina avand in vedere ca nici macar odata nu mi s-a pozitivat.
Voi v-ati intalnit cu asa ceva? Sau ati auzit vreun astfel de caz?


http://tt.lilypie.com/2dVUp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

[Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac. Sunt in ziua 25 din 27 cat are ciclul meu iar durerile persista.
Este oare posibil sa ma fi procopsit cu aceasta problema in urma celei de-a doua interventii (dupa prima nu am avut nici un efect advers)? Sau paote sunt gravida? As vrea eu ...
Mie frica sa iau orice pastila contra durerii si de asemeni mie teama sa fac vreun test de urina avand in vedere ca nici macar odata nu mi s-a pozitivat.
Voi v-ati intalnit cu asa ceva? Sau ati auzit vreun astfel de caz?


Foarte posibil sa fie dereglare, in urma procedurii. Dar la fel de posibil ar fi si sarcina...ia-ti inima-n dinti si fa un test de sarcina. Macar daca e negativ stii o treaba si poti lua medicamente ceva...
Ai facut histeroscopia cu anestezie locala sau generala? Cum a fost? Te-a durut burta dupa aia? Poate conteaza si asta...
Te pup si-ti urez sa fii sanatoasa si sa ti se indeplineasca visul cat de curand (in caz ca nu e indeplinit deja) :)

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu am facut HSG si laparoscopie si nu mi-a zis nimeni ca as avea probleme cu uterul( adica sinechii).Dar incep sa-mi fac probleme pt ca am facut stimulari pentru obtinerea sarcinii si se pare ca endometrul e mic.Oricum scade si din cauza stimularii dar oare e posibil sa fie un semn de sinechie uterina?
Oare de la laparosopie nu se vede daca sunt probleme si pe interior uterului?Daca nu se vede ma tot intreb oare de ce nu mi-a investigat si uterul daca tot m-a adormit pentru laparoscopie?

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla01 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

quote:
Originally posted by carla01

Buna,

sunt noua pe acest forum si sper ca sa am unele raspunsuri la problemele pe care le am si anume faptul ca nu pot avea copii.

spermatozoizii sotului la ultima analiza au iesit putin cam lenti dar cica nu el ar fi cauza.

am facut si eu HSG la Timisoara .frica a fost destul de mare dar durerea a fost si nu prea.rezultatul a fost ca trompa dreapta imi este infundata, deci sansele sa raman insarcinata se micsoreaza la 50%.
eu sperante am.
acum sunt la perioada de ovulatie si incerc sa am cat mai multe contacte.

mai departe nu mai stiu ce sa fac.daca cineva a trecut prin asa ceva rog sa-mi dea niste sfaturi si pareri .

multumesc.



Eu am fost in aceasi situatie,trompa stanga infundata si dreapta s-a desfundat in momentul in care au introdus substanta de contrast,rezultatul este ca am in burtica o fetita de 14 saptamani.Am ramas in prima luna dupa HSG,deci se poate.Iti tin pumnii si asteptam vesti
Am vazut tarziu ca ai modificat subiectul

anca 14+

Maria
poze





Mersi de raspuns si felicitari pentru ceea ce iti creste in burtica.
Sa fiti sanatoase!
Da. sunt cazuri cand atunci cand faci HSG sa ti se desfunde trompele, cum este si cazul tau , dar eu deja sunt la a doua luna de HSG, luni cand am tras tare.... si tot nimic...asta e...mai insistam.

Sa ai grija de voi!

Mergi la inceput