hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

draga crisanda merci din nou pentru mesaj(cam cu intarziere); am facut la giulesti histeroscopia cu dr. albu; ce sa spun pe mine m-a durut foarte tare nu vreau sa sperii pe nimeni dar asa am simtit-o eu; exact cum ma asteptam mi-a zis sa fac si histerosalpingo dar spuneti-mi va rog si asta doare tot asa? crisanda am inteles ca tu le-ai facut pe amandoua ai vreun rezultat? ei oricum cele care nu au facut-o sa nu se sperie foarte tare pentru ca dureaza 15 min dupa care trece ; a doua zi nu mai ai nimic; astept sa-mi spuneti si mie despre histerosalpingo; si inca ceva mie nu mi-a spus numic foarte clar doar ca am vazut pe biletul de externare investigatie in limite normale sau ceva de genul asta; stanga permeabila iar dreapta era un termen nu mai stiu exact; oricum cand am coborat dupa masa m-a durut tare umarul stang iar dupa ce am mai stat un pic a inceput si dreptul deci presupun ca totusi si dreapta e permeabila dar mai greu un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

raluandra tu spui ca ai facut histeroscopie, dar din ce descri tu pare histerosalpinogrfaie.la histeroscopie nu are de ce sa te doara umarul, pentru ca durerea de umar este data de substnta de contrast pe care ti-o introduce la HSG si care patrunde in trompele uterine si care nu exista la histeroscopie.vad ca ti-a spus si despre permeabilitatea trompelor, care iar nu este vizibila la histeroscopie, pentru ca opticul pe care ti-l introduce in uter nu are loc pe trompele uterine.se vad doar orificiile trompelor.eu m-am uitat tot timpul pe monitor sa vad ce e prin interiorul meu, iar dr imi explica ce se vede si d'aia spun ca ce descri tu pare altceva.
nu ti-a facut anestezie sau un calmant ceva inainte?daca urmeaza sa faci si alte investigatii cere dr sa-ti faca.mie mi-a facut un puf usor si toata durerea a fost in limite acceptabile.si interventia nu a durat nici 10 minute.

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Dragutelor, tineti pumnii! Dimineata ma internez pentru laparoscopie. Habar nu am cand imi fac operatia, probabil miercuri, dar mi-e o frica de mor. Sper sa treaca, sa se desfunde trompa cu pricina si sa vina CAT MAI CURAND. Va pup pe toate si sper ca voi reveni cu vesti bune!!!!!!!!!!!
Doamne ajuta!

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Felicia. Iti tinem pumnii , sper sa ai rezultate bune si sa-ti desfunde trompa. Eu nu am facut laparo deoarece doctorita mea nu vrea, dar daca in 6 luni nu raman dupa aceasta operatie cred ca fac si laparo.


Vezi ca unii medici spun ca nu au putut sa-ti desfunde trompa ca sa te prinda de client la FIV ( asa am auzit si eu....)



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Merci mult, mcrissa!!! Sper sa fie II..
Mie mi s-a spus ca ma pot pune pe treaba imediat....ca dupa histero am facut o ecografie si totul era pregatit pt zilele imediat urmatoare...
Acuma nu stiu ce sa mai zic....
Oricum, sa auzim de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Liniuta78 eu am sangerat dupa histeroscopie si poate din cauza asta mi-a zis sa astept prima menstruatie.am sangerat cateva zile (cam 4-5 zile)ce-i drept foarte putin, 2-3 picaturi pe zi.
poate organismul tau este mai rezistent

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Fetelor, am si eu nevoie de cateva informatii de la voi. La Cm urmator o sa fac histeroscopie pt a depista daca este ceva in neregula pe acolo de nu am reusit la nici un FIV pana acum. Eu ar trebui sa ma apuc din nou de AC la urmatorul CM pt ca trebuie sa imi pun ovarele in repaus pentru efectuarea urmatorului FIV. Se face histeroscopie daca eu iau AC? In ziua a cata de la CM se face? Care sunt dr. care fac histeroscopie la giulesti? Cocei face? dar Moisa? Stiti ceva de preturile practicate pe acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Liliana: incerc sa-ti raspund eu.Nu cred ca conteaza faptul ca iei anticonceptionale,pentru ca in histeroscopie se verifica uterul(faptul ca ovarele sunt inhibate nu cred ca are vreo legatura). Histeroscopia se face dupa menstruatie,pana la ovulatie(prin z7-9,depinde cum ai tu ovulatia si cat te tine menstr.).Cu toate astea,eu am facut-o si in z23(si pentru ca tu iei AC,deci nu ai cum sa fii gravi,cred ca poti s-o faci in orice zi,dupa menstr,ca nu risti nimic).Medici la Giulesti care fac sunt: Marinescu,Ion Ionut,Dracea.Nu stiu daca si Moisa sau Cocei(n-am auzit ca ele sa faca).Poate mai sunt si altii,dar nu stiu pentru ca eu am facut-o la Polizu.Bafta!


Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

nusy, si multumesc mult pt raspuns. Presupun ca in aceeasi zi pleci acasa, nu te obliga sa stai acolo peste noapte in spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

MRL, si eu zic ca daca iei AC poti face histeroscopia in orice zi a ciclului.. Sigur te va lasa sa pleci acasa aproape imediat, poti sta linistita din punctul acesta de vedere. Eu nu am facut la Giulesti, dar stiu ca Aurel_Cris a facut recent cu dr Codreanu, asistata, e drept de Marinsecu (care n-a facut de fapt nimic, a tinut-o pe Cristina de mana ) Cred ca ea e mai putin ocupata, poate n-ar strica sa vorbesti cu ea, e f draguta!


Mergi la inceput