hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

mcrissa, histeroscopia mea a fost exploratorie, deci fara nici o interventie. Nu mi s-a facut nici o anestezie si nu doare foarte tare, e suportabil. La histeroscopia operatorie ti se face anestezie. Nu te teme...Sa ne spui cum a fost...Ideea e sa discuti foarte deschis cu ginecologul tau, sa-i spui despre afectiunile tale si sa-i pui cat mai multe intrebari. Eu, de exemplu, cat am stat pe masa, ma uitam pe ecran sa vad cum arat pe acolo......si puneam tot felul de intrebari.
Mult noroc si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

crisanda multumesc frumos pentru raspuns si pentru incurajari;mie imi e tare frica dar sper sa trec cu bine prin asta; mai am o nelamurire oare dupa asta o sa mi se recomande sa fac si histerosalpingograma? sau depinde de rezultatul acestei analize? merci si o sa va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Liniuta78 merci mult pentru raspuns.ma bucur sa aud ca nu doare foarte tare.eu de obicei sunt rezistenta la durere.sper sa reactionez bine si de data asta.mie cel mai tare mi-e teama sa nu am anexita si sa nu-mi faca histeroscopie din cauza asta.dar mi-am tot spus ca-mi faca singura griji fara rost.pana la urma doctorul stie el ce face si nu ar trebui sa fie grija pacientului sa-i spuna ca banuieste ca are o inflamatie pelvina si ar trebui sa te intrebe el daca ai vreo problema.offf.incerc sa-mi faca singura curaj, dar sunt cam varza.si sunt foarte nerabdatoare sa o fac si sa am liber la .vreau sa vina mai repede.se apropie data la care trebuia sa nasc si sunt din ce in ce mai trista.


Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Mcrissa, tu ai fost colega noastra de odisee, imi pare fff rau ca esti trista, dar pana la urma totul va fi bine, ai sa vezi!

27+Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

chiquitita am fost si eu colega voastra 15 saptamani doar
sper sa ma intorc si eu curand la odisee si de data asta sa fie bine pana la capat



Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanda spune:

Referitor la intrebarea ta, raluandra, cred ca depinde de cazul tau si de ceea ce considera medicul tau ca e necesar de facut. Eu, spre exemplu, le-am facut pe amandoua la recomandarea medicului (mai intai histeroscopia, apoi HSG-ul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Fetelor,

Eu am facut 2 HSG-uri prima m-a durut tare si mi-a gasit o trompa infundata ( cel putin asa a spus medicul acela). Cea de-a doua am facut-o deoarece medicul la care m-am dus ulterior nu credea ca am trompa infundata (din filme nu se vedea nimic). A doua m-a durut dar mai putin si mi-au iesit ambele trompe clar permeabile. Dupa mine, conteaza foarte mult medicul care iti face analiza. Daca iti introduce substanta de contrast prea rapid poate avea loc un spasm al trompei si ea va apare ca infundata. La a doua am facut ceva in plus: am luat un laxativ seara la culcare si inainte de analiza am luat niste calmante ( cred ca m-a ajutat).

Asta a fost problema cu HSG dar.... tot nu ramneam cu toate ca nu existau cauze clare, 4 IAS nereusite si insitenta sa fac analize suplimentare. Am facut histeroscopie exploratorie , la care am avut niste dureri groaznice ( nu vreau sa va sperii , analiza tine foarte putin si cred ca depinde de organism), nici nu vreau sa ma gandesc.Oricum m-a durut mai tare cala HSG. La analiza mi-a gasit un sept uterin - probabil acesta a fost si motivul durerii si al inferilitaii. Saptamana viitoare fac Histeroscopie operatorie la Giulesti cu anestezie generala pentru a imi scoate septul.

Concluzia: am fost la 4 medici renumiti. Diagnostic infertilitate inexplicabila. Sfat: mai incercati sau FIV. Puteam sa fac eu zeci de FIV-uri ca nu rameam niciodata. Se pare ca totusi medicii din Romania sunt cam superficiali.

Scuze pentru acest mesaj lung, dar poate invatati si voi ceva....Eu cred ca intotdeauna exista o cauza a infertilitatii



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

marusca imi pare rau pentru experientele neplacute.
eu saptamana viitoare voi face histeroscopie exploratorie.dupa ce am pierdut o sarcina la 15 saptamani, sarcina oprita in evolutie, dr ma suspecteaza de sept uterin.am citit foarte mult despre septul uterin, dar nu stiam ca poate fi o cauza pentru care sa nu ramai insarcinata si stiam doar ca poate duce la oprirea in evolutie a sarcinii.
iti tin pumnii pentru saptamana viitoare si sa ne spui cum a fost.dupa ce se indeparteaza septul mai urmeaza alte investigatii?la cat timp dupa ai voie sa incerci sa ramai insarcinata?ma gandesc ca si pe mine ma asteapta aceleasi investigatii

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii. Sunt din Ardeal, am 34 de ani, nu am copii dar mi-i doresc foarte tare. Astept sa fac o histeroscopie operatorie, la dr. Tutunaru, la Elias, pentru un fibrom uterin submucos, dupa un tratament preoperatoriu cu Diphereline. Dr. mi-a spus ca asteapta sa apara histeroscopul intr-o luna(cel vechi e stricat sau ceva de genul asta), ori eu sunt destul de stresata, pentru ca in timpul asta fibromul poate creste la loc, dupa incetarea Diphereline-ului. Nici nu as vrea sa schimb medicul, deoarece am incredere in dansul.
Rog fetele care au trecut printr-o histeroscopie operatorie, daca pot sa-mi dea detalii (cu anestezie generala sau locala, detalii financiare, ce ar trebui sa am la mine, imi trebui si in acest caz o caseta video ca la laparo, recuperare, etc.)?
De asemenea mi-ar fi de folos daca exista printre voi fete care s-au operat in acest fel chiar de fibrom. Poate exista chiar fete in situatia mea, paciente la dr.Tutunaru, care asteapta sosirea histeroscopului. Nefiind din Bucuresti mi-ar fi de folos daca am tine legatura sa ne instiintam reciproc daca auziti ca i-a sosit histeroscopul lui dr. T. Va multumesc anticipat si va doresc la toate multa sanatate!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Eu am facut o histeroscopie operatorie, acu 2 ore
Aveam un polip endometrial, mi l-a aratat dr. si peste 10 zile imi da rezultatul la biopsie(c-am zis sa vedem de ce natura e, asa...pt. linistea mea, desi dr. a zis ca dupa cum arata nu sunt probleme)era mare(21,2/9mm) si situat in mijloc, deci ocupa toata cavitatea uterina. Mi-a facut o anestezie in mana si una in vagin(cred), m-am ametit bine , dar nu m-a durut tare, doar cand a bagat lopatele alea(sau ce-or fi fiind)am simtit disconfort si m-a uns cu o solutie ,care chiar m-a usturat putin; in rest, cat a umblat pe-acolo sa prinda polipul nu m-a durut deloc.Am vazut totul pe ecran...Bafta multa celor care fac astfel de operatii!M-a costat 100RON +35 biopsie la cabinetul dr.

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Un zambet nu costa nimic, dar pretuieste atat de mult
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti...

Mergi la inceput