hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Multumesc mult pt raspuns. Cred ca o sa-mi fac o programare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Oare nu exista un astfel de medic si in Cluj-Napoca? Ar fi nemaipomenit. Daca stiti, va rog sa-mi dati o adresa. Mersi.

Tot ceea ce nu ne doboara, ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Draga Felicia20 eu am gasit adresa pe net, acest cabinet se pare ca exista numai in Iasi. Incearca sa cauti cu Google, poate gasesti ceva informatii in plus. Eu am incercat sa sun astazi sa/mi fac programare dar mi s/a dat ton de ocupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Felicia20 daca zici ca ai facut HSG in urma cu un an in urma careia ti-a reiesit o trompa permeabila si una nu, iar in tot acest timp nu ai ramas insarcinata, eu ti-as recomanda sa iti faci laparo.
Sa iti spun si de ce.
In urma cu 3 ani am facut si eu un HSG (fff. dureros, ca am regratat ca l-am facut) in urma careia mi s-a descoperit trompa stanga buna si cea dreapta infundata. Dupa, am fost la Sovata, am facut injectii, nimic timp de 2 ani jumatate. Dupa care m-am hotarat: laparoscopie, sa vad ce este.
In urma laparoscopiei mi-a rezultat: trompa stanga blocata si cea dreapta libera si cireasa de pe tort: endometrioza.
Asa ca eu iti recomand sa faci laparo pentru ca este una din investigatiile care iti poate raspunde la intrebarea: de ce nu fac bebe.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Multumesc pt. raspuns, Ariana1. Si dupa acea operatie de laparo, ai ramas insarcinata? Cum este operatia?

Tot ceea ce nu ne doboara, ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Felicia20 dupa laparo nu am ramas deoarece am facut tratamentul cu dipherelin si inca nu mi-a venit cm-ul, mai am de asteptat.
Dar in urma operatiei mi-a gasit si un fibrom pe uter dar in afara, lucru care nu l-as fi descoperit cu nici o alta procedura.
Acum, va trebui sa fachisteroscopie ca sa vada ce este cu trompa blocata, deoarece problema este la intrarea in uter.
Operatia nu este grea, pe mine m-a cam durut burta vreo2-3 saptamani, dar la mine curatase focarele de endometrioza si era de asteptat sa ma doara.
Eu zic ca daca nu ramai insarcinata sa faci operatia asta ca iti da raspuns la problemele tale.
Eu regret ca nu am facut-o mai demult poate acum aveam bebe.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluandra spune:

va rog am si eu nevoie de o lamurire de la voi sper sa ma puteti lamuri : histeroscopia este acelasi lucru cu histerosalpingograma? daca nu in ce consta una si in ce consta alta? ce descopera unaa si ce descopera cealalta? va rog sa-mi raspundeti pentru ca saptamana viitoare sunt programata la giulesti pentru o histeroscopie
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Fetelor, sa nu va fie frica...eu de abia mi-am fauct o histeroscopie exploratorie...A fost foarte ok si m-a durut, intr-adevar, insa a fost o durere mult mai usoara decat cea de la cm (eu am uneori niste dureri destul de mari)..s-a facut mai intai cu gaz, apoi cu lichid pt ca nu se vedea partea dreapta a uterului (eu am uter bicorn). Tot nu s-a vazut. Mi s-a recomandat sa fac HSG. Inteleg de la unele din voi ca e f dureroasa. Stiu ca presupune sa ti se introduca un lichid de contrast si apoi sa ti se faca pur si simplu o radiografie. E nomral sa doara pt ca acel lichid de contrast este introdus cu o presiune suficient de mare astfel incat sa patrunda peste tot ca apoi radiografia sa iasa cat se poate de corect. Eu cred ca se poate face si o anestezie locala...tota treaba e sa intrebi si sa te interesezi cat mai mult, nu sa mergi la ginecolog si sa tii gura inchisa. Tb sa-l(o) bomardezi cu cat mai multe intrebari. Eu asa am facut azi.
Eu v-o recomand din toata inima pe dna doctor Dracea, de la Panait Sarbu, din Bucuresti. Este extraordinara! Credeti-ma pe cuvant!
Acuma, fetelor, pot sa va zic ca am fost fff stresata inainte de histeroscopie....mai ales ca m-am si alimentat cu o gramada de bazaconii de pe net. Trebuie sa aveti incredere in corpul vostru si sa va ganditi ca, chiar daca doare 10 minute, 10 ore, 10 zile...eviti sa doara mult mai mult timp mai tarziu...
Eu tb sa ma apuc de treaba acum...if u know what I mean!?!
Mult noroc si multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

liniuta ma bucur sa aud ca a fost bine.la mine azi e Z1 si maine sun la dr sa ma programez si eu pentru histeroscopie.tu ai facut cu anestezie locala?iti face vreun control inainte?am inteles ca trebuie sa fii perfect sanatoasa, iar eu am avut o anexita care mi-a dat bataie de cap toata iarna.de vreo 2 saptamanni nu ma mai doare nimic, dar sper sa nu fie ceva ascuns pe acolo.
stiu ca septul uterin se opereaza tot prin histeroscopie, dar nu stiu daca se poate face si operatia acum sau se face doar dignosticarea.le-a facut cineva pe amandoua in aceeasi interventie?

Mcrissa in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanda spune:

Draga raluandra, histeroscopia si histerosalpingografia(HSG) sunt doua proceduri total diferite. Prin histeroscopie de investigatie se vizualizeaza cu ajutorul unei mini camere uterul, procedura dureaza cu tot cu pregatire aprox.10 min, se realizeaza in blocul operator (etaj 1 la Giulesti - in februarie am facut si eu histroscopie la Giulesti). Daca doresti banuiesc ca poti beneficia de anestezie, in functie de discutia ta cu medicul tau curant. Din punctul meu de vedere nu a fost necesara o anestezie, durerea a fost asemanatoare durerii menstruale.
Histerosalpingografia consta in vizualizarea trompelor prin radiografie. Se introduce un gaz de contrast (sper ca am zis bine),apoi se realizeaza radiografia zonei. Este o procedura jenanta, la fel insa nu dureaza mai mult de 10 minute. Sper ca am reusit sa te lamuresc cat de putin. Bafta multa saptamana viitoare si sa ai parte numai de vesti bune.

Mergi la inceput