hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Chantal nu te speria ca nu te taie nimeni......e suportabila durerea.

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

la histeroscopie se poate vedea aderente si endometrioza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jovi spune:

Dragele mele histeroscopia se face cu anestezie va adoarme deci nu doare.Ceea ce doare este histerosalpingografia (hsg-ul),asa ca multa bafta si sa auzim vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Jovi, asa sper sa fie...desi vad ca mai multe fete spun ca a fost altfel...
Pe mine ma interesa foarte mult sa stiu cine si-a mai facut histeroscopie si care are si uter bicorn...as fi vrut sa stiu ce s-a intamplat cu ele...au ramas insarcinate? cum? in cat timp de la histeroscopie? Si, mai mult, daca sunt persoane care au uter bicorn si nu si-au facut histeroscopie, dar au ramas insarcinate si sarcina a fost ok...

Merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Buna, fetelor!
Sunt noua pe acest forum, desi va urmaresc de ceva vreme. Abia acum am avut curajul sa imi spun si eu oful. In urma cu un an am facut histerosalpingografie in urma careia a reiesit ca trompa dreapta este infundata, iar trompa stanga este permeabila (pe biletul de analiza scria ceva de genul tr. dreapta.....negativa, tr. stanga.....posibilitate...pozitiva). D-na. dr. a spus ca ovulatie este, o trompa este buna, deci asteptam. Problema e ca a trecut deja un an si.........nimic. Nu as vrea sa fac laparo (mi-e tare frica), beau ceai de napraznic si tinctura de branca ursului, in speranta ca se va desfunda. Mentionez ca am 29 ani, sunt din Cluj-Napoca si imi doresc nespus de mult un copil. Dati-mi un sfat, va rog mult!

Tot ceea ce nu ne doboara,ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna,
Am intrat din gresala pe ascest subiect si am citit necazurile voastre.Am hotarat sa va spun din experienta mea, poate va ajuta.
in oct. 2006 am facut o histeroscopie operatorie la spitatul Giulesti unde s-a scos un polip de care se stia si mi-a mai descoperit un mic fibrom care era in dreptul trompei drepte.Interventia a durat cu anestezie cu tot foarte putin :la 10 seara am intrat in sala de operatii iar la 10,45 il sunam pe sotul meu sa vina sa ma ia acasa.Asistenta mi-a spus ca operatia a durat doar 15min.
Nu aveti de ce sa fiti speriate:nu doare, nu te taie si scapi repede.Rezultatul interventiei este un bebe care are 13 saptamani si se pare ca este baiat. Deci m-am operat in octombrie iar in decembrie am ramas insarcinata in mod normal nu cu Fiv sau inseminare, asta dupa 5 ani de incercari inclusiv o laparoscopie. Deci CURAJ si multa bafta tuturor.Va astept la BURTICOASE.Atentie la ce medic mergeti..... e foarte important, sunt patita.
Sanatate multa.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liniuta78 spune:

Cecilia L, ma bucur pentru tine!! Mesajul tau mi-a dat sperante multe...Ce sa zi? Mie nu mi-e teama de procedura in sine, cat de diagnostic..pot sau nu pot face copii....Bine, exista posibilitatea sa fie nevoie si de alte investigatii/tratamente...eu sper sa nu....adica sper sa mi se intample cum ti s-a intamplat tie...

Merci, Cecilia..
AM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

HSG fara subst de contrast. Dr. Sam

gugushtiuc
nou venit


Membru din:03/03/2007



Romania
iasi
4 Posts
Trimis la - 04/03/2007 : 20:32:58
--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor ar trebui sa fac o HSG dar mor de frica. Am gasit pe net un cabinet ginecologic in Iasi(dr. sam)unde se face HSG fara acea substanta de contrast care provoaca temuta durere. Ati auzit careva despre acest cabinet. Poate am noroc si imi raspunde cineva care chiar a facut o HSG acolo. Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu am facut luna trecuta HSG cu substanta de contrast si durerea nu a fost fff mare,a fost chiar suportabila si in urma HSG-ului mi s-a desfundat trompa dreapta si acum am un bb in burtica,deci va recomand cu toata increderea HSG.

anca 4+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:


HSG fara subst de contrast. Dr. Sam

gugushtiuc
nou venit


Uite ce raspuns am primit eu de la sr sam de la iasi. Auzisem despre ei si le-am trimis un e-mail prin care le ziceam ca mi-e frica de hsg normala si vreau sa stiu cum e procedura propusa de ei. Iata raspunsul:

"buna ziua
nu se compara cu ceealalta metoda
se face si anestezie locala
este f simpla si usoara ,
nici nu se pune pensa pe col sau aparatul
acela de metal
este o sonda din plastic care se fixeaza pe col ]
prin vid ca o ventuza . apoi se introduce serul

cu stima
dr sam"

Mult succes si multa sanatate!

Mergi la inceput