ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Cetrorelix se comercializeaza in Franta, l-am gasit in anuarele de medicamente ca tratament pentru infertilitate.
Din moment ce se comercializeaza cred ca a trecut fazele de teste.
Din ce am citit si eu clar este de preferat tuturor celorlalte tratamente.

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Fetele,
Am inceput tratamentul cu Diphereline, ieri am facut prima injectie.
Boo tu nu ne mai zici nimic? Ai inceput tratamentul?


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Eu sunt cam in ceata deocamdata. Nu mai stiu ce sa mai zic. Am tot citit despre "boala" asta. Vad ca se manifesta in multe feluri. Sincer eu daca nu mergeam la eco asa pur si simplu de control nu cred ca as fi descoperit ca aveam ceva. Nu aveam dureri la CM (puteam sa fac sport chiar in zilele alea), doar cateodata aveam niste intepaturi in partea dreapta. Ce-i drept nu am incercat niciodata sa raman insarcinata pana acum.
Eu astept acum... Am 2 saptamani de la operatie si ma simt perfect, nu ma mai doare nimic. Pana si semnele s-au dus aproape de tot si nu se mai vede nimic Doar ca imi intarzie CM care trebuia sa vina in 27. Cred ca nu mi-am dorit niciodata asa mult ca acum sa imi vina. As vrea sa incep tratamentul cu D odata ca sa stiu ca se termina mai repede perioada asta.
Ma intreb eu: daca ramai insarcinata inainte sa faci D nu e cam acelasi lucru ? ma gandeam ca poate scurtam perioada asta de asteptare


Pana atunci fetelor eu va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Anka-Maria

Iata cateva din site-urile pe care am gasit informatiile referitoare la Cetrorelix.Unul din ele este chiar site-ul producatorului din CAnada, unde se specifica faptul ca este in faza a 3 de teste, dar se comercializeaza pt acele indicatii pt care fazele de testare au fost incheite.Site-ul este si in engleza, intrati prin pagina principala si cautati produse comercializate
http://www.aeternazentaris.com/fr/page.php?p=30


http://www.prnewswire.co.uk/cgi/news/release?id=123572
http://www.aeternazentaris.com/fr/page.php?p=31&prod=10

http://pro.gyneweb.fr/Sources/congres/jta/00/gyn/antag-fib-endom.htm
Iar aici se fac referiri la Danazol, cineva vorbea de el intr-un mesaj anteriorLe danazol a pratiquement disparu des prescriptions, en raison de ses effets androgèniques ;il semble cependant garder quelques indications en raison de sa rapidité d’action.traducere. Danazolul a fost practic retras din prescriptiile medicale, din cauza efectelor secundare andrognice.se pare totusi ca mai este precsris uneori datorita rapiditatii cu care actioneaza
Din tot ce am citit si eu (mai sunt alte link-uri pe care nu le-am retinut)Cetrorelix-ul este net superior ca efecte adverse fata de Diphereline. Din informatiile mele, se comercializeaza si in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Am mai cautat si eu intre timp si intr-adevar pt. endometrioza este in faza 3 de teste si nu se prescrie inca.
Din ce am citit eu cam prin 2009 s-ar scoate o varianta de tratament si pentru endometrioza.
Pana una-lata io am intalnire luni cu doctoritza si am de gand s-o scutur putzin sa ma lumineze si pe mine.

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Pai 2009 este fix peste 2 ani, cand am programat eu bebele. Sa vezi ce ma indop cu tratamentul asta minune.

Anka-Maria, sa ne spui si noua tot ce afli. Il intreb si eu pe dr. T pe 13 noiembrie ce mai stie de cetrorelix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

MadaS multumesc pentru informatii despre medicamentele respective. Mie sincer, mi-e fost cam frica sa incerc ceva nou, tocmai pentru ca eu am facut odata un tratament ptr. endometrioza, acum sase ani, desi nu o aveam atunci si acum am endometrioza. Deci normal ar fi fost ca dupa ce am facut tratament cu Danazol, care era si el foarte scump, in 2000 cand il cumparam eu si luam cate o pastiluta la doua zile, timp de trei luni, sa nu mai apara acum. Am fost operata clasic, la Cantacuzino, de dr. Popa Petre MIhail, un medic specializat pe trat. pt. endometrioza, a facut studii in Franta si mi-a garantat ca nu voi mai avea endometrioza niciodata daca fac tratamentul respectiv. Am vazut buletinul de anatomie patologica pe care l-am obtinut la 2 luni dupa operatie si nu scria in el nimic de endometrioza. Dar trat. mi-a spus dr. ca mi l-a dat preventiv, sa nu se formeze endometrioza, cand l-am intrebat. El sustinea ca ar fi un chist hematic cu aspect de endometrioza si pina la operatie crescuse la 14 cm / 15 cm si ocupa ambele ovare, cu evolutie spre abdomen. Deaceea mi s-a propus avortul, am tinut sarcina aceea de cand avea chistul 10 cm, pina aproape de trei luni, cand s-a constatat ca nu da inapoi chistul deloc si ca viata mea ar fi pusa in pericol de acel chist urias, care tot crestea(cica se hranea din sarcina). Sarcina evolua bine, ai batea si inimiora, dar daca chistul s-ar fi spart in mine, as fi putut muri si eu si bebe. Mi-au spus ca pot tine sarcina doar cu semnatura mea, altfel nu si bineinteles ca m-am speriat si mi-au sarit toti in cap: sotul, mama, cum sa risc viata chiar asa! Asta a fost si dupa acel tratament si inca un an de anticonceptionale m-am dereglat pentru inca o perioada de doi ani. Aveam cicluri anovulatorii, la 25 de zile, chiar si 23 si deabia de vreun an mi-am revenit complet. Acum am ovulatie in fiecare luna, lucreaza ambele ovare, mai mult dreptul, dar nu e asta o problema, am endometrul de 10, 10.5, doi trei foliculi maturi care variaza de la 25 pina la 29, deci intr-un cuvant mi-am revenit. Acum as vrea sa fac si eu o stimulare, dar mi-a frica sa nu-mi apara iarasi chisturi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ioana.....
In sfarist, acum aflu cu cine ai facut operatia..dr POPA Mihail deci, Cantacuzino.O ff buna prietena a mea a facut anul trecut o interventie cu el, pt un bizar chist (mai exact spus o excrescenta) de natura endometriozica. Mie mi s-a parut ciudat ca la descoperirea acelei excrestectente (f urat plasata, inaccesibila atat prin abord chuirurgical abdominal (clasic sau laparo) cat si vaginal, a speriat-o de la inceput, inainte sa ia rezultatul biopsiei, ca e de natura canceroasa...nu va zic cum plangea saraca fata in hohote pe umarul meu...la 30 ani o vestea de asta...apoi i-a facut biopsie,zile de framatari,decizia de a face chimioterapie acceptata tacit.. si rezultatul arata ca nu era malign!!!,nici un cancer, a facut tratament 3-4 luni cu Diphereline si s-a retras.
Cred ca e specialitatea lui sa puna diagnostice grave fara analiza de laborator...iar teoria cu endometrioza sigura daca n-ai copii inainte de 30 ani o tine la toate femeile.Am ceva retineri mai in privinta lui, desi prietena mea mi-l recomnada cu caldura (ea e multumita ca in final i-a dat inapoi excrescenta aceea a colului/vaginului...
Tu ce parere ai? ai renuntat si tu sa mai mergi la el? Poti sa-mi dai (fie si pe PM) rezultatul analizei hispotopataologice, sper ca mai tii foaia de observatie, as fi interesata sa vad ce spun ca au gasit.Pe de alta parte, KIM, o fata care scria des la capitolul fibroame, a nascut cu o tumoare de 8-9 cm, care s-a spart in timpul travaliului (au trecut-o rapid pe cazariana, dar dupa ore bune de travaliu, adica a nascut de 2 ori, natural si cezariana...a nascut in Canada si acolo medicii sunt bizari, evita cezariana pana in ultimul moment, desi se stia de tumoareinca inainte de a ramane insarcinata) si nici acum nu stie nici ea prea bine ce a fost cu zisul fibrom (nu prea tb sa se sparga daca era fibrom, logic, nu?) iar medicii spun ca ar fi fost de natura endometriozica, chist..in fine, ea are bebitza acum, nu prea se mai intereseaza ce-a fost monstrul, chist- fibrom...asa ca se pot duce sarcini la termen si cu OZN-uri de astea, de fapt depinde de la caz la caz, al ei nu crestea in sarcina, stagnase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Apropo, de astia cu studii in Franta mie mi-e cam frica. Nu de alta dar m-a diagnosticat unul cu depresie si mi-a dat tratament de schizofrenie. Si medicul roman cand a vazut ce iau erau sa cada de pe scaun. Sper sa avut io ghinion sa fi dat peste unul care a trecut rar pe la cursuri.


---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Si pe mine m-a diagnosticat unul cum ca ar fi in capul meu durerea si mi-a dat Xanax, si nu era cu studii in Franta
Noroc ca nu m-am luat dupa el

Mergi la inceput