ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

initial postat de gina4gelu

nou venit


Membru din:02/05/2006



Romania
bucuresti
5 Posts
Trimis la - 01/11/2006 : 13:36:12
--------------------------------------------------------------------------------

BUNA FETELOR EU SUNT MAI NOUA SI NU STIU CUM SA INCEP... DORESC FFFF MULT UN BBSI DR MI A GASIT ENDOMETRIOZA SI DE 3 LUNI FAC INJ CU ZOLADEX MAI AM UNA DE FAC SI TERM, SI NU STIU DC O SA MA VINDEC VREAU SI EU MAI MULTE DETALII ......SI DE DR ZGARBURA DE LA SP FILANTROPIA CE ZICETI???????

aliuta gina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Gina4gelu i-mi pare rau ca si tu ai acelasi diagnostic, dar daca aiu fost operata deja si ai urmat si un tratament, sigur o sa poti avea si un bebe. Am auzit de cazuri, care dupa 2 luni de tratament au ramas gravi, dar si cazuri care au reusit la doi ani dupa, asa ca fiecare cu norocul ei. Despre Zoladex, am auzit doar ca e un tratament homeopat si ca sunt mai multe fete care l-au urmat. Nu stiu foarte multe despre el, dar vei gasi aici multe fete care l-au urmat. Mult noroc i-ti doresc sa-ti implinesti cat mai repepede visul!
Alissaa nu ai mai ramas niciodata insarcinata??? Endometrioza o tii in frau mergand mai des la ecografe performante, unde depisteaza si endometrioza si tinand un regim cat de cat, mancand mai multe legume proaspete si fructe. Am citit undeva ca s-a constatat ca la femeile care mananca mai natural, sunt doar 20 % sanse sa se refaca endometrioza, pe cand la cele care mananca multa carne si grasimi, sansele sunt de peste 50% sa se refaca intr-un timp foarte scurt. Lunad multe vitamine ptr, imunitate, exact ce vorbea Amely. Cat despre cum sa ramai cat mai repede gravi: la noi cele cu endometrioza se recomanda inseminari intrauterine si/sau FIV. Si eu sunt de parere ca nu putem astepta sa vina o minune din cer si sa asteptam ani la rand sa raman gravi, asa ca incerc prin cat mai multe inseminari. Eu de ex. Am facut doua IA pe ciclu natural, ptr. ca am o ovulatie f. buna, dar inainte de operatia de laparo, deci cu endometrioza si nu mi-au reusit. Acum dupa lapro am mai facut una, luna trecuta si la fel nu am reusit, dar sansele la IA, sunt doar de 15%, mai ales pe cilcu natural, nu stimulat. As vrea sa fac acum una si pe ciclu stimulat, dar mi-e cam frica de chisturi sa nu se feraca. Oricum voi incerca! Despre asta vorbeam cand ma refeream la "a ramane cat mai repede gravi".
Amely mi-ai facut o pofta de mor... Mai vreau retete....!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Am fost azi la doctorita care m-a operat - a zis ca endometrioza la mine e pe perineu, ca o stropeala, pe peretele vezicii urinare, ca nu era ceva crescut ca sa poata fi curatat, ar fi perforat peretele vezicii daca ar fi curatat ceva. Avand in vedere ca nu vreau imediat bebe, obiectivul e sa nu ma mai doara burta si mi-a dat tratament cu duphaston (initial a vrut cu diphereline, dar am rugat-o sa nu ma bage in stari de menopauza ca nu o sa fiu buna de munca si cum sunt in perioada de proba...).
Acum am cautat informatii despre duphaston si m-am speriat. Sunt fete care spun ca s-au ingrasat, ca le-a crescut parul mai gros si mai negru sau prin zone anormale (coapse, intre sani, in jurul mameloanelor) si mi s-a facut o frica!!!! Daca nu fac tratamentul cum mi l-a dat nu pot sa ma mai intorc la ea si pare o doctorita buna. Sunt in mare dubiu... Voi ce ziceti? Ati auzit de cineva care a luat duphaston si nu a patit nimic rau? Trebuie sa iau din ziua 5 pana in ziua 25 a ciclului - mi se pare asa mult :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Alissaa eu am luat duphaston si nu am avut nici unul din simptomele pe care le-ai spus tu; eu nu cred ca este periculos; cel pu\in pe langa diphereline, cred ca e mic copil.
Asa ca nu te speria.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Am mai intrebat o fata de pe forum si la fel mi-a zis. Mi-a mai trecut frica. Multumesc din suflet pentru incurajare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ariana1 tu ai inceput tratamentul cu Diphereline ? Stiu ca urma sa faci prima injectie ...
Eu tot mai astept CM care nu da nici un semn ca ar aparea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Alissaa, eu de cate ori mi se descoperea cate o boala consultam tot internetul sa vad despre ce e vorba. De medicamente nu mai spun, tot ce exista marturie pe net era atent puricata. Si stii unde am ajuns? la o stare de isterie. Ma si vedeam sterila si cu streangul de gat la 26 de ani. Ajunsesem sa manifest chiar unele simptome doar gandindu-ma la ele. Plangeam deja la gandul unei operatii, a imposibilitatii de a avea un bebe, etc.
Sfatul meu este sa te informezi corect dar nu sa-ti asumi toate marturiile gasite pe net. Nu esti un caz disperat, esti tanara, sanatoasa, inca n-ai urmat un tratament anume ca sa poti trage o concluzie legata de evolutia bolii. Asa ca nu dispera.
Iar daca vrei sa-ti ajuti corpul sa lupte cu boala atunci asuma-ti regimul alimentar de care vorbesc fetele (nu neaparat de endometrioza ci de sanatate in general) si lasa naiba stresul asta cu boala-job nou ca nu ajuta la nimic.

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Anca B, ti-a spus dr T DOAR pe baza ecografieie ca ai un chist endometriozic? eu stiu ca el nu se pronunta fara laparo...in fine, vada ca au invatat toti sa citesca din prima chisturile la eco

Ioanatugs, Zoladex-ul este ca si Dipherelinul un inhibator al producerii de estrogeni, care actioneaza la nivelul hipofizei. Cred ca e o generatie mai veche decat Diph. Deci, nu e homeopat, are aleleasi efecte adverse
http://www.avantaje.ro/index.php?a=1006&p=2
Ioana, nteresanta marturia ta cu analiza chistului de 10 cm,cel de acum cativa ani, deci rezultatul de laborator spune ca nu era endometriozic? dar cine iti spusese asta,cum ca e endometriozic, doar ecografic, si ce medic?
catdespre CETRORELIX (e scris gresit in mesajele anterioare) am citit studii medicale pe site-uri straine si pare evident de preferat Diphereleinului. Se face o singura injectie, o singura luna-deci avantaj rapiditate, 2 luni castigate. Efectele adverse sunt muult diminuate fata de Diph, chiar si in luna acea unica de trat. Stiu ca sunt fete pe forum care au intrat in programul experimental cu Cetrorelix, numai dupa diagnosticarea laparo a endometriozei.Ar trebui sa facem un apel (subiect reactivat!) sa vedem cum s-au simtit. Se pare ca e medicamentul nu a trecut toate fazele de experimentare, de aceea inca nu e recomandat (oricum o doza costa cat 3 doze de Diph, asa ca finaciar..tot acolo).Asteptam marturiile fetelor care au fost in programul experimantal Cetrorelix al dr T

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Eu inainte de a merge la dr.T, am fost la un alt medic care mi-a zis ca am chist hematic.Dr.T mi-a spus cind mi-a facut ecografie ca nu-i chist hematic ci endometriozic si nu se poate trata numai prin operatie.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Anka -Maria - cata dreptate ai!!!!

Mergi la inceput