ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Amely, ai zis sa ne crestem imunitatea cu capsule omega 3, echinaceea, ulei de catina, vitamina C, antioxidanti naturali - in ce combinatie ai folosit tu astea? Si ce perioada, cat timp? Se face pauza?

Eu iau imunostim (are echinaceea) si mi-am cumparat si vit.C, dar nu vreau nici sa exagerez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Lili,imi pare rau ca si tu ai fost diagnosticata cu aceasta boala, sigur ca da vom tine legatura in privinat tratamentului naturist. Trebuie sa invingem aceasta boala!!
Alissaa sa stii ca si eu eram o mare gurmanda, iar de dulciuri nu iti mai spun
Uite eu incerc sa iau medicamentele naturiste pe care le lua Amely voi incepe undeva pe sapt viitoare. Pana atunci am eliminat din alimentatie fainoasele (imi iau paine integrala),carnea de porc si de vita (pap carne de pui si de peste),latatele (cu exceptia iaurtului viu pe care il prepar singura: cumpar lapte pe care il las sa se prinda 2zile si il pap la micul dejun cu cereale),fara oua, am luat din piata fructe si legume de sezon cu care imi fac felurite salate (le combin), deasemenea imi fac sucuri de legume(telina,morcovi,mere etc).
Vreau sa incerc supa de linte despre care zicea Amely ca este buna (chiar Amely ne dai si noua reteta ta? )si pilaful de orez brun (pe care inca nu l-am gasit).Si poate ne mai dau fetele care tin astfel de regim alte retete, eu acum sunt acasa dar cand incep munca ma tot gandesc ce imi pot lua la pachet(probabil salate)fetelor voi ce papati la munca in perioada acestui regim.
Legumele foare importante in dieta pt endometrioza sunt: conopida,brocoli,varza,morcov,telina,fasole uscata sau pastai,gulii,ceapa,usturoi,patrunjel,boabe mustar,mere.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Multumesc Alina de sugestii. Mie mi se par asa putine optiuni la mancare. Bine ca e voie cu carne de pui. O sa caut in partile anterioare sa vad ce medicamente naturiste lua Amely. Sunt si eu numai ochi si urechi la orice tratament naturist si idei de mancaruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Mie mi-au diagnosticat endometrioza la o eco transvaginala. Cica am 2 endometriomi de 1 si 2 cm pe un ovar care sunt acolo chiar si dupa tratament. Doctoritza mea zice ca nu e foarte grav , ca sunt mici endometriomii si ca e foarte posibil sa ramana la dimensiunea asta mai mult timp. Dureri nu mai am.
Este oare posibil sa am si prin alte parti tesut endometric in cantitate importanta si sa nu ma doara nimic? Ca m-as duce sa cer o coelioscopie sa vad clar daca e numai pe ovare, dar doctoritza ma asigura de fiecare data ca nu e cazul, nu e grav.
Nu mai stiu ce sa cred.

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili35 spune:

Salut fetelor!
Referitor la tratamentul naturist , eu am gasit pe internet alimentele interzise la endometrioza adica mari producatoare de estrogeni: telina,mararul,ulei virgin de masline,ulei de floarea soarelui,soia,germenii de grau,mierea,maslinele,condimentele ca :feniculul,anasonul,chimenul,carnea de porc,grasimile,produsele lactate grase,conservele de carne,mezelurile,alimentele prajite,condimentele iuti,otetul,alcoolul,zaharul,cafeaua,ciocolata,coca-cola,morcovii!!!,sfecla rosie.
Eu incerc sa le evit pe toate dar este greu sa faci mancare chiar si o salata fara ulei sau sa faci o ciorba fara morcovi.
Deocamdata sunt abia la inceput cu retetele dar voi cumpara toate legumele si fructele pe care le gasesc si incerc diverse combinatii.
Imi este f. greu sa trec la regimul asta sever mai ales ca eu imi faceam repede o friptura sau ceva prajit si rezolvam cu foamea cand nu aveam timp.Si mai mancam f. multe dulciuri mai ales prajituri.Acum gata s-a terminat.
Alissa , nu mi-a recomandat dr.T regimul dar eu cred ca nu sunt in stare grava ca sa ma apuc de trat. hormonal si in plus nici el nu mi-a sugerat sa-l fac.Decizia e a mea.Daca vad ca nu are efect voi incerca si alte metode(inseminare sau trat.horm.).
Oricum regimul asta alimentar este in stransa legatura cu stresul- cel mai greu de eliminat.
Amely in PM te rugam daca poti sa-mi trimiti si mie regimul alimentar tinut de tine .

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
I-mi pare rau ca vad tot mai multe fete cu acesta problema si nu inteleg de ce!! Dar acum ce sa facem, trebuie sa gasim solutii, ca sa pacalim cumva endometrioza asta. Ma bucur ca a-ti postat diferite tratamente naturiste gasite de voi, asa mai invatam una de la alta.
Lili35 i-mi pare rau ca si tu ai endometrioza, dar sa stii ca nu e un inamic atat de mare, cum ne sperie pe noi medicii. Trebuie doar sa o tinem in frau cumva, ca sa nu avanseze si mi-a spus mie odata un medic ca: cel mai bun tratament pentru endometrioza este o sarcina!

Deci acum trebuie sa gasim cea mai usoara cale de a ramane gravidute!
Asta incerc si eu sa fac si am tot citit despre noua metoda de fertilizare asistata: GIFT si ZIFT, la care sunt sanse de peste 50% de obtinere a unei sarcini. Dar care din pacate inca nu se practica la noi, in Romania, sau se practica dar nu stiu unde??? Am fost azi la American Medical Center la prof. dr. Banceanu pentru a cere o alta parere despre sansele noastre si cu intentia de a face GIFT (crezand ca se practica acolo asa ceva). Mi-a ascultat intreaga noastra poveste, s-a uitat un pic pe HSG, si rez. de la laparo si apoi cand a citit spermograma, a zis: singura voastra sansa e FIV+ICSI. Nu a zis nimic de endometrioza, de faptul ca am doar o trompita buna, s-a legat doar de faptul ca sotul are doar 7 mil. spermatozoizi. Noi nu ne-am pierdut speranta si nu credem ca doar asta e sansa noastra, pentru ca am ramas acum doua luni gravi, fara inseminare sau FIV (ca nu a fost sa fie, e altceva). Cand l-am intrebat de GIFT, s-a uitat ciudat la mine si m-a intrebat: "inseminare cu sperma donatoare?" La care eu am ramas masca si am inceput sa-i explic ca ma refer la transferul gametilor (ovulul + spermatozoidul) direct in trompa printr-o incizie mica. Dr. a zis: "aaaa...nu stiu nu am auzit sa se faca asa ceva in Romania". Eu cred de fapt ca nu auzise niciodata de aceasta metoda, dupa expresia fetei lui. Asa ca o sa mergem si la dr. Soare, pentru sot sa-i dea un tratament, sa vedem ce spune si pe urma mai cerem si parerea altui medic. Nu ma las eu asa usor convinsa ca nu mai avem alta sansa de a avea un bebe decat FIV+ICSI, mai caut, chiar m-a indarjit si mai tare acest medic, care mai este si director de spital. Nu a fost asa de pesimist dr. Tutunaru, care e foarte sceptic in general, asa ca mai caut si vom vedea ce decizie vom lua. Nu e asa de usor sa iei o decizie acum!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Anka-Maria din cate stiu eu endometrioza se instaleaza mai peste tot in aparatul genital feminin, depinde de fapt de cat timp o ai, dar cel mai bine ar fi sa faci laparo, daca esti suspecta de endometrioza, pentru ca nu va trece de la sine si nu poti sa stii unde mai este localizata. Odata cu laparo o sa-ti si cicatrizeze focarele de endometrioza si deci e socotit drept un tratament chirurgical. Propune-i dr. tale acest lucru si insista sa-ti faca laparo! Eu sunt fericita ca am facut laparo, pentru ca altfel nu o depistam, aveam doar un chist de 3 cm, pe un ovar si m-am decis sa fac laparo, ca metoda de investigatii. Dar cu acesta ocazie, mi-au scos si chistul si au si curatat ce nu era in regula pe acolo.
Alissaa din cate situ eu, o alta metoda de tratament e Danazolul, dar nici acesta nici la acest tratament nu-ti garanteaza ca nu se va mai reface endometrioza. De Centrorelix nu am auzit nimic, nu prea stiu ce efcte adverse are si nici daca se gaseste si la noi. Eu am fost operata de primul chist in 2000, cand eram si insarcinata si aveam si un chist de 11 cm, ce ocupa intreg ovarul stang. Mi s-a recomandat chiuretaj, dupa care operatie clasica, ceea ce am si facut si pentru ca eram suspecta de endometrioza mi-a recomandat Danazol. L-am luat timp de trei luni si mi-a venit menstruatia mai putin decat deobicei, ca atunci cand iei anticonceptionale, dar aveam menstra. La analiza de laborator insa, pe care am luat-o dupa doua luni, am constatat ca nu era endometrioza, dar medicul mi l-a dat asa preventiv, sa nu se formeze. Am terminat tratamentul, dupa care mi-a prescris un an si ceva anticonceptionale, ca sa nu raman gravi, pentru ca am avut operatie clasica si organsmul se reface mai greu. Asa am facut, mi-am ascultat medicul in toate, dar dupa ce au trecut si lunile cu interdictie si am inceput sa incerc sa raman insarcinata, bebe nu mai venea. Si la 5 ani de la acea operatie, am constatat ca am iar un chist, mai mic de 3 cm si am facut laparo, acum insa mi-a gasit endometrioza in el. Deci concluzia mea: mai bine ascult instinctul meu, decat orbeste toate recomadarile medicilor. Daca e sa se refaca endometrioza se reface cu orice tratament as lua! O sa merg in continuare pe naturiste si dupa cel tratam si pe sot o sa mai incercam inseminari. Asa ca mult succes in tot ce ti-ai propus!
Lili35 da...pai atunci ce mai mancam?? Prea multe alimente interzise, nu e drept!!!
Amely pup graviduta noastra draga!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Ioana, eu nu pot sa am acum un copil... cum tin endometrioza in frau? Cum pot sa imi dau seama daca se extinde sau nu? Exista vreo analiza de laborator pentru asta ?(din ce stiu eu nu exista asa ceva)

Eu aveam dureri de burta din cauza ei, asta a fost motivul pentru care m-am operat si ma gandesc cu groaza ca poate nu a curatat, doar a constatat, pt ca operatia a tinut f putin. Astazi o sa aflu. Dar daca a curatat-o, cum imi dau seama daca se reface sau nu? Sunt ingrozita, o fata spunea pe alt forum ca unei prietene la care endometrioza se fixase si pe colon a trebuit sa ii taie 10 cm de colon. Imi este chiar foarte frica de boala asta si nu stiu cum sa ii monitorizez evolutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Buna fetelor

Si eu am fost la Dr.T si in urma ecografiei mi-i s-a descoperit un chist endometriozic stg. de 5 cm(destul de mare).O sa ma operez in 14 nov.laparoscopic.Nu am dureri deloc citeodata il mai simt dar sincer as putea trai cu chistul asta fara nici o problema.Si nici la ciclu nu am dureri.Dar stiu ca trebuie sa ma operez ca nu pot sa las chistul acela acolo.Acuma sa vedem ce tratament imi va da Dr T.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Fetele, eu am multe retete din care m-am inspirat in regimul meu, am sa mai postez din cand in cand cate una (spre ex. mancaricade gulii, fasole verde, conopida etc.) daca nu va suparati, bineinteles. Deocamdata incep cu una din supele de linte:

Supa crema de linte
Timp de preparare:
1 h55 min (complexitate medie)
Ingrediente
1 buc. ceapa, 1 buc. morcov, 1/2 buc. pastirnac, 1 buc. radacina patrunjel, 1/2 buc. telina, 1-2 catei usturoi, 250-300 gr. linte, 80 gr. unt, o crenguta cimbru, sare, 2 l apa, piper, 1 buc. cartof
Mod de preparare
Se alege lintea, se spala si se pune la fiert cu apa. Dupa citeva clocote, se adauga zarzavatul curatat si apalat si cimbrul. Se lasa sa fiarba la foc potrivit. Cind totul este bine fiert, se strecoara supa si se trece prin sita numai lintea, cartoful si ceapa, iar restul de zarzavat se da la o parte. Se topeste 3/4 din grasime in oala, se adauga pireul si se amesteca bine. Dupa ce s-au inabusit usor, se subtiaza cu zeama in care au fiert. Se mai lasa sa fiarba 15-20 min. si se adauga usturoiul pisat, sare si piper. Se rastoarna supa in castron si se adauga restul de grasime si verdeata tocata marunt.

Completare: puteti folosi de ex. in loc de unt, ulei de masline

Cat despre naturiste, eu am folosit indicatiile din prospectele de la plafar, iar uleiul de catina se lua parca maxim 2 luni, dupa care se facea pauza. La fel si laptisorul de matca, se ia doar o perioada limitata, dupa care se intrerupe. Omega 3 (flax seed oil) luam 1 capsula dimineat si una seara. Iar extract de suc de orz verde luam maxim: cate 4 capsule de 3 x / zi. Daca cititi prospectele la fiecare, o sa va lamuriti

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

11+


Mergi la inceput