ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinette spune:


Buna fetelor,

Va urmaresc de cateva luni, dar abia acum m-am hotarat sa intru si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:


Povestea mea a inceput acum 3 ani, cand ne-am hotarat sa avem un copil. Dupa cele 3 luni de asteptare, am mers la doctor, care mi-a dat un tratament cu polidin si nu mai stiu ce. Am mai asteptat cateva luni dar nimic. A urmat HSG, instilatii peste instilatii, trompele erau permeabile, dar intre ovare si trompe erau niste aderente care impiedicau fecundatia. Asta a fost explicatia pe care am primit-o atunci. Instilatii, din nou, menite sa curete aderentele, cu Celestone si ampicilina, dar nimic. Trebuie sa va spun ca in urma cu 4 ani am facut o operatie clastica de chist ovarian - 8 cm, cu pastrarea ovarului si a trompei.
Cand imi aduc aminte de operatie imi vine sa mor Chistul l-am descoperit cand am fost sa fac un avort. Eram studenti si bunul meu sot a considerat ca e prea devreme sa avem un copil. Asa ca am fost sa fac avort iar doctorul mi-a descoperit chistul. Am chemat frumusel sotul sa stam de vorba cu dr. daca o sa fie probleme pe viitor, daca o sa putem avea copii, iar dr. ne-a asigurat 100% ca da. Nu stiam eu atunci, ce stiu acum, ce probleme pot aparea dupa o interventie la nivelul anexelor. Dar asta a fost am facut avortul si acum plang.
Asaaaaaa........dupa instilatii, am mers la Cluj, am facut laparoscopia (in mai), concluzia a fost ca totul este ok, ca imi mai trebuie un tratament de stimulare si atat. Nimeni nu mi-a specificat vreodata ca as avea sau am avut endometrioza.
Tratament cu Duphaston si Movalis - 3 luni, iar pana in prezent nimic.
Nu stiu ce sa mai cred. Vreau sa-mi scot din cap totul si sa las totul sa vina de la sine, dar nu pot. Sper ca discutiile cu voi sa ma mai animeze putin.
Noapte buna!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

La multi ani tuturor Ioanelor!
Celor care s-au inscris de curand le doresc o sedere cit mai scurta aici.
Fetelor, sunt un pic speriata. Prima menstruatie dupa tratament cu diphereline am avut-o pe data de 22 dec 2006, ovulatia a fost pe data de 29 dec. 2006 care am determinat-o cu ajutorul testului de ovulatie iar aseara mi-a venit din nou menstruatia insotita de niste dureri de burta si spate ingrozitoare. Am luat un algo si peste 30 min. a tr sa mai iau unul ca nu mi-a trecut. Siangerarea nu este abundenta si este de culoare maro f inchis. Nu stiu ce sa cred, ce ar putea fi?
Nu imi vine sa cred ca dupa ce am asteptat 6 luni acum mai trebuie sa astept citeva luni sa se regleze nenorocitul asta de CM.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Daciovi, imi pare rau pentru dezamagirea ta.
Eu nu ma simt prea bine. Sunt obosita, balonata, nu ma simt deloc bine; am avut si ceva dureri destul de puternice in zona operatiei (stanga si dreapta). Pe general: sunt varza.
Insomniile nu imi dau pace, ma trezesc noaptea sin incept sa ma gandesc aiurea. Sunt f. obosita.
Ce ciudat sa fiu asa tocmai acum dupa ce am scapat de injectii.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

Buna fetelor si LA MULTI ANI.CORINETTE ma bucur ca ne-ai scris povestea ta dar nu cred ca este cazul sa te gindesti ca ai endometrioza.Daca in urma laparoscopiei au spus la Cluj ca nu ai nimic probabil ca asa este .Apropo,cine te-a operat la Cluj?Stiu o fata care umbla la Cluj si nu numai de 10 ani ,nu le gaseste nimeni nimic ,a facut laparoscopie ,4 inseminari artificiale si tot nu ramine gravida.Asta nu am scris ca sa te descurajez ci ca sa stii ca sunt tot felul de cazuri care nu au succes si nu au endometrioza.Din mai incoace ai facut monitorizari ca sa vezi daca ai ovulatie ,analize si mai sunt o multime de investigatii?Poate la tine este o disfunctie hormonala si nu este atit de grav numai trebuie vazut unde este problema Ai mai fost la control la Cluj ,ei ce spun ,ce trebuie sa faci in continuare?Sper sa ne raspunzi si sa nu te mai gindesti ca ai si tu boala asta nenorocita.SALOMEA FELICITARI PENTRU SARCINA SI SA AI GRIJA DE TINE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

fetelor, care aveti mai multe stimulari la activ...e bine sa iei maca
si in acelasi timp stimulare? vad ca la FIV fetele iau , le-am intrebat si pe ele, dar inca n-au raspuns.
ma simteam f bine cand luam maca si nu stiu ce sa fac, as lua in continuare...


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Ariana1 , imi pare rau ca te simti asa rau, dar ti-am spus ca si mie pe ultima suta de metri mi-a fost cel mai greu. Sper ca dr tau sa iti dea AC sa iti vina mai repede menstruatia si sa va apucati de treaba.
Eu intradevar sunt foarte dezamagita, dar fiecare inceput de luna vine cu sperante si poate cu mai mult noroc , sa imi implinesc dorinta de a avea un copilas.
Zilele astea am fost tare suparata si din cauza alfari unei vesti care m-a cutremurat. O prietena de familie a fost operata la Cluj si i-a fost scos tot. Este suspecta de cancer, dar v-a sti cu siguranta dupa ce ii va face biopsia. Doamne ajuta sa se fi inselat doctorul.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:


Draga GEO30,

Multumesc pentru raspuns.
Monitorizari nu mi-am mai facut de la laparoscopie incoace pentru ca anul trecut mi-am tot facut teste de ovulatie si toate ieseau pozitive. Deci, am exclus problema ovulatiei din start. Dr. care m-a operat a fost Sbarciu Mihaila si mi s-a parut un dr foarte bun. Adevarul e ca mi-a spus sa ma duc dupa 2 luni pentru hidrotubatii (instilatii), dar nu mai mai dus, sunt satula de instilatii si am auzit ca favorizeaza aderentele. To ce am facut dupa laparoscopie a fost tratament de stimulare cu Duphaston si vitamine. Luna trecuta mi-am facut prolactina care a fost foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:


problema mea este - toti medicii mi-au spus asta - sa-mi scot din cap asta, pentru ca totul o sa vina de la sine. Dar cum????? cum sa nu ma gandesc in z19 de exemplu, ce-o fi?
Voi ma intelegeti cel mai bine.
Ne-am mai gandit si la varianata ca sotul meu sa nu fi patit ceva intre timp, de la stress, efort...... cine stie?
Nu mai stiu ce sa cred si ce sa mai fac...... n-am decat sa nu ma mai gandesc.


corinette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Corinette bine ai venit printre noi! Povestea ta, seamana foarte mult cu a mea, pentru ca si eu am ramas gravi si in acelasi timp aveam un chist de 10 cm. La fel ca tine am facut, avort, operatie, cu promisiunile medicilor ca se va mai intampla si nu s-a mai intamplat si au trecut de atunci 7 ani. dar de curnad noi am constatat ca sotul are acum probleme: oligoastenozoospermie severa, cu doar 7 mil. Voi a-ti facut spermograma sotului??? Pentru ca e foarte probabil ca la el sa fie problema, nu la tine.
Daciovi de ce nu iei ceva naturist ca sa te reglezi acum, de ex. Maca de la Innovatics ??? Sau orice altceva consideri de cuviinta??
Donatino parerile sunt impartite, unele fete spun ca poti lua odata cu stimularea, altele ca nu. Eu stiu ca Maca e un reglator hormonal, iar pastilele de stimulare modifica hormonii, asa ca eu cred ca se bat cap in cap, parerea mea.





Mergi la inceput