ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

LA MULTI ANI TUTUROR FETELOR SI UN AN MAI BUN SI... FERTIL!!!

La ultimul control din decembrie doctorul m-a programat pentru laparoscopie pe 14 februarie. Deci voi sarbatori sf Valentin intr-un mare fel, pentru ca la monitorizare a observat un chis endometriozic pe ovarul stang. Nu a spus "posibil" endometriozic, ci... curat endometriozic. Acum abia astept sa ma operez. Daca e un chist, probabil mai sunt si alte formatiuni. Foarte probabil sa fie asa. Asta este, am incredere, astept operatia si sper ca totul va fi bine.

Va pup.

Zenobia
www.snugglepie.com/ezb/701399.png" target="_blank">Vine Mos Craciun!!!
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

LA MULTI ANI PE 2007!! Si fie ca noul an sa fie mai bun si mai darnic pentru noi toate!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Va uram si noi cu drag
LA MULTI ANI CU SANATATE SI BEBEI!


KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Fetelor, se pare ca anul nou se anunta a fi unul bun! In curand ne va scrie o noua graviduta, Salomea care a fost operata de endometrioza acum cateva luni e o fericita posesoare de burtica si ne va povesti experienta ei! FELICITARI SALOMEA SI SARCINA USOARA!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Buna fetele,
Felicitari Salomea ! Sarcina usoara!
Te asteptam cu amanunte.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salomea spune:

Merci de primire Ioana! Parca as fi la Oscar
Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi in nici un domeniu, dar am sa va zic pe scurt povestea mea. Incercam sa ramanem insarcinati de aproape 3 ani, acum 3 luni am facut o laparoscopie si am fost diagnosticata cu endometrioza (desi n-aveam nici un simptom mic nimic), dupa care m-am mutat cu domiciliu cu tot in State. Aici m-am inscris imediat la o clinica de infertilitate, la un doctor renumit pe probleme de infertilitate cauzate de endometrioza. Teoria lui e ca laparoscopia e buna doar ca sa diagnosticheze cu precizie endometrioza si cel mult (dar nu era prea convins nici aici) sa te ajute sa ramai in primele luni dupa operatie, dar ca, altfel, e ca orice operatie ceva riscant si cu potentiale daune pt organism. El mi-a propus sa incercam cateva inseminari si apoi sa-mi dea Lupron (un fel de dypherline) dupa care sa trecem la FIV. Asta si pt ca rezerva ovariana era destul de scazuta la mine (estrogen ridicat care mascheaza de regula un fsh ridicat). Tot teoria lui zice ca endometrioza duce la deteriorarea rapida a rezervei ovarene, asa ca femeile cu endo ar trebuis a se grabeasca sa ramana insarcinate, in special daca sunt si la o varsta... Anyway, se pare ca eu am ramas si cu rezerva ovariana sub nivelul marii asa ca...
Altceva... cica femeile cu endo au sanse crescute sa aiba si probleme imunologice, asa ca ei testeaza aici tipele cu endo de tot felul de chestii imunologice. Si intr-adevar mi-a iesit si mie pozitiv unul din anticorpii antifosfolipidici (nu unul din cei mai temuti, dar anyway, implica un mic risc acolo...). E important sa stiti ca sa incepeti tratamentul fie inainte de conceptie fie imediat ce ati ramas insarcinate... Eu l-am inceput cam la 5 zile de la ovulatie si cine stie, poate ca asta a ajutat embrionul sa se implanteze...
De asemenea, am tinut si regimul naturist strict pt endo, nu stiu daca m-a ajutat, dar again, cine stie...
Cert este ca s-a intamplat in luna in care ne pregateam sa trecem la inseminare si apoi la FIV, asa ca se intampla si cand (poate mai ales) nu te astepti...
Si la noi a fost si sotul cu probleme destul de mari (oligoastenoteratospermie) asa ca daca s-a putut la noi... o sa se poata si la voi!
Si nu in ultimul rand, aveti incredere ca Dumnezeu o sa va asculte rugaciunile, pana la urma nimic nu se intampla fara voia lui...
Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie...
Pana una alta, bafta multa va doresc la fiecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

Salomea: Felicitari pentru sarcina si un bebe sanatos, cuminte si destept. Si eu sunt pe acest continent si tocmai am aflat rezultatul de la spermograma sotului:
- volum 5 ml, ph 7.2,
- motilitate: A=40% B=10% C=37% D= 12%,
- concentratie 57.4 milioane/ml
- morfologie....25% forme normale, in loc de minim 30% si 75 forme atipice
- Diagnostic: teratospermie.

Vroiam sa te intreb daca ti-au dat tratament cei de la clinica pentru sot si ce anume ti-au dat (homeopat sau nu), daca l-au mai pus sa-si refaca spermograma.

Si noi ne pregatim sa mergem la o clinica de fertilitate de aici (Procrea se numeste) si vroiam sa stim, in mare, ce ne asteapta.

Multumesc de raspuns.

Multumesc pt. raspunsuri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Salomea, felicitari pentru sarcina!
As avea eu cateva intrebari, daca ai timp sa-mi raspunzi:

-ce tratament ai urmat incepand cu ziua 5 dupa ovulatie (aspirina, heparina, derivat cortizonic sau gammaglobulina)? Sau e vorba de banalul progesteron? Dar ala nu e pt SAFL, ci pt deficit de faza luteala...

-Ce analize pentru sindrom ai facut? Care din ele erau modificate? In Romania din pacate nu se pot face toate investigatiile legate de sindromul antifosfolipidic (sindromul hughes), decat o parte din ele: anticorpi anticardiolipina, lupus anticoagulant, proteina C si S, APTT si de 2 ani se poate face si anti-beta 2 microglobulina I.

-Poti sa spui valorile estradiolului si a FSH-ului? Banuiesc ca le-ai facut in ziua 2 sau 3.

-Si nu in ultimul rand, ce varsta ai?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Salomea, FELICITARI SI SARCINA USOARA!

Subscriu si eu la intrebarea lui Avalon!

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by salomea

in State. Aici m-am inscris imediat la o clinica de infertilitate, la un doctor renumit pe probleme de infertilitate cauzate de endometrioza. Teoria lui e ca laparoscopia e buna doar ca sa diagnosticheze cu precizie endometrioza si cel mult (dar nu era prea convins nici aici) sa te ajute sa ramai in primele luni dupa operatie, dar ca, altfel, e ca orice operatie ceva riscant si cu potentiale daune pt organism.

Sunt de acord cu el!!! Desi ma suspectez de endometrioza, ezit sa fac laparoscopia tocmai pt ca nu sunt lamurita ce voi face dupa aceea... ca la 35 ani nu o sa ma apuc sa fac diphereline ca sa ma trezesc ca nu-mi mai vine ciclul deloc.

quote:
Altceva... cica femeile cu endo au sanse crescute sa aiba si probleme imunologice, asa ca ei testeaza aici tipele cu endo de tot felul de chestii imunologice. Si intr-adevar mi-a iesit si mie pozitiv unul din anticorpii antifosfolipidici (nu unul din cei mai temuti, dar anyway, implica un mic risc acolo...). E important sa stiti ca sa incepeti tratamentul fie inainte de conceptie fie imediat ce ati ramas insarcinate... Eu l-am inceput cam la 5 zile de la ovulatie si cine stie, poate ca asta a ajutat embrionul sa se implanteze...

Sunt convinsa ca asta a ajutat embrionul sa se implanteze. E clar ca americanii sunt mult mai avansati in cercetari in domeniul asta al infertilitatii si poate ca au inceput deja sa se desluseasca misterele 'bolii enigmatice', endometrioza. Desi nu am deloc cunostinte in domeniu, in mintea mea faceam si eu o corelatie intre endometrioza si o activare imunologica excesiva a organismului. O activare atat de puternica, incat organismul poate respinge embrionul in formare ca pe un corp strain. Si daca ei au gasit leac pentru aceasta activare imunologica, e super pentru tine, ca ai posibilitatea sa urmezi tratamentul si sa duci sarcina la termen.

Mergi la inceput