ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salomea spune:

Salutare si scuze de intarziere, dar nu am mai avut timp sa intru in ultimele zile pe calculator...
Multumesc mult pentru felicitari si abia astept sa vi le intorc si eu...
Iumosa, sotul meu a facut o gramada de spermograme intr-un interval de 2 ani, a facut si o operatie de varicocel acum 1 an jumate, iar valorile cele mai bune cu care s-ar fi putut lauda ar fi: nr. 38 mil, mobilitate: A-0% (totdeauna), B-30%, forme normale: 24%. Deci, se pare ca sotul tau sta mult mai bine ca al meu. Ceva tratament i-a dat un urolog in tara, dar n-a mai apucat sa-l ia pt ca am ajuns aici, si asteptam sa treaca postul ca sa-si repete spermograma aici, ceea ce nu s-a mai intamplat. Deci se poate si cu spermograme mai proaste, asa ca ai incredere!
Avalon, sa o luam pe rand:
- din ziua 5 dupa ovulatie (ca atunci mi-am amintit sa cumpar pastilele, ideal ar fi fost se le fi luat mai devreme) am luat aspirina de 81 mg (baby aspirin) 1/zi si am ales ca heparina sa o iau numai dupa ce raman. Si se pare ca o incep azi, la 6+ saptamni, pt ca pana acum am asteptat sa se puna ginecologul cu hematologul de acord in privinta nr. mic de trombocite pe care-l am. Iau si progesteron, dar cum ai zis, asta pt altceva.
- din pacate, nu pot sa te ajut prea tare cu anticorpii, pt ca aici nu iti dau rezultatele pe hartie, doar iti zic pe limba ta ce e rau si ce e bine. Dar din cate am intrebat, am inteles ca sunt 6 tipuri de anticorpi antifofolipidici, dintre care lupus-ul si anticardiolipina ar fi cei mai impotanti. Culmea, ei zic ca anti-beta 2 microglobulina I nu ar fi asa importanta si nu mi-au dat sa o fac. Eu una nu am nici unul din cele 2 tipuri de anticorpi faimosi, care se zice ca ar fi semnificativi, dar teoria aici e ca nu prea conteaza ce tip de anticorpi ai, daca ai unul dintre ei trebuie sa iei aceleasi masuri de precautie. Daca te ajuta cu ceva, iti da link-ul site-ului cu laboratorul la care am facut analizele: http://www.rialab.com/.
- La mine estradiolul cica a fost mare, dar nu am intrebat cat a fost, l-am repetat urmatoarea luna si a iesit la fel de mare, ceea ce s-a corelat cu faptul ca s-au vazut si foarte putini foliculi la ecografie (tot de ziua 2/3). Daca te intereseaza exact valoarea am sa ti-o dau pe PM cand am sa primesc dosarul cu analize (l-am cerut si o sa imi ajunga cam intr-o saptamana).
- Fix la UM am implinit 30 de ani...
Dupa cum vezi, tratamentul nu e unul cine stie ce sofisticat, e cel super clasic cu aspirina si heparina (low molecular weight heparin). La noi dr. Tutunaru are un tratament mai fancy fara heparina, care include Pregnyl, 1 la 4 zile. Eu as fi avut mai mare incredere in tratamentul lui, dar am zis ca daca am ajuns aici sa merg pe mana lor... Sper ca te-am lamurit cat de cat, iti raman la dispozitie daca mai ai nelamuriri...
Bafta tuturor si incredere multa sa aveti ca o sa va realizati visul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Salomea, nu ma asteptam la banala aspirina, sincer... am scris eu acolo in paranteza toate acele medicamente, asa ca sa ma dau desteapta si sa vezi tu cat de multe stiu eu despre sindrom... dar adevarul este ca pe undeva ma asteptam ca americanii sa fi descoperit cine stie ce leac miraculos care sa te lase gravida si sa te faca sa tii sarcina... nu este asa insa.
Si la noi gravidelor cu SAFL se administreaza clexane (heparina) si aspirina microdozata (tromboass sau aspenter), ba mai mult, asa cum stii dr.Tutunaru are un tratament propriu cu pregnyl (hcg) dar nu cred ca-l aplica decat in situatii de pierderi de sarcini in antecedente sau sarcini obtinute foarte greu. In situatia in care SAFL este dovedit prin analize specifice, cred ca atunci prescrie heparina.

Datele prezentate de tine ma fac sa-mi reconsider acum opinia, si anume acum cred ca sarcina ta se datoreaza 99% faptului ca ai facut laparoscopia.

Am cautat similaritati intre cazurile noastre, endometrioza de care ma banuiesc si eu si oligospermia (desi sotul meu are spermograma mult mai slaba)... de aceea te-am bombardat cu intrebari si sper sa nu te superi daca te mai rog sa-mi scrii atunci cand vine dosarul tau cu analize valorile FSH-ului si estradiolului, in ce zi sunt facute, unitatea de masura si intervalul de valori normale pentru acestea. Aaaa, si cum se numesc cei 2 anticorpi (chiar daca nu sunt faimosi) care ti-au iesit in afara valorilor normale?

Iti multumesc mult pentru info si iti doresc o sarcina usoara, pe care s-o duci la termen fara probleme si un copil sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Si uite ca am ajuns si la subiectul asta....Ce sa fac?...Le-am luat pe toate, pe rand...
Acum, dupa 2 ani de incercari pentru bebe, dupa analize hormonale, HSG, monitorizari si spermograma (sotului) am ajuns si aici...la endometrioza...Ieri la o eco transvaginala mi s-a spus ca am un chist endometriozic (dr. era foarte sigura de natura chistului) de 70/50 pentru care mi-a recomandat laparoscopie. Fara discutii. Mi-a dat de inteles ca e posibil sa existe si alte focare de endometrioza, dar asta nu se poate verifica decat laparoscopic. Adica...laparoscopie in scop diagnostic...Cam asta ar fi pentru ca in rest, chistul meu e destul de mic, nu?...Ma gandesc ca ar putea regresa cu regim alimentar si ceva vitamine/produse naturiste, nu?
Intrebarea e: eu ce fac acum? Ma operez? Mai cer o parere la un ecografist bun? Mai stau o luna, 2, 3?...Eu ce fac?...
Diagnosticul m-a luat prin surprindere desi imi pusesem problema...Insa niciodata, niciun medic n-a vazut nimic pe ecograf...
E posibil sa se fi inselat medicul acum? Sa fie chistul de alta natura? Sa se elimine la ciclu? Sa fi fost un folicul?...Se pot confunda?...
Va rog, asjutati-ma cu un sfat, o parere. Eu deja tin regim si iau ulei de primula si Omega3, extract de orz verde, acid folic si vit C si E (v-am zis ca banuiam...) Ce sa mai fac?
Daca aveti un sfat, orice, v-as fi recunoscatoare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Parerea mea sincera, ca a multor fete de pe forum este sa faci laparoscopia. Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Ma voi opera in februarie. Multe dintre afectiunile care nu se vad la echo se depisteaza laparoscopic. Asa ca de ce nu? Este o interventie destul de simpla. Bafta.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Zenobia, stiu ce spui. Stiu ca laparoscopia este o metoda de diagnostic buna. Insa stii care este teama mea cea mai mare? Mi-e teama ca o sa ma adoarma, o sa ma "deschida" si cine stie ce gaseste. Si poate ma trezesc fara vreo trompa sau vreun ovar pe motiv ca erau afectate de endometrioza sau mai stiu eu ce. Si eu de unde as sti ca e intr-adevar asa?...Si daca as afla ulterior ca n-a fost asa, la ce mi-ar mai folosi?...De asta mi-e groaznic de frica? Cum pot eu sa impiedic asta? Stiu ca operatia se poate filma, dar stiu ca pot aparea si "probleme tehnice", ca poti sa nu intri in posesia casetei...si chiar daca o capeti, daca e prea tarziu...la ce va mai folosi?...
Poate sunt paranoica, dar...asta e marea mea teama. Nu voi avea control asupra a ceea ce se va intampla in operatie. Ma puteti ajuta sa trec peste asta?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Eu cred ca nu ai de ce sa-ti fie teama. Din cate stiu, endometrioza se curata, nu iti taie nimic . Eventual le poti spune doctorilor inainte ca daca, Doamne fereste e cazul, nu iti dai acordul sa-ti extirpe vreununa dintre trompe. Cred ca grijile tale sunt exagerate, stiu ca nu e usor, dar nici asa de negru nu e stim noi cine .

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Adelamaria daca nu esti hotarata sa faci laparo, atunci mai cere si parerea unui al medic, mergi la un ecograf mai performant la vreo clinica, ca sa fii sigura ca totul e ok si ca intr-adevar dr. s-a inselat. Desi la dimensiunile descrise de tine e destul de mare. Eu de ex. acum 7 luni am avut un chist mult mai mic de 4cm si tot am facut laparo, ca sa-l scot si ca sa vad cum stau cu celelalte anexe si chiar ma bucur ca am facut-o. Multa bafta sa iei o decizia buna!





Mergi la inceput