ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Am gasit dosarul cu tratamentele mele...

Pe langa ce am amintit mai sus, am incercat si cu:

-tinctura de coacaz negru
-ulei de primula
-ceai de brusture (purifica sangele, stimuleaza sist. imunitar, ajuta pt fertilitate)
-propolis
-omega 3
-detoxificarea organismului prin post, hrana vie, legume, fructe, apa multa, odihna (am ramas cand eram in vacanta bineinteles).
-urzica, germeni de grau, soia, broccoli, varza, conopida...

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Kim, eu n-am mai apucat sa fac trat. naturist, ca am ramas imediat dupa ce am terminat trat. cu difereline, in vacanta la mare , bineinteles, cand m-am mai odihnit si eu cat de cat. Dr. meu din Oradea s-a bucurat f. mult ca am ramas asa repede, el era mai pesimist, inainte de a ma trimite la TM la operatie se gandea chiar si la FIV! endometrioza mi-a depistat-o dr. care m-a operat. Eu am un dr. mai speriat, dar f.f. de treaba! abia astept sa ma duc la control, sa vad ce mai imi zice, dupa ce termin cu alaptatul. De bb2 m-as apuca la vara, dar nu mai vreau sa-mi fac planuri, ca-s patzita!




Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

MICHY 2007 iti urez multa bafta ,un bebe sa fie cadoul tau de AN NOU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

GEO30 iti multumesc frumos, sa speram ca asa va fi, dar eu va doresc la toate sa aveti un cadou frumos de Anul nou, de fapt cel pe care vi-l doriti, bebe.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!!
Kim multumesc frumos pentru incurajari, sa dea Domnul sa fie cum spui tu, ca-mi doresc prea mult! Vin sarbatorile si iarasi voi cadea in melancolie, cand voi face bradul, pentru ca in fiecare an sper sa fie pentru un sufletel mic si mereu e doar pentru mine si sot! Sunt optimista inca, dar mai am si eu momente in care simt ca am atata dragoste de oferit si nu am cui sa o ofer si atunci cad in "butoi". Multumesc inca o data si pentru informatiile date de tine si eu sunt ca un burete, care absoarbe orice tratament nou, orice informatie noua. De unde ai gasit Vitex si sub ce forma?? Eu mi-am procurat echinaceea capsule si mi le amestec intr-o lingurita de miere poliflora, am auzit ca intareste sistemul imunitar. Voi a-ti auzit de echinaceea???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Vitex am gasit capsule, la fel si Echinaceea (aici Echinaceea e cum s-ar zice pe toate gardurile, am si uitat de ea).

Alta chestie, am citit azi ca soya n-ar fi atat de benefica pe cat stiam eu. http://www.soyonlineservice.co.nz/index.htm

Azi impodobim bradul si decoram casa... Va doresc si voua o zi frumoasa ca asta!

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Kim si eu stiam ca soia e pe lista medicamentelor interzise in endometrioza. Echinaceea am gasit capsule, dar vitex agnus cactus nu am gasit. Am inteles ca au aparut acum sub forma de VITEX FRUIT, tot capsule, dar in gramaj mai mare decat in Mastodynon (singurul care continea si vitex pina acum) si nu le poti procura decat pe comanda. Spor la impodobit





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Mikky,
La tine scrie clar ca a fost un chist de corp galben, deci un chist functional al ovarului, hemoragic dar nu endometriozic. Deci chistul nu a fost endometriozi!! acum nu exclud posibilitatea ca sa fi gasit in cavitatea pelvina fragmente de endometrioza diseminata, dar altfel dect sub forma de chisturi. Poate ar fi trebuit sa-ti analizeze si probe din focarele diseminate care pareau endometrioza, altele decat chistul.Tu cu cine ai facut laparo?

Ioana, asa cum stiam, nici la tine din buletinul de analiza histopatologica nu s-ar deduce de loc ca a fost endometrioza. Aam mai vorbit noi despre asta si-mi pare rau de tratamentul tau cu Danazol de atunci, nu si-a avut rostul (evident, ce ti-a spus dr Popa ca daca-l faci esti asigurata pe viata ca n-o sa mai revina...e de pus in rama. nici macar tratamentele de ultima generatie, Diphereline, Cetrorelix nu pot garanta asta)

Si acum vesti despre mine. am fost sapt trecuta la o eco la dr Iosup. Daca in vara-august. dr Herghelegiu mi-a spus ca am un chist endometriozic de 4 cm pe ovarul drept, acum Iosup zice ca vede si el acelasi chist de 4 cm pe ovarul drept (macar n-a crescut) dar ca dupa parerea lui...nu e endometriozic, ci mai degraba hemoragic. Pe cine sa mai cred? pana la laparo si confirmare biopsie, doar intuitia. Nici eu nu am dureri la ciclu, deloc, nici ciclu abundent, doar dureri izolate dupa ciclu in drepta, acolo unde din pacate am si un fibrom +chistul, aglomeratie mare..
[pink]Alina[/pink]
si eu cam tot 6-7 ani am luat anticonceptionale la viata mea. Nu te mai lua dupa ce scrie in prospect, e ilogic, de fapt ele auduc un supliment de estrogeni in organism, e adevarat cele de noua generatie ff mic dozat, dar tot ce e in plus are efect negativ in timp, chiar daca atata timp cat le ei endometrul nu mai prolifereaza...
citeste aici, pag 10, am mai vorbit si pe alte teme despre efectele tratamentelor hormonale neanuntate din motive comerciale si descoperite...in timp, in functie de efectele secundare induse in masa
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85841&whichpage=10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

MadaS multumesc ca m-ai mai destupat si pe mine. Pe mine m-a operat dr. Cezara Bucur.
Bafta tuturor.
Eu sunt in asteptarea rezultatului, dar nu prea vreau sa ma gendesc, ca timpul trece asa de greu.....
Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
MadaS asa banuiam si eu, dar i-mi amintesc la a doua operatie, ca dr. Moisa care l-a asistat pe dr. Ion Ionut in operatie, mi-a zis ca aveam puncte de edometrioza pe care le-a cauterizat, insa nu mi-a spus clar unde erau punctele de edometrioza. Din ce ai spus mai devreme sa inteleg ca anticonceptionalele contin estrogeni??? Ca eu ma gandeam sa iau totusi vreo doua luni AC, dupa care sa fac stimulare, din ianuarie incolo, pentru ca am auzit ca ar da randament. Felcicitari pentru vestile bune si Doamne ajuta sa ramana tot acelasi diagnostic si dupa laparo, sa nu fie endometrioza! Mult noroc i-ti doresc!!
Micky2007 gandeste-te la Craciun, la brad, la sarbatorile ce se apropie si timpul va trece mai repede!!





Mergi la inceput