ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

quote:
Originally posted by MadaS

Ioana
KIM, o fata care scria des la capitolul fibroame, a nascut cu o tumoare de 8-9 cm, care s-a spart in timpul travaliului (au trecut-o rapid pe cazariana, dar dupa ore bune de travaliu, adica a nascut de 2 ori, natural si cezariana...a nascut in Canada si acolo medicii sunt bizari, evita cezariana pana in ultimul moment, desi se stia de tumoareinca inainte de a ramane insarcinata) si nici acum nu stie nici ea prea bine ce a fost cu zisul fibrom (nu prea tb sa se sparga daca era fibrom, logic, nu?) iar medicii spun ca ar fi fost de natura endometriozica, chist..in fine, ea are bebitza acum, nu prea se mai intereseaza ce-a fost monstrul, chist- fibrom...asa ca se pot duce sarcini la termen si cu OZN-uri de astea, de fapt depinde de la caz la caz, al ei nu crestea in sarcina, stagnase.

...

Mai mult decat interesanta marturisirea ta. Stii ca in multe studii despre posibilele cauze ale aparitiei endometriozei, dincolo de cause imunitare sunt luate in calcul si posibile obstacole “fizice” ale colului (blocaje) care ar putea duce la refularea fluxului menstrual (prin trompe probabil) catre cavitatea pelvina, unde fragmente de endometru se pot implanta (aici probabil pe fondul unui munitati deficitare) si prolifera. Ma intreb daca o cauterizare de col nu obtureaza putin colul, deci nu creeaza o mica bariera, pentru ca sincer, si eu am suferit o cauterizare de col la varsta de 21 ani, dar te asigur ca nu aveam (si nici nu am pana acum) nici un avort la activ. Pur si simplu am descoperit la varsta aceea rana pe col, am facut o cauterizare (doar cauterizare, fara rezectie, se pare ca la tine a fost mai adanca rana) care a decurs f bine si de atunci nu am mai avut nici o problema. Dar stiam ca in general rana de col poate aparea dupa un chiuretaj, dar nu numai…te asigur ca am alte 2-3 prietene care au facut cauterizare de col pt rana si n-au facut niciodata avort. Si eu mi-am pus problema la un moment dat daca acea rana cauterizata (desi a trecut atata timp, sunt 14 ani !) nu e un mic obstacol al colului si o posibila cauza a endometriozei. De fapt, eu sunt acum in aceeasi situatie ca tine la 26 ani, nu am certitudinea decat a unui chist de posibila natura endometriozica…pana la dovedirea naturii lui mai e !



Ma bucur ca exemplul meu foloseste la ceva, macar ca e cu final fericit.
Ioana imi pare rau pt experienta ta (atat de asemanatoare cu a mea). Sa stii ca asa te-a ferit Dumnezeu, si la mine asa s-a intamplat incat sa nu realizez toata gravitatea situatiei.
Madas, in legatura cu refularea fluxului menstrual sa stii ca si dr. mea mi-a vorbit de posibilitatea asta, de aceea ma tem eu acum. Tu ai timp mai mult sa te documentezi, tine-ne la curent.

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

KIM: Felicitari pentru fetita. Si noi asteptam un bebe de peste un an, dar se pare ca nu vrea sa vina. Am vazut ca esti si tu in Montreal si vroiam sa te intreb daca imi poti spune ce medic de aici te-a ajutat sa ramai insarcinata. Cunosti vreun medic homeopat?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Kim in primul rand vreau sa-ti urez bun venit la noi si felicitari pentru minunea ta de fetita! Esti pe listuta noastra cu exemple fericite, pentru ca avem nevoie de un suport moral bun pentru a invinge endometrioza asta. Mi-a placut ce ti-a spus dr. ta: "cel mai bun tratament este un bebe", la fel mi-a spus si mie o dr. si de atunci asta sper sa fac, sa raman insarcinata. Stiu ca ne-ai pus multe intrebari si o sa incerc sa-ti raspund la cele care stiu, dar daca nu te superi as vrea sa te intreb si eu ceva: ce tratament naturist ai facut?? Pentru ca si eu am mare incredere in trat. naturiste si le-am inceput de ceva timp, insa bebe inca nu a venit. Referitor la intrebarile tale, pot sa spun ca intr-adevar e o boala imprevizibila, dar am auzit ca o data cu sarcina scade si posibilitatea reapariei ei, dar nu definitiv, niciodata nu se stie, deaceea se si numeste boala enigmatica. Si eu sunt pro tratamente naturiste, dar daca n-o sa reusesc cu ele, voi apela si eu la tratamente hormonale. Eu m-am operat acum 7 luni, dar nu am nici o garantie ca nu se va intoarce, desi primele 6 luni, am mers in fiecare luna la eco si nu a mai reaparut nici un chist, dar poate reapar puncte de endometrioza, stiu eu!!
Iumosa si tu ai endometrioza??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Fetele buna seara.
Eu am luat ieri rezultatele dupa operatia de laparo, pe care am facut-o stiind ca am endometrioza. Si la rezultate nu a aparut nici un fel de endometrioza. Si am vorbit cu dr. mea despre ce era vorba daca nu a fost endometrioza si ea mi-a spus ca sigur era, chiar si la nivel peritonian. Ieri am facut IA si mi-a spus ca totul este ok acum, ca nimic nu va impiedica sa avem bebe. Sotul este ok (inainte 40 mil, iar dupa preparare 70 mil), folicul, endometru bun.
Asa ca va voi tine la curent cu ceea ce se intampla.
La prima operatie nu am luat rezultatele din pacate, dar tot pentru endometrioza am fost operata.
Va pup pe toate si sper sa reusim cu aceasta boala grea.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Micky_2007 multa bafta cu inseminarea asta, sa iasa cu ochisori, poate tu vei fi urmatorul nostru exemplu, cu reusita prin IA, asa ca Vrei sa scrii rezultatul anatomopatologic aici???

M-a inspirat Micky si va scriu si eu rezultatul meu pe care l-am luat saptamana asta de la Giulesti(unele cuvinte nu le inteleg si le pun semnul intrebarii): "fragmente(prelevate laparoscopic) de perete chist endometriozic, partial delimitat de pareuhim(?) ovarian polichistic, se asociaza inflamatie cronica si seuroza(?)." Deci acesta este rezultatul de la laparo din 04.05.2006

Atasez si rezultatul de la operatia clasica din 01.03.2000:
"fragmente de ovar cu corp albicanis, chisti foliculari, unii giganti, corp galben si formatiune chistica sagetata de un epiteliu unistratificat cilindric."






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Cum sa nu Ioanatugs, voi scrie si eu rezultatul de la anatonomie patologica:
"Fragmente de camasa chistica. Vechi chist luteinic hemoragic cu bialinizarea peretelui".
Nu inteleg nimic. Dar este cert ca dr. care m-a operat a vazut foarte bine ce a fost inauntru si dupa cum am spus este sigura ca a fost endometrioza.
Si eu sper sa fiu urmatorul exemplu de succes dupa aceasta endometrioza. Dar va doresc si voua sa ma urmati (in cazul in care reusesc) si sa fim exemple clare.
Va pup
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ioana, tauroaica mea draga, constat cu surprindere ca anul asta in timp ce eu chefuiam de ziua mea,tu faceai laparo...Alta zi nu gasisi,ai????
Scuze ca am fost off-topic...

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Na, uite ca se strang aici mamicile de mar-apr. 2006!!!
Kim, bine ai venit, eu stiam povestea nasterii tale, esti un model de succes!
uite, ma gandeam la intrebarile tale...eu m-am operat si n-am garantia ca boala va recidiva, de aia m-as grabi spre bb2! unu la mana. doi la mana, mie nu mi s-a spus mare lucru la TM cand m-am operat (acum fix 2 ani! 15 dec.), doar ca am endometrioza, nici macar nu stiu stadiul bolii si nici pe fisa nu scrie, eventual daca as scoate rezultatul anatomo-patologic de la spital...ma rog, nu mi-am mai batut capul cu asta din mom. ce mi-am atins scopul. oricum , daca ma operam in Oradea, cred ca nu aflam in veci de endometrioza; am intalnit aici medici care habar n-au ce-i aia, serios, si confunda termenul cu endometrita , care e cu totul altceva. Ce m-a socat f. tare, acum imi aduc aminte, e ca dupa ce am terminat trat. cu difereline, si am luat ACO, m-am dus la control aici in Oradea, nu m-am mai dus la TM, la o doctorita buna, se zice in oras (pt. ca dr. meu era in concediu) , i-am povestit de operatie si diagnostic si m-a intrebat f. mirata: "dvs. sunteti sigura ca aveti endometrioza???" ....pai cum naiba sa fiu sigura? am caseta de la operatie, dar de unde sa stiu eu ce-i acolo, doar nu-s medic ginecolog? dar stau si eu sa ma intreb totusi...eu am luat ani de zile anticonceptionale(vreo 6-7), care se rec, in trat. cazurilor de endometrioza incipienta ,scrie chiar si pe prospect ca previn endometrioza, atunci cum am reusit eu s-o fac? si nici CM dureroase si abundente nu prea am avut, doar CM dereglat. pe fisa de la spital scrie: "focare diseminate de endometrioza". Inainte de operatie am facut HSG si ambele trompe erau infundate, dupa operatie - "penetrabile".
Monica 70, vad ca si tu ai fost operata de prof. Munteanu, ca mine!

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Nusy draga, pai ce sa fac si eu ca tauroaicele Ma grabeam sa fac laparo pentru ca se apropia ziua mea.

Am mai gasit pe undeva un tratament naturist contra endometriozei:
O dieta in care sunt preponderente alimentele proaspete, fructele si legumele te poate ajuta sa faci fata mai usor endometriozei. Exista insa si unele suplimente care iti pot fi de un real folos.
Uleiurile si drajeurile ce contin extract de ciubotica-cucului (doua-trei capsule de 500 mg pe zi) te ajuta sa depasesti efectele secundare ale tratamentelor hormonale (oboseala, nervozitate si retentie de lichide).
Vitamina B6 reduce simptomele premenstruale (100-200 mg pe zi). Pentru a echilibra aportul vitaminelor, este indicata si administrarea de vitamina B-complex.
Vitamina E echilibreaza secretia de estrogen. Poate atenua durerile si ajuta in cazul unui ciclu abundent.
Calciul si magneziul sunt eficiente in cazul durerilor menstruale (Dolomitul este un medicament care le contine pe amandoua).
Seleniul combinat cu vitamina A,C si E ajuta la combaterea inflamatiilor si intareste sistemul imunitar.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Iumosa, mersi, vad ca esti si tu in Montreal, putem vorbi pe pm amanunte despre dr./ spitale/ clinici de aici (nu cred ca intereseaza pe alte fete). Care e povestea ta? Oricare ar fi, iti doresc sa apara cat de curand un bb si in viata ta.

Ioana, multumesc de primire si laude. Buna treaba ai facut, ai actualizat lista succeselor, am citit si eu cap. 3 si 2 si chiar aveam intentia sa intreb de fetele pe care tocmai le-ai adaugat. Mi-am salvat toate informatiile interesante, inclusiv tratamentul naturist de care ai amintit mai devreme.
In legatura cu tratamentele pe care le-am facut inainte sa raman insarcinata, ar fi multe de spus, in orice caz am incercat cam tot ce am putut, am fost ca o palnie in perioada aceea, m-am inspirat din tot ce am ctitit si aflat, m-au ajutat mult informatiile DC, trat.Liviei, sprijinul moral al comunitatii DC, credinta si optimismul meu. Din ce imi aduc aminte repede, am luat in principal: tinctura muguri de zmeur, ceai de cretisoara, napraznic, (tataneasa pt fibrom), vitex, vit E, legume fructe proaspete, am incercat si cu irigatii cu galbenele... Am intrerupt tincturile cand am inceput tratamentul homeopat in Ro, chiar inainte sa raman insarcinata si sunt convinsa ca m-a ajutat pe loc la momentul cheie (sa fixeze sarcina!), am tinut tratamentul toata sarcina (fara cafea, alcool menta, eucalipt, bauturi gazoase).
La cate stii si cat de mult iti doresti bb, sunt convinsa ca o sa reusesti si tu, asteptarea e grea, dar e frumoasa in felul ei, o sa-ti dai seama mai tarziu.

Alinaalex, va multumim si va pupacim! cred ca e o forma mai usoara la tine, sper ca si la mine dupa ce au curatat acolo si mai sper sa nu reapara asa usor, e bine ca dr. mea e f increzatoare (de felul ei?), e molipsitoare dar eu sunt patita... de aceea sunt acum cu morcovul... Dar tu n-ai motive sa nu treci la operatiunea bb2! asa ca da-i bataie, noi tinem pumnii.

Multa sanatate la toate!

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput