ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Tania, multumim pt. ca ne-ai scris povestea ta, si pe mine m-a impresionat, sa stii ca seamana mult cu scenariul prin care am trecut si eu! si eu m-am hotarat tarziu sa fac un bebe, dupa ce mi-am terminat scolile, masterul, m-am casatorit, dupa aia ne-am luat casa, masa, si uite asa a trecut timpul, cand ne-am hotarat n-am ramas nicicum, am fost si eu la o droaie de medici aici in Oradea, care n-au stiut sa-mi spuna nimic, am pierdut asa inca aproape 2 ani, pana cand am dat de dr. Rotaru, cu care am nascut pana la urma, care mi-a facut HSG si asa am aflat ca am trompele infundate , si care a n-a stat pe ganduri si mi-a recomandat sa ma operez laparoscopic la Timisoara (in Oradea putini dr. au laparoscop, iar dr. Rotaru n-a vrut sa ma opereze clasic, a zis ca e mai eficienta laparoscopia).
Anic, eu am preferat Diferelin-ul, si pot sa spun ca la mine nu a avut efecte secundare! nu am avut nici bufeuri, nici stari de nervozitate, nimic-nimic iesit din comun, l-am suportat foarte bine. La vremea respectiva vorbisem telefonic si cu dr.T in leg. cu programul Cetrorelix, dar mie chiar nu-mi era la indemana, din cauza distantei prea mari Oradea- Buc., atunci aveam si 2 locuri de munca, deci nu m-as fi descurcat sub nici o forma.
Dupa operatie am citit in fisa ca aveam focare diseminate de endometrioza, acuma imi dau seama ca nici nu stiu macar stadiul in care era endometrioza, nu mi s-a spus, iar dr. care m-a operat a zis ca a curatat tot, am sanse mari sa raman insarcinata, daca fac si trat. cu Difereline, l-am facut si asa a fost!
Iti urez succes si sa fii sigura ca intr-o zi te vei bucura de roadele "chinuielii"!!!
aaa, de sf. Nicolae!!!

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Buna dimineata fetelor. Miercuri seara am fost la doctor si am vesti bune. Mi-a facut echo si E= 9 mm si pe ovarul stang a ramas corpul galben, de unde concluzia , se pare ca am ovulat. Eu am facut teste de ovulatie si luni a 2-a liniuta nu era de aceiasi intensitate cu cea de control dar oricum echo este mult mai sigur decit testele. Macar bine ca am avut intuitia sa prestam marti si bineinteles miercuri. Dr a zis sa imi pun cite 2 utrogestan sera , iar peste 2 saptamini sa imi fac un test de sarcina. Acum nu mi-a ramas decit sa astept, poate se intampla minunea.
Felicit toate fetele care au reusit. Va multumesc ca ne scrieti aici la DC povestile voastre care ne sunt de foarte mare ajutor.
Alinaalex, povestea ta ma incurajaza foarte mult tinand cont ca si eu am facut tratamentul.
Va pup si o sa va tin la curent cu noutati (sper).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Ioanatugs
Mie diagnosticul de endometrioza mi-a fost pus de dr Herghelegiu in luna august anul acesta, in urma descoperirii pe ovarul drept a unui chist de 4 cm. El zice ca in functie de ecogenitatea imaginii chistului se poate pronunta ca e endometrioza. Si eu am protestat uimita la auzul diagnosticului, in viata mea nu am avut dureri la ciclu, desi acum, in ultimele 2 luni ma doare chistul acela, probabil apasa pe alte organe din jur, dar ma doare dupa menstruatie, niciodata la CM..durerea apare pt cateva ore izolat, uneori aproape zilnic, alteori trec zile intregi fara sa-l simt.Eu faceam eco la fiecare 5-6 luni incepand din 2004 de cand am aflat de existenta unui fibrom, tot in partea dreapta. Daca fibromul a raspuns relativ bine la atacul meu din perioada de cand l-am descoperit (acupunctura, homeopatie, trat naturiste) (a scazut cu 2 cm, de la 6 cm a ajuns la 4 cm, toate eco facute la Herghelegiu sau Iosup, nu ma incred in ecografisti no name) se pare ca acest chist nu raspunde la nici un tratament...si a aparut in ultimele luni, recent.
pe 12 dec am o noua eco la Iosup, apoi vreau sa vorbesc cu dr T pt perspectiva laparo. Ca si in cazul Taniei, diagnosticul e pus doar pe baza ecografiei, stiu si eu ca o confirmare ferma nu poate veni decat de la laparo si biopsie asupra naturii chistului (sau ca in cazul tau Ioana, cu chistul de la prima oparatie, poate imi vine infirmarea biopsiei..sper eu!)

Anic, multumim mult pt marturisiri. Stii cumva pe baza caror criterii a fost facuta selectia pt lotul de cercetare Cetrorelix? tu ai mers la laparo pt chisturi descoperite ecografic sau strict in demersul cautarii unor cauze a infertilitatii? ce varsta ai?
eu am citit f mult articole stiintifice publicate afara despre Cetrorelix si toate opiniile erau in sensul avantajelor nete fata de Diphereline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

MadaS ce sa spun, mai nou ecografele perfomante, de genul celor pe care le are Iosup si Tutunaru(care impart acelasi aparat), pot spune daca e endometrioza sau nu cu o marja mica de eroare. Deaceea cred ca cel mai bine ar fi sa faci totusi aceasta laparo, pentru ca pina in prezent aceasta interventie, e cel mai sigur tratament, odata ce chistul e indepartat si curatate punctele de endometrioza. Poate sa nu fie endometrioza, dar macar ai scapat de chist, de dureri si stii ca totul e bine si nu e nici o piedica in a face un bebe. Din pacate si chistul meu a avut tot 4 cm, dar eu nu aveam dureri de la el si nici de la endometrioza. Eu chiar nu stiu ce e durerea, nici inainte, nici dupa CM, in afara de o usoara durere de cap si slabiciune in prima zi, pe mine nu m-a durut niciodata rau burta. Si Tutunaru m-a intrebat daca acum la 7 luni de la laparo mi-au revenit durerile alea puternice la CM si cand i-am spus ca nu m-a durut niciodata, s-a uitat cam mirat la mine. I-ti doresc multa bafta, sa faci cea mai buna alegere si multa sanatate!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anic spune:

MadaS, in legatura cu studiul pt cetrorelix ,principala conditie pt care am fost aleasa a fost sa am endometrioza diagnsticata laparoscopic.Nu am avut chisturi,ci doar 2 zone de endometrioza activa la nivelul peritoneului vezico-uterin ,parca...Dar sunt sigura ca multe fete nu au vrut efectiv sa participe la acest studiu,desi aveau endometrioza.Poate li s-a parut riscant,pt ca sunt sanse sa nimeresti pe placebo.Poate si eu am picat pe placebo,cine stie?! Inca nu am date certe,dupa cum am mai zis. Dar eu ma simt mai bine acum.Am inca dureri la CM,dar mult mai putin...Am luni cand nu iau nii un medicament.Oricum ,prin acest studiu,s-a urmarit foarte mult impactul psihicului asupra evolutiei bolii.Ca doar stim cu toate cat de mult ne influenteaza gandirea negativa,stresul,etc...
Eu am mers la dr.T pt infertilitate ,pt ca aveam dureri nasoale la CM , pt ca inca nu intalnisem un medic care sa-mi spuna ca intr-adevar trebuie sa fac ceva in aceasta privinta.
Daca o sa ajungi la laparo,sa nu-ti fie teama.Mai mult sunt emotiile,decat durerea,serios.Sa nu te sperii :)
O seara buna la toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Daciovi multa bafta, sa iasa cu ochisori luna asta!

Eu sunt in z2 si incep o noua luna in calendar, sper mai norocoasa! Am intrat in a doua luna de trat. naturist si am observat un CM mai abundent fata de alte luni, sa fie oare de la tratament???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anic spune:

zisaCami,

O seara buna la toate fetele.
anic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

FETELOR dupa ce am citit ce i s-a intimplat la zisa CAMI am ramas muta si m-am descurajat total.O admir pentru cit este de puternica si sper sa-si revina cit mai repede pentru a putea incerca din nou.Pacat ca a fost atit de aproape de as indeplini visul dupa atita suferinta si totul s-a naruit intr-o clipa.Va doresc la toate SARBATORI FERICITE , anul 2007 si totodata intrarea in UE sa ne aduca un copilas sau macar din partea statului ajutor financiar pt. a putea face FIV de mai multe ori,asa cum se practica si in strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zisa_Cami
GEO30 nu cred ca ar trebui sa te descurajezi, cred ca toate ar trebui sa invatam din curajul si perseverenta ei! Si ai sa vezi ca intr-o buna zi va reusi, pentru ca lupta si face tot posibilul ca minunea ei sa vina si va veni, cu siguranta!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Buna fetelor,
Am inceput sa va citesc, dar sunt in urma rau de tot (mi-ar prinde bine un rezumat). Scriu aici pt ca ma numar si eu printre cele care au bb desi au fost diagnosticate cu endometrioza. Eu am zis mereu ca fetita mea este o minune de la Dumnezeu.

Povestea mea e lunga, dar pe scurt, am descoperit endometrioza cand s-a nascut fetita mea prin cezariana, acum 8 luni jumate. Se zice ca e boala femeilor de cariera pt ca amana sa faca copii...Am amanat si eu din diverse motive, iar cand ne-am dorit un bb, nu mai venea. Am vazut o gramada de dr., toti au dat vina pe un "fibrom" (mare 7 cm- de fapt era chist!), am facut nenumarate ecografii, pana am dat de o dr. care sa ma incurajeze. Dupa vreo 9 luni de incercari si tratamente naturiste si homeopate, am ramas gravida, am avut o sarcina cu risc din cauza "fibromului", aveam dureri noaptea, ma rugam sa ajung pana la 37 de sapt. Sarcina s-a derulat f bine per ansamblu, am vrut chiar sa nasc natural. Pt o monitorizare mai sigura mi-a fost indusa nasterea, am avut un travaliu complet si lung in timpul caruia s-a spart "fibromul" si am intrat in cezariana de urgenta, acolo s-a vazut un chist (nicidecum fibrom) si endometrioza, mi s-a facut si ovarectomie stanga din cauza ca era invadat ovarul stang, dar au curatat bine etc. Pe mine nu m-a interesat prea mult din momentul in care mi-am vazut frumusica. Dr. mi-a recomandat sa nu-mi fac griji mai ales cat timp alaptez fiind protejata, dar sa vin la control cand apare menstruatia. Acum ea e de parere ca un alt bb ar fi cel mai bun tratament, daca nu, sa intru pe anticonceptionale cand nu mai alaptez. Deocamdata nu ma gandesc la bb2 si am oroare de tratamente hormonale, sunt mai degraba pt tratamente naturiste/ homeopate. Cum altfel se poate stopa evolutia endometriozei? si cum se poate evalua obiectiv? e o boala tare ciudata. Mai e cineva intr-o situatie asemanatoare? Ati observat efecte secundare suparatoare ale anticonceptionalelor sau tratamentelor hormonale? Cele care v-ati operat aveti garantia ca nu mai recidiveaza endometrioza? scade riscul odata ce ati avut bb? va bombardez cu intrebari pt ca voi va confruntati mai de demult cu boala asta, eu am banuit ca o am dar nu mi-a fost diagnosticata clar pana la cezariana (desi aveam cicluri abundente si dureroase).

Multumesc fetelor Alinaalex, Tania, Oanagabriela, MadaS, Oana_B cu care am mai discutat despre endometrioza, mi-au dat informatii sau m-au indrumat spre topicul asta.


KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput