ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Borziche, mie dupa laparoscopie mi-a venit CM mi se pare in z 34-35, dar era dereglat si inainte. depinde de fiecare.
zisa_Cami, felicitari!!! am citit povestea voastra si m-a impresionat f. mult! ati trecut prin grele incercari si va admir ca ati avut puterea sa treceti peste ele! iti doresc sa ai o sarcina usoara, o nastere asisderea si sa-ti tii la anul in brate copilasul mult visat!
Ioanatugs, multumim pt. munca depusa la prima pagina, eu sper ca lista aia sa fie cat mai lunga si cat de curand!


Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salomea spune:

Buna! Dau cam greu pe la voi ca stau mai prost cu timpul liber de la o vreme. Si am zis ca sa astept sa mai apara noutati. Am reinceput aici, in State, sirul analizelor de infertilitate. Cand am zis la prima vizita ca tocmai am fost diagnosticata cu endometrioza mi-a raspuns tipa scurt: sa ma grabesc sa nu trec de 35 de ani fara bebe, ca endometrioza imbatraneste rapid ovarele. Dupa care incep analizele de ziua 3, urmand ca din ziua 5 sa iau Clomid pt testul ala, Clomid test parca ii zice. Ma suna asisitenta in ziua 4 si-mi zice sa nu incep sa iau Clomid ca am estrogenul foarte crescut si ca nu pot lua hormoni de stimulare, ca sa revin in ziua 3 a ciclului urmator sa mai repet analiza. Aaa, si tot in ziua 3 mi-a facut o ecografie vaginala si mi-a zis ca trebuia sa fie mai multi foliculi in ziua cu pricina.
In consecinta, ma vad cam demoralizata la inceput de drum. Speram ca o sa fac niste stimulari, eventual si niste inseminari si o sa creasca sansele, si cand colo... Din cate inteleg nivelul de estrogen (corelat cu FSH-ul) e strans legat de endometrioza si se pare ca nu exista tratament pt estrogen asa cum nu exista nici pt endometrioza (astia aici chiar nu recomanda nici un tratament hormonal pt endometrioza femeilor care vor sa ramana insarcinate).
Urmeaza zilele astea sa fac o sonohisterografie (sper ca am retinut bine) si sa vedem ce-i de facut cu estrogenul asta...
Voi ati mai auzit de probleme de genul asta?
zisa_Cami, m-a impresionat si pe mine povestea voastra... asa o lupta pt bebe trebui sa se finalizeze cu succes! Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Tania, colegutza mea de la mamici de mar-aprilie, bine ai venit!
stiam de cand eram la Odisee ca si tu ai avut endometrioza! tie ce ti-a spus medicul, mai poate reveni boala asta dupa nastere?
Salomeea, nu trebuie sa te demoralizezi! iti doresc sa ti se indeplineasca dorinta de a avea un bebe cat mai curand!



Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Tania2 felicitari pentru reusita ta si sa creasca Bianca mare si sanatoasa(frumos nume)! Multumim ca ne incurajezi si exemplele optimiste ne dau mereu sperante! Esti pe prima listuta si tu, ca un ex. de reusita pentru noi!
Alinaalex multumesc, dar nu a fost greu, e folositor pentru moralul nostru, care de multe ori e la pamant.(cand incerci, speri si nimic nu-ti reuseste) Si mai am de cules ex. si din capitolele trecute, insa nu am avut timp sa citesc tot!
Salomeea i-mi pare rau ca treci printr-o faza nu tocmai optimista cu atatea analize si vesti proaste. Deci noi cele cu endometrioza nu ar trebui sa facem stimulare??? Clomifenul contine estrogeni??? Nu mai inteleg nimic, de aceea i-mi era frica sa fac stimulare, banuiam eu ca sunt in stransa legatura. Of, si in conditiile astea ce ar trebui sa facem, ce ti-au spus????





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salomea spune:

Ioana, as vrea sa stiu si eu ce e de facut... deocamdata stiu doar ca acum 2 ani aveam analizele hormonale perfecte (inclusiv fsh-ul si estrogenul) si acum dupa endometrioza asta is varza amandoua... Ramane sa merg zilele astea iar la clinica sa vad ce spun ei ca ar fi de facut, si bineinteles ca am sa va scriu si aici. Dar tu daca ti-ai verificat FSH-ul si estradiolul si is ok, n-ai de ce sa-ti faci griji....
Alina, multumesc de urari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

sal,

Alinaalex, te-am prins! de fapt tu pe mine!

Am hotarat sa va spun povestea mea la rugamintea Madalinei (mada).
Pai, pe la aproape 30 ani dupa ce, stiti cum e omul, si-a facut o facultate, o casa o masina si-a gasit un barbat cu care sa-si imparta tot restul vietii, m-am hotarat sa renunt la anticonceptinale ( ) si sa am un bb.
Am asteptat un an, doi nimic. Am intrat in panica. Dupa cm asteptam perioda fertila, numai atunci ma interesa "dragostea". Si cand vedeam ca nu se intampla nimic incepeam sa plang si sa-mi acuz sotul ca el este de vina.
Am consultat mai multi medici, toti isi dadeau cu parerea ca sa mai astept. Dar cat? Aveam 32 de ani.
Cu greu am ajuns la cabinetul prof.Marinescu. Pe atunci nu nascuse dna de 67 ani si o programare se obtinea mai usor, adica in 4 luni.
O, sa nu credeti ca am asteptat 4 luni.
Am fost la mai multe clinici particulare, la medici no name, la bioenergoterapeut - Viorel Pop, o dr. de ex mi-a spus ca am uter subdezvoltat si ca nu o sa raman insarcinata niciodata, alta mi-a povestit despre nu stiu de aderente....si, dr Predoi de la Spitalul Judetean ilfov mi-a pus diagnosticul care s-a dovedit a fi corect: endometrioza.
Urma sa ma opereze clasic, cand ma hotaram.
Intre timp am fost la prof.Anca. Foarte atent, dragut, ... si cam atat. Raspunsul a fost operatie clasica.
Dupa aceea la Herghelegiu, ca tot nu credeam ca este endometrioza, nici vorba, acelasi raspuns, tot operatie clasica.
Intre timp analize peste analize, au trecut cele 4 luni am ajun la prof. Marinescu. A fost singurul care a spus ca ma opereaza laparoscopic urma numai sa ma prezint la 10 zile dupa cm la sp.Giulesti si ma internez.
Zis si facut, m-am internat duminica seara, luni 30 mai m-a operat si marti eram acasa.
Dupa operatie am avut un cm dar nu mai stiu la cate zile, cert este ca, noi, hotarasem sa ne casatorim dupa 7 ani de concubinaj, asa ziceau toti ca daca ne cununam o sa avem sigur un bb, eu ocupata nevoie mare cu rochii, baloane etc etc am uitat de tot eram asa de obositi ca nici nu-mi amintesc cand am conceput-o pe Bi, mi-m adus aminte ca trebuia "sa-mi vina" si nu s-a intamplat am facut 4 teste de sarcina, toate pozitive!
Am sunat asistenta de la giulesti si am intrebat-o : Dana mi-au iesit 4 teste pozitive, crezi ca sunt insarcinata? Dana, o figura , mi-a zis: fata esti nebuna? sigur ca esti! Doamne si acum imi vine sa plang, am fost asa fericita! Am ramas insarcinata in periada 10-20 iulie.
Nunta a cazut pe locul 2, a fost pe 4 sept. pe 5 am ajuns la spital cu mici contractii si lacrimi cat pumnul, dr m-a asigurat ca nu s-a deschis colul si mi-a prescris ceva medicam.
Am renuntat la servici, sarcina a decurs normal am nascut la aproape 40 saptamani prin cezariana pentru ca Bia a fost in prezentatie pelviana. Tare mult mi-as fi dorit sa nasc natural!
Acum totul este schimbat! Nu-mi imaginez nici-o clipa viata fara ea. Ma bucur cand se trezeste dimineata si-mi zambeste, cand o iau in brate si se lipeste de mine, cand de la zi la zi mai face ceva nou, ma enerveaza teribil cand nu maninca si uite asa zilele trec si e din ce in mai mare.
Am fost tentata sa infiez un bb, dar nu inainte de FIV. Fiv era ultima incercare.

Va doresc din tot sufletul bebei curand !

Va pupez de o mie de ori!

Bianca Alexandra Iris 15.04.2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Tania
Multumim, frumoasa povestea ta si mai ales rezultatul, Bianca, sa-ti traiasca, dar n-ai scapat de noi....iti pun cateva intrebari pe puncte, ca sa ne raspunzi "organizat"
1.atunci cand te plimbai prin medici, pana sa faci laparo cu Niculescu, diagnosticul de endometrioza ti-a fost pus pe baza unor observatii ecografice (chituri la ovarul stang) sau aveai doar simptome (dureri la CM)
2.daca au existat chisturi, ce dimensiuni aveau si unde s-a dovedit a fi localizata endometrioza (ce scria in foaie de iesire dupa laparo?)
3.doctorul nu ti-a cerut sa faci tratament stil Diphereline nici inainte de laparo, nici nu ti-a sugerat dupa ca ar fi cazul sau ai ignorat tu recomandarile lui...si ai ramas?
4.dr Anca de la municipal ti-a vorbit cumva de un program gratuit de tratament si observatie, a pronunta Cetrorelix cumva (asta ar cam fi ultima descoperire, dar nu garanteaza vindecarea, tratamentul endometriozei nu a fost gasit, ci doar...a mai evoluta putin ca efecte secundare fata de Diphereline).Poti sa-mi dai nr prof Anca, multam mult (fie si pe PM)
sunt intr-o situatie ca a ta, Herghelegiu imi spune oparatie deschisa (asa recomnda el tuturor am senzatia) dr T promite laparo...fiecare are argumentele lui...au evident, as opta pt laparo!

Alissaa, am contacta-o pe Anic pe email, ne-a promis un raspuns pe site in curand, era ocupata ca A-nic este de la Nicoleta, deci sa-i uram un "LA MULTI ANI" de Sf Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

A-nic la multi ani! Sa traiesti cu numele!
Tania2 multumim inca o data pentru tot, frumoasa povestea voastra, m-a impresionat! La voi cel putin a fost doar problema endometriozei, deci doar la tine, eu insa ma chinui si cu sotul care are oligoastenozoospermie. Acum face sotul tratament si speram sa i se imbunatateasca spermograma, ca sa putem spera la ceva! Din pacate, la mine deja au trecut 7 luni de la laparo si bebe nu a aparut, iar medicii ne-au dat sanse f. mici, la doar 7 mil. ai sotului si mobilitate de 35%. Felicitari inca o data pentru reusita voastra!!!
MadaS deci tu inca nu ai facut laparo??? Si pe ce considerente ti-au pus tie dignosticul de endometrioza??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Fetelor, uitati ce am gasit in revista AS referitor la trat. naturiste contra endometriozei:

„Cunoaste cineva un tratament naturist
pentru endometrioza pelvica si ovariana?”
(Raspuns pentru DANIELA I., F. AS nr. 399)

Am facut cateva recomandari privind tratamentul naturist al endometriozei in nr. 387 al revistei. In timpul care s-a scurs de atunci, am primit foarte multe scrisori si apeluri telefonice pentru sfaturi suplimentare. Revin cu cateva precizari, pentru ca boala are gravitatea ei si se pare ca este destul de raspandita. Nu se cunosc cu exactitate cauzele bolii, dar se stie ca hiperfoliculinemia (superproductia de hormoni estrogeni a ovarelor) si o slaba functionare a sistemului imunitar o influenteaza. De asemenea, nu trebuie sa uitam rolul major in aparitia tuturor bolilor, a acumularii toxinelor in toate tesuturile si fluidele corpului uman (conform teoriei „sangelui stricat” dupa care s-a calauzit Valeriu Popa, in tot ceea ce a facut bun pentru semenii sai).
Tratamentul clasic al endometriozei consta in interventie chirurgicala pentru indepartarea tesutului ectopic sau tratament cu Danazol, un antiestrogenic, dar acest medicament produce efecte secundare neplacute. De altfel, boala tinde sa revina dupa catva timp si daca se agraveaza, singura solutie ar fi histerectomia (inlaturarea uterului). Cred ca tratamentul trebuie sa vizeze posibilii factori care au dus la aparitia bolii, incercand sa eliminam toxinele acumulate, sa echilibram balanta hormonala, sa intarim sistemul imunitar si sa eliminam dereglarile produse la nivelul sistemului nervos central. In acest sens, va recomand urmatorul tratament:
Infuzie din cretisoara, turita mare, coada-soricelului, urzica moarta alba si sunatoare, amestecate cat mai omogen, in parti egale, din care se beau 3 cani pe zi. Ceaiul se bea incepand din ziua a saptea a ciclului menstrual pana la aparitia menstrei, cu pauza in restul intervalului.
Pentru intarirea sistemului imunitar va recomand medicamentul Imunogrip, produs de firma PlantExtrakt din Cluj.
Supliment de vitamine si minerale - B complex, C, E, calciu si magneziu.
Regimul alimentar are un rol deosebit in vindecare. Excludeti din alimentatie carnea de porc, grasimile, produsele lactate grase, conservele de carne, mezelurile, alimentele prajite, condimentele iuti, otetul, alcoolul, zaharul, cafeaua, ciocolata, coca-cola, morcovii si sfecla rosie (aceste legume au efect estrogenic, fiind interzise in endometrioza).
Tratati constipatia cu tarate de grau, o lingura dimineata si una seara, dupa ce au fost lasate in apa la inmuiat.
Tineti post cel putin o zi pe saptamana.
Pentru curatarea vezicii biliare: o data pe saptamana, luati un amestec din 4 linguri de ulei de masline cu zeama de la o lamaie, inainte de masa, dupa care va culcati pe partea ficatului timp de o jumatate de ora.
Pentru eliminarea toxinelor beti doua cani pe zi de ceai de papadie, de preferinta in intervalul de la aparitia menstrei pana in ziua a sasea a ciclului, adica in perioada cand se intrerupe administrarea ceaiului din amestec de plante de mai sus.
Nu in ultimul rand, e nevoie de suport moral, foarte important in vindecarea oricarei boli, pe care il obtineti prin credinta in Dumnezeu si buna intelegere cu cei apropiati.
ADRIAN STOENESCU - str. Drumul Taberei nr. 30, bl. OD3, sc. D. ap. 121, sector 6, Bucuresti, tel. 021/745.21.71





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anic spune:

Buna seara la toate forumiste,va multumesc de urari si in primul rand,ma scuzati ca v-am facut putin sa asteptati,dar chiar nu am putut intra azi pe forum.

Cum v-am zis,am fost diagnosticata in februarie anul acesta cu endometrioza pelvina .M-a operat dr. T , pt care am toate cuvintele de lauda.Imediat dupa operatie am fost contactata de dl dr. care m-a informat de existenta programului de studiu cu cetrorelix sr.Am acceptat participarea la studiu pt ca citisem destule despre diphereline si efectele lui.Probabil ca stiti ca participarea la un astfel de studiu inseamna ca medicamentul se primeste gratuit,dar in acelasi timp exista un esantion care primeste placebo ( substanta inactiva).
Acum,la 10 luni de la operatie,inca nu stiu oficial daca am picat pe substanta sau pe placebo,pt ca inca studiul nu s-a terminat. Dar evolutia starii mele de sanatate este vizibil mai buna . Durerile insuportabile de la menstruatie s-au atenuat imediat dupa laparo,iar dupa administrarea substantei ,practic traptat am eliminat calmantele .
Cetrorelix sr este un medicament care se elibereaza retard in organism , pe parcursul a 3 luni de zile (asa mi s-a zis initial), dar ulterior perioada s-a extins la 5 luni.In aceste 5 luni a fost obligatoriu contactul sexual protejat,intrucat exista riscul aparitiei de malformatii la fat.
Cum am suportat tratamentul? Super bine.Nu am avut bufeuri,dureri de cap,etc.Nu m-am ingrasat si nu am slabit.Nu mi s-a intrerupt menstruatia,desi initial asa mi se zisese.Dar am mai discutat si cu alte fete care au participat la studiu si nici uneia nu i se oprise. Nu puteam chiar toate sa picam pe placebo,nu?
Din septembrie am "unda verde" la operatiunea bebe.Inca nu am ramas insarcinata,voi ramane intr-o zi,cu siguranta.Vad ca multe fete cu aceeasi problema,au reusit pana la urma.Si asta imi da o si mai mare speranta,ca si voua...Le doresc la toate o sarcina usoara si copilasi sanatosi.
Acum tin tratament homeopat si urmeaza sa mai vb cu dr. T sa vedem ce planuri sa mai abordez. Mi-e cam frica de rapiditatea cu care revine aceasta boala.Inca nu stiu exact dupa cat timp reapare...
Singura chestie nasoala din toata perioada de studiu au fost desele deplasari la Bucuresti pt monitorizare,mai ales ca eu sunt din Ctza...a fost greu,dar nu-mi pare rau.Stiu ca intr-o buna zi ma voi desfata cu "roadele" acestei "chinuieli".
Va pup pe toate si daca am omis ceva ce v-ar putea interesa,o sa mai scriu.
Am intrat in seara asta mai mult ca i-am promis lui Mada.
O seara buna.

Mergi la inceput