ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

alinaalex,Boo multumesc pentru raspunsuri.
Dupa laparoscopie la cat timp ati avut primul CM?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

GEO30, iti multumesc pt primire
Sincer , eu sunt in dilema daca sa iau sau nu AC.
Mi-am cumparat o gramada de produse naturiste (napraznic, cretisora,salvie, mladite de zmeur, omega-3, spirulina) si ma gandesc mai intai sa incerc cel putin o luna tratament naturist, abia apoi sa iau AC, asa cum mi-a recomandat dr. LA control merg abia peste 6 sapt, deci am timp sa iau si AC fara sa-si dea seama.
Nu stiu daca fac bine ca ma pun impotriva stiintei, dar......chiar mi-e groaza de AC.
Astept sfaturi de la voi, fetelor, spuneti-mi ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna fetele,
ce mai faceti?cum se mai simt cele care au facut laparo?
Ioana foarte buna este ideea cu rubrica fetelor care au endometrioza si au reusit sa aiba bb.Cred ca ar fi bine sa se treaca alaturi de numele lor si modul prin care au reusit (fiv,tratamente,naturiste), ceea ce cred ele ca le-au fost de folos a sa obtina mult doritul bb.
Eu am acum aproape 1 luna de cand am inceput tratamentul facut de Amely, ma simt reletiv bine, astept sa vina rusii, de n-ar mai veni....
Va pup pe toate si va doresc o seara placut!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Ioana iubita , cum te simti cu tratamentul pe care il faci? Se vad rezultate?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alina.n multumesc de intrebare, ma simt foarte bine! De rezultate, inca nu stiu ca l-am inceput de 2 spatamani doar, iar tratamentul trebuie sa-l tin 2 luni! Vorba ta, de n-ar mai veni rushii aia!
Tratamentul e pentru infertilitate secundara, circulatie periferica proasta, constipatie, lipsa de calciu, imunitate. Pentru inceput pot bifa doua din indicatii: circulatia periferica si constipatia(de care am scapat), asa ca pina la sfarsit sper sa mai bifez una doua, macar imunitatea sa mi-o refac, ca de bebe, cine stie, sper si eu!!!! Multa bafta cu tratamentul naturist tinut de tine!!!

Ma bucur ca va place ideea modelelor noastre si am sa ma apuc sa sap prin arhiva sa le gasesc pe toate, din cele 3 capitole ale noastre si sa le adaug pe prima pagina!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Borziche ce sfat sa-ti dau nu stiu, important e sa alegi tu singura cea mai buna solutie! Pot sa-ti dau in schimb doua exemple: eu si Amely, am facut operatie in aceeasi perioada, ni s-a gasit la amandoua endometrioza si ni s-a recomandat Difereline, dar nici una din noi nu a facut injectia propusa. Am mers amandoua cu diferite tratamente naturiste, iar concluzia ar fi: ea e graviduta acum in 3 luni, eu inca nu, dar intre timp am pierdut o sarcina, deci se poate si asa!!! Si au trecut doar 6 luni de la operatie. Pe de alta parte sunt si fete care au urmat sfatul medicului si acum sunt cu bebei in brate, dar sunt si fete care inca nu au ramas niciodata indiferent de trat. facute, asa ca numai Dumnezeu hotaraste cand e momentul ca noi sa fim mamici!!
Jubica si eu stiu ca se face injectia de Difereline in prima zi de CM, nu mai tarziu! Iar dupa laparo mie mi-a venit menstra la doua saptamani, deci tot la 29 zile(laparo am facut-o in z13), dar sunt fete carora le-a venit mult mai tarziu, sau mult prea devreme. Deci nu e o regula ca el sa vina fix la nu stiu cate zile. Apropos, cand te-ai operat???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

BORZICHE nu stiu sa spun daca este bine sau rau sa faci trat. naturist deoarece cred ca aici este ca la loterie.Plantele pe care le-ai cumparat sunt pentru a stimula ovarele sa lucreze si sa ai ovulatie sau pentru a lucra mai incet ca sa nu se dezvolte endometrioza?Poate ar trebui sa-ti cumperi teste pentru a sti exact cand ai ovulatie,eventual monitorizezi si temperatura si atunci te pui pe treaba.Eu nu prea mai cred in aceste trat.pentru ca si eu inainte de laparoscopie am facut o multime de trat. cu diferite plante si cu aloe vera si nu au avut nici un efect,dar poate la tine ca nu este avansata boala vor fi eficiente si vei ramane gravida. IOANATUGS de unde ti-ai facut rost de trat.prof.Andritoiu ,ai fost la el sau ati vorbit la telefon si ti l-a trimis pe posta?NU stii dupa operatie clasica cand se pot face abdomene,deoarece cred ca trebuie lucrat putin cu fibra musculara pt. a avea rezistenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Ieri nu v-am scris ca am fost foarte ocupata si oricum sperantele mele ca se apropie au cam fost spulberate si sunt in ceata complet.
Am fost la o dr. Ginecoloaga pentru monitorizare si am constatat ca habar nu are ce trebuie sa sa urmareasca, eu a trebuit sa o intreb ce dimensiune are endometrul la care mi-a raspuns ca este foarte subtire. Imi face si un control ca murea daca nu facea si incepe si ma apasa cu toata puterea in zona ovarelor la care eu am ripostat si imi zice ea razind ca am o anexita foarte urata, de aceia ma doare nu ca ar fi fost ea brutala si ca trebuie sa fac un tratament in spital cu antibiotice intravenos. Am pecat foarte nervoasa si l-am sunat pe dr meu in Ungaria si i-am explicat ca sunt stresata ca inca nu mi-a venit menstruatia si m-a programat in data de 6 decembrie la cabinet sa vedem despre ce este vorba. Mi-a zis ca in caz ca nu imi vine menstruatia pina atunci o sa imi dea AC.

Va pup si va tin la curent. Sper sa am noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Alinaalex, sa iti traisca fetita si sa va bucurati de ea.
Eu m-am operat in Ungaria si am facut tratament cu difereline 3 luni dar sunt aproape 3 luni de la ultima injectie si inca astept sa vina menstruatia.
Te pup si iti multumesc pentru sfaturi si ca ne dai sperante la tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Buna fetele,
Ioanatugs eu m-am operat de o sptamana ,pe 21.11.2006 si am endometrioza de gradul II.
Eu am hotarit sa fac injectiile cu Dipherenile.

Pupici

Mergi la inceput