ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alinaalex bine ai revenit pe la noi si multa bafta cu bebe2, la anul!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Ioanatugs, iti multumesc, sa stii ca eu tot timpul sunt alaturi de voi!


Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Fetelor am intrat aici sa va incurajez! Sa va spun ca se poate! Verisoara sotului meu sufera de endometrioza de ani de zile. De foarte mult timp se chinuie sa faca un copil... Si totusi minunea s-a intamplat! Este insarcinata in 2 luni jumatate! Din cate am inteles de la ea a urmat un tratament cu AloeVera de la Forever, si e mai mult ca sigura ca asta a ajutat-o!
Asadar nu va descurajati! Se poate! Va doresc din tot sufletul sa va impliniti visul de a deveni mamica! Eu la randul meu sunt o aspiranta optimista!


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Bibyrox multumim mult pentru un exemplu asa de fericit!! Ureaza-i din partea mea o sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos!
Cred ca ar trebui sa facem o rubrica pe prima pagina cu exemple de reusita al fetelor cu endometrioza, care acum sunt gravidute sau fericite mamici, pentru a ne ridica mai mult moralul si a nu uita ca se poate!!! Ce ziceti fetelor????
Borziche bine ai venit printre noi si mult noroc in implinirea visului tau!! Probabil ca endometrioza la tine era in prima faza si se putea stopa si cu AC, deaceea nu ti-a recomandat Difereline. Pe de alta parte multe fete au facut trat. cu Difereline si endometrioza li s-a intors, asa ca acest medicament nu e o solutie sigura. Nu stiu ce sa-ti zic de diagnosticul primit, dar un tratament naturist sigur te va ajuta, merita incercat!!
Alinaalex ma bucur ca esti mereu cu gandul alaturi de noi si-ti multumim!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Buna dimineata
Am facut si eu pe 21.11.2006 laparoscopia si am primit urmatorul diagnostic:aderente si chisturi endometriozice bilateral de aprox.2-3 cm.In fundul de sac Douglas implante de endometrioza.
Fetele, am si eu o intrebare: in ce zi a CM se face injectia cu Dipherenil?
Am inteles ca trebuie sa astept sa-mi vina un CM si pana in ziua a 5 a
sa fac injectia.
Am inteles bine?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

jubica, eu am facut injectiile in ziua a cincea a CM, asa mi-a recomandat dr. care m-a operat. am inteles ca se poate face si in ziua a doua.
borziche, cum ti-a zis si Ioana, probabil ca endometrioza e la tine in faza incipienta, poate ca nu ai nevoie de trat. cu Difereline.
Ioana, eu o sa ma duc la dr. meu din Oradea cand n-o sa mai alaptez, sa vedem ce-mi spune. Deocamdata mi-a venit CM, la 8 luni de la nastere si 1 an si 5 luni de la UM, cu niste dureeeeri!!!!!am si uitat cum e.

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

jubica eu am facut injectia in prima zi a CM, mie asa mi-a spus doctorul. chiar aveam o problema ca era tarziu si nu stiam daca mai gasesc unde sa o fac si a insistat sa ma duc la el la cabinet daca nu gasesc in alta parte. Asta e fost la mine ... poate alti dr recomanda altceva.

alinaalex multumesc pentru raspuns. te mai intreb ceva: Logest ai luat la recomandarea doctorului ? si ai luat doar o luna ca sa iti vina si pe urma nu ai mai luat ? Ce bine ar fi sa fie asa simplu !!!! Ma mine ma sperie mult asteptarea de dupa Diphereline ..

Eu subscriu la ideea cu povestile de succes. Cred ca ne-ar ajuta si ne-ar da o speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

BUNA FETELOR!!
Ma bucur ca va place ideea cu modelele noastre, o sa adaug aceasta rubrica, mai ales ca inca o fata care a avut endometrioza, a reusit sa ramana graviduta prin FIV, e vorba de Zisa_Cami, pe care sigur o stiti din capitolele trecute, azi a aflat!!!
FELICITARI ZISA_CAMI si aici unde scriai cu multe luni in urma, ma bucur ca inca o fata cu endometrioza a reusit! SARCINA USOARA CAMI SI BEBEL(USI) FRUMOS(I) SI SANATOS(I)!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

BOO, da, Logest-ul l-am luat la rec. medicului care m-a operat. Am dat un tel. atunci la clinica lui, asta ca sa nu ma mai duc la alt control pana in Timisoara. si cam atat. ca dupa aia am si ramas si n-a mai fost cazul, dar stiu sigur ca Logestul se ia numai ca sa-ti vina CM , apoi totul reintra in normal. L-am luat 21 zile, iar dupa alte 6 zile mi-a si venit CM.
Ioanatugs, e o idee f. buna, sa stie fetele ca sunt si cazuri fericite si sa nu-si piarda speranta!


Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

borziche,imi pare rau pentru ca ai si tu aceasta boala si totodata ma bucur ca in sfirsit scrie pe forum si o pacienta a prof. Stamatian.Si eu am fost operata de doua ori de dansul dupa cum ai putut citi intr-o pagina anterioara.Sa fii linistita ca daca ti-a dat Marvelon inseamna ca la tine nu este asa avansata endometrioza pentru ca altfel ti-ar fi dat Diphereline.Iti reproduc o discutie avuta cu el dupa aproximativ 3-4luni dupa laparoscopie la un control cand l-am intrebat cu a fost la operatie,,nu imi amintesc cum a fost la operatie(si normal ca doaar nu sunt singura pacienta a lui cu endometrioza)dar daca ti-am dat Diphereline inseamna ca a fost grav altfel ti-as fi dat AC,,.Referitor la ce scrie pe iesire,prin laparoscopie se curata cum s-ar zice,,din mare,,restul eventualelor insulite endometriozice rezolvinduse prin tratament,cel mai bine se curata prin operatie clasica dar probabil la tine nu este cazul,in cazurile grave se trece direct la aceasta metoda.Mai astept sa scrii si pe cand mergi la control sa iti pregatesti toate intrebarile pe care vrei sa i le pui ca sa fii lamurita.PA

Mergi la inceput