ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Am ales ... am facut injectia acum jumatate de ora. Sper sa fie bine! Tineti-mi pumnii si de acum incolo.

Am vorbit cu dr si el m-a convins. Mi-a spus ca nimeni nu imi garanteaza ca in urmatoarele 3 luni raman insarcinata si ca ar fi mai bine totusi sa fac tratamentul pentru ca Dipherelinul atrofiaza tesutul endometric ramas la nivel celular, care nu a putut indepartat la operatie. A mai spus ca dupa tratament sunt sanse mai mari sa raman insarcinata .. Acum sper din tot sufletul sa aiba dreptate.

Vroiam sa va intreb daca voi ati tinut si un tratament homeopat sau naturist odata cu D ? Credeti ca ar ajuta ? Mie mi-e cam frica ca o sa astept iar mult pana o sa-mi vina CM dupa ce fac ultima injectie. Dr meu nu mi-a zis nimic de asta, dar stiu ca Tutunaru isi trimite pacientele la homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Boo felicitari pentru alegere si tin pumnii sa fie cu noroc!! Tutunaru recomanda un tratament naturist, sau homeopat dupa terminarea celui medicamentos, nu in timpul lui! Cel putin asa mi-a spus mie, nu stiu daca altor fete le-a recomandat altceva.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Boo, bafta multa. Eu zic ca ai ales corect, era pacat sa permiti endometriozei sa se refaca. Si mie mi-a zis dr. T ca de abia dupa tratamentul cu Dif. se tine tratamentul homeopat. Eu ma gandesc totusi ca nu strica sa adopti un regim de mancare mai potrivit endometriozei inainte sa termini tratamentul, ca sa fi deja obisnuita cu el si sa combini regimul cu tratamentul homeopat. Asa as face eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Boo, vom vedea cum este cu tratamentul.
Eu peste o saptamana fac a doua injectie de diphereline.
Cred ca incep sa am buferuri pentru ca noaptea ma trezesc ca imi este cald si sunt transpirata.
Am inteles ca mai rau este dupa a doua injectie.



Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Ioanatugs doamne da sa ai dreptate, sa pot intra cit mai repede in randul aspirantelor sau poate in randul burticoaselor. Eu am inceput de ceva timp sa imi fac teste de ovulatie dar pina acum nimic. Totusi eu ma gindesc ca un ciclu natural ar trebui sa inceapa cu ovulatie (daca o sa fie) si poate prind trenul din prima.
Boo, nu te gindi nici o clipa ca nu ai facut bine ca ai inceput tratamentul, eu zic ca medicii stiu mai bine si pina la urma de aceia mergem la ei.
Mie personal nu mi-a zis ca tr sa fac un alt tratament fie el naturist sau homeopat, doar ca tr sa astept revenirea menstruatiei si apoi sa venim la el cu vesti bune. Dar asteptatrea asta te tampeste pentru ca sunt in ceata. singurul lucru care ar putea sa imi confirme daca se pregateste ca imi vine ar fi o monitorizare dar asa nu am chef sa merg iar la doctor ca de atitia ani sunt satula de chestia asta.
M-am cam lungit, dar asa ma mai pot si eu descarca.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Multumesc mult pentru sustinere si incurajare !!!

Incerc cat de cat sa-mi schimb regimul alimentar. O sa incerc sa renunt cat se poate la carne si sa trec la peste cat mai mult. Imi doresc tare mult sa scap de porcaria asta si sa nu mai apara. Am vazut ieri la un alt subiect, parca la "naturiste si homeopate" un regim de mancare. O sa incerc pe cat posibil sa il tin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Fetelor aseara am fost in vizita la niste prieteni de-ai nostri, medici de familie care au o clinica. Din vorba in vorba stiind de problemele mele mi-au facut un echo abdominal ca nu au intravaginal. Sper ca au stiut sa interpreteze bine ceia ce au vazut ca eu am plecat fericita de la ei. Am endometru de 7.5 mm si 3 foliculi pe partea dreapta. Eu dupa dimensiunea endometrului ma apropi de ovulatie, deci este bine. Foliculi nu au fost inspirati sa ii masoare si nici eu de emotii nu mi-am dat seama. Micile mele dureri de burta aunt de fapt apropierea ovulatiei. Doamne ajuta!. Azi o sa ma programeze la o dr gineco. sa imi faca monitorizare luna acesta (sper ca de maine) asa ca au venit zilele bune si pentru mine. Va pup si va tin la curent cu monitorizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Daciovi ma bucur ca esti optimista si ca ai vesti bune legate de ovulatie, multa bafta, sa fie cu noroc luna asta!!
Si eu am fost deja la ovulatie cred, sunt in z12, dar am inceput cu glera si intepaturi in ovare din z7, cred ca pe la jumatatea perioadei am ovulat, adica prin z9, sau z10, dar inca mai am acea glera specifica, oare sa mai am inca o ovulatie??
Boo multa bafta cu regimul alimentar, e mai greu, dar dupa ce te obisnuiesti o sa ti se para foarte usor si placut chiar!!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

Sper sa ma primiti si pe mine in randurile "endometrioaselor", avand in vedere ca acum 3 zile am facut laparoscopia si am fost diagnosticata cu "Endometrioza pelviana. Ovare micropolichistice".

Am citit toate 3 capitolele despre endometrioza si am obs ca in majoritatea cazurilor tratamentul recomandat este Diphereline. Nu inteleg de ce mie mi-a recomandat sa iau 3 luni AC Marvelon.Chiar nu inteleg. Acum nici nu mai stiu ce sa fac....sa urmez tratamentul sau sa consult alt medic ( nici nu mai stiu la care medic sa mai merg, avand in vedere ca prof.Stamatian e cel mai renumit din zona - am facut operatia la Cluj ). Dati-mi si mie un sfat, ce sa fac?

Ma gandesc sa urmez si eu un tratament naturist, cel putin o luna sau doua, si abia apoi sa incep sa iau AC daca nu iasa nimic pana at.Oare va fi prea tarziu? Pe biletul de iesire mai scrie "Se practica electrocoagularea focarelor de endometrioza" - asta inseamna ca a curatat tot sau doar chisturile formate? Nu mai inteleg nimic.....sunt in ceata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Daciovi, vad ca esti din Arad, unde ai fost operata, la care dr.? Ai facut trat. cu Difereline 3 luni?
Pe mine m-am operat prof. Munteanu, la Timisoara, pe 15 dec. se implinesc 2 ani de la laparoscopie cand mi-a pus dg. de endometrioza...eu am asteptat o luna dupa ultima injectie, apoi am luat anticonceptionale (Logest) ca sa-mi vina CM, iar dupa primul CM am si ramas . De ce trebuie sa astepti atata?
BOOfelicitari pt. alegerea facuta! rau nu poate sa-ti faca trat. cu D.
Ma intrebai mai demult, scuze ca raspund cu asa mare intarziere, daca dupa o nastere e posibil sa reapara endometrioza...am intrebat dr., din pacate nu poate sa-mi garanteze asta, cert e ca o sarcina e cel mai bun trat. pt. endometrioza, dar nu se stie daca va mai reveni...sper sa nu, mai vreau un copil la anul si sper sa nu mai trec niciodata prin ce-am trecut

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)
poze

varsta Marc

Mergi la inceput