ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Ioana te si eu.

Si ai dreptate, nu pot sa cred ca acesti doctori nu se gandesc si la noi.
Eu m-am gandit cateva luni, daca sa fac laparoscopie sau nu. Alissaa te inteleg perfect ca numai vrei inca o operatie, eu am facut doua pana acum. Cu toate ca nu este foarte grea, dar psihicul nostru nu poate sa suporte asa ceva tot timpul. Imi pare sincer rau. Dar noi te vom incuraja si nu te lasam sa cazi in butoi. Curaj.

Uite un exemplu: Ioana, prin cate a trecut si tot mai are puterea sa treaca peste, de dragul unui bebe, pe care sa il tina in brate si sa-l rasfete.
Poate acum iti este greu, stiu, dar vei trece si peste acest hop.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

Buna fetelor!M-am hotarat sa va scriu din dorinta de a ma alatura voua si de a lupta impotriva acestei boli nenorocite -endometrioza.Sa va spun povestea mea:in 2003 m-amprezentat la dr. la Satu-Mare pt.ca nu ramaneam gravida si acuzam mari dureri de burta,dureri pe care le aveam de cand am menstruatie.Acesta mi-a dat sa fac diferite analize printre care si prolactina care a iesit f. mare.Timp de aproape doi ani m-a tot purtat pt. prolactina, am luat Dostinex ,am facut radiografie la saua turceasca iar analiza era cand bine cand rau.Am mai facut HSG unde trompele au iesit permeabile si vazand ca dr. nu prea mai stie ce sa spuna am plecat la Cluj.Acolo am fost la trei medici pt. ca nu-mi venea sa cred ca mie mi se poate intampla asa ceva:toti au spus ca 99% este endometrioza.si ca trebuie sa ma operez.Printre acestia era si prof.Florin Stamatian la care am si ramas si astfel in 2005 mai mi-a facut laparoscopie si mi-a confirmat ca am avut chist endometriozic pe ambele ovare si multe aderente.Dupa aceaste am facut tratament cu Diphereline trei luni sperand ca problema este ca si rezolvata.Insa in decembrie cand am fost la control mi-a spus ca endometrioza s-a refacut si ca trebuie operatie clasica pt. a ma putea curata bine (la laparoscopie nu se vede chiar tot).LA indicatiile lui am luat anticonceptionale 8 luni si intre timp am consultat doi medici ,unul in Ungaria pt.a ma convinge ca este nevoie de operatie .In septembrie tot Stamatian m-a operat prin metoda clasica si diag. final este:endometrioza pelvina gr. 3 ,rezectie partiala de ovar bilateral ,aderente pe ovare trompe fata posterioara a uterului si pe ligamentele utero-sacratr.La control dupa 6 saptamani de la operatie mi-a spus ca la mine sansa sa apara o sarcina spontana este f. mica si cel mai indicat ar fi sa fac FIV dar si acesta numai dupa ce termin trat. cu Diphereline 6 luni si apoi inca citeva luni de anticonceptionale.Aceasta este povestea mea si nu stiu cum sa va spun dar sunt f. demoralizata.Am consultat intre timp si alti medici care au spus ca cu acest diag. FIV ar fi cea mai buna solutie dar pot sa incerc totusi sa raman gravida 3-4 luni pe cale naturala sau prin IA dar sa nu pierd timpul pt.ca exista riscul sa se refaca din nou.Acum as vrea sa va intreb daca a incercat careva dintre voi tratamentul apicol de la prof.Vasile Andritoiu si ati avut rezultate ,adica ati ramas gravide si daca ati fost careva operate tot cu endometrioza de prof. Stamatian si cum a procedat in cazul vostru.Astept raspuns si sper ca nu v-am plictisit f. tare cu povestea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Multumesc mult pentru incurajari. Sunt foarte curioasa daca i s-a mai spus cuiva pana acum ca nu s-a putut curata endometrioza. Doctorita asa a zis, ca nu toate felurile de endometrioza se curata, cum ar fi, de ex, chisturile endometriozice (nu stiu daca asa le zice). Poate chiar a avut dreptate, sau cum a spus Ioana, ar fi riscat complicatii. Dar, daca ar fi fost asa, dr. T ar fi confirmat, el nici nu a vrut sa auda de posibilitatea asta, a zis ca e aberant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

GEO30 bine ai venit printre noi, dar imi pare tare rau de problemele tale.

La intrebari nu iti pot raspunde, pentru ca eu am fost operata in Bucuresti tot de doua ori, una clasica si o laparoscopie.
Cu siguranta celelalte fete iti pot raspunde la intrebari.

Eu ce sa mai zic ca am forma usoara de endometrioza si nu mi s-a dat nici un tratament si tot nu am ramas niciodata insarcinata.

Dar nu trebuie sa ne pierdem speranta, eu de exemplu am sa incerc tot ce este posibil, IA apoi FIV.

Alissaa si mie mi se pare aberant, mie mi-a curatat acel chist, deci eu nu iti pot spune. Nu stiu ce sa mai zic de doctorii astia.

Pupici si nu trebuie sa ne pierdem speranta.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Geo30 pentru inceput bine ai venit printre noi! I-mi pare tare rau pentru cate probleme ai si tu, dar nu dispera trebuie sa existe solutii!!Si eu am fost operata de doua ori, o data clasic si o data laparoscopic, dar intre cele doua operatii am mai ramas gravi, insa am pierdut sarcina la mai putin de 5 saptamani. Eu nu stiu ce grad de endometrioza am avut, ar trebui sa merg la Giulesti sa-mi iau rezultatul histopatologic, dar cred ca nici la mine nu era la faza de inceput. Daca ti s-a propus sa incerci natural, sau cu inseminari, eu cred ca poti sa incerci, inseamna ca vad o speranta si medicii!!! Din pacate toate fetele cu endometrioza ne luptam cu prolactina marita si eu am aceeasi problema. Am facut si eu trat. cu Dostinex timp de 3 luni si s-a reglat in limite, dar trebuie sa mai iau cate una la 2 saptamani, ca sa nu urce din nou. Cat despre tratamentul prof. Andritoiu, eu l-am inceput acum, nu stiu daca va avea vreun efect asupra mea, dar de ce sa nu-l incerc. Pentru inceput am observat ca mi s-a reglat circulatia periferica, de la trat., mi s-au incalzit mainile si picioarele, cum nu le-am avut niciodata. Daca nu resusesc nici cu acest trat. din ianuarie vreau sa incep si eu cu inseminarile, pentru ca la fel, mi-e frica sa nu se refaca endometrioza asta. Mult succes i-ti doresc si nu te mai gandi ca ne plictisesti, aici nu exista asa ceva. Toate suntem aici ca sa ne ajutam cumva si ca sa invatam una de la alta, sa cautam solutii pentru a pacali endometrioza asta. Mult noroc i-ti doresc!!
Alissaa ce grad de endometrioza ti-a spus dr. ta ca ai???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Ioana, nu mi-a spus nici un grad, nici macar o indicatie gen "extinsa", sau "redusa" etc. Mi-a spus ca era ca o "stropeala" pe peretele vezicii si pe perineu. Si ca nu se putea curata, ca ar fi perforat ceva. Mi se pare f ciudat, nu imi dau seama daca este mai slab pregatita si necunoscatoare in ceea ce priveste boala asta, sau, mai exista posibilitatea sa fie unul din doctorii care nu dau detalii, gandindu-se ca nu am nevoie sa stiu, ca trebuie doar sa fac tratamentul pe care mi-l da ea. Pe biletul de iesire din spital scrie doar endometrioza pelvina. Nici macar nu a scris mai detaliat ce a constatat, daca vreau sa merg la alt doctor va trebui sa se bazeze pe explicatiile pe care le-am retinut eu de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Alissa,
Imi pare rau pt tine, nu te autoculpabiliza din cauza faptului ca "banii" n-ar fi fost suficienti...si de asta nu si-a facut treaba. E aberant daca un medic gaseste sa-si faca datoria numai pt plic, si asta direct proportional cu grosimea plicului. Pur si simplu nu a vrut sa riste, nu se simtea suficient de sigura sa curete, uneori se pot declansa hemoragii daca medicul nu are o experienta suficienta.dar vreau sa stii ca au fost si fete care au iesit din operatie la dr T si au spus ca le-a curatat majoritatea focarelor, cu exceptia unuia prost plasat, pt care exista riscuri.dar deloc...asta mi se pare cam mult. Sunt unii medici care inregistreaza pe caseta operatia, dar se pare ca din ce in ce mai putini...poate unii stiu de ce, e o proba posibila pt malpraxis.
Nu dispera, dincolo de socul in sine al unei operatii fara finalitate, solutii sunt.Daca focarele nu erau mari, poate tratamentul cu Diphereline ar fi suficient pt a-ti reda sansa de a ramane, sau poate o a 2a laparo, desi e greu de acceptat asa usor..
Incearca sa pastrezi un mental pozitiv, uneori medicii intre ei se ataca "pe nervii" pacientilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ioana, despre ce tratament este vorba, cel al dr Andritoiu ? Suna interesant, daca ti-a reglat si circulatia periferica. La mine e dezastoasa.. Sau e ceva personalizat ?
Eu nu stiu ce sa fac, daca sa ma duc la dr la control sau sa mai astept ca tot nu mi-a venit CM. Oare din cauza operatiei poate intarzia asa de mult ? Voi ce ziceti? Dati-mi si mie un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Boo cand trebuia sa iti vina, a intarziat mult?
Mie mi-a spus doctorita ca acum CM va fi un pic dereglat, ca exista posibilitatea sa vina mai devreme sau sa mai intarzie. Eu mai am de asteptat asa ca nu stiu ce sa-ti spun.
Oricum sa stii ca depinde foarte mult de organism. Dar fetele care au facut laparoscopie au scris ca nu a intarziat foarte mult.

Daca tu consideri ca a intarziat foarte mult, este bine sa iti suni medicul, ca nu stiu daca la eco se vede ceva, sau sa iti spuna ....habar nu am.

Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Boo test de sarcina ai facut??? Cat despre tratament e o formula pentru infertilitate secundara si circulatie periferica proasta, daca vreti o sa-l postez si aici. Dar pentru circulatie periferica proasta cred ca ceaiul de macese m-a ajutat foarte mult, poate si mierea poliflora si mierea cu tincturi, nu stiu ce anume, dar nu mai am maini si picioare reci. Si azi sunt in z8 si deja simt ca incepe ovulatia, am deja glera specifica si TB peste 37., sunt anormala nu, sau tratamentul e de vina???
Alissaa poate e o forma mai usoara de endometrioza si deaceea nu ti-a scris altceva pe foaia de externare. Dar oricum Difereline nu stopeaza definitiv focarele de endometrioza, ci doar pe momentul in care faci trat. si inca vreo cateva luni, dupa care se reface la loc, din pacate. Asa ca cea mai buna solutie e o a doua laparoscopie, sau tratamentul naturist, sau si mai bine sa ramai gravi. Trebuie sa incerci sa ramai acum in lunile aceste de dupa prima laparo si daca nu se intampla nimic, va trebui sa mai faci o laparo, parerea mea. Tu faci cum simti mai bine!! I-ti doresc multa bafta in tot ce ti-ai propus!!





Mergi la inceput