ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Anka-Maria
sa inteleg ca tratamentul de care vorbesti, cel care te-a introdus in menopauza temporara timp de 1 an a fost si asta compensat de asigurari in Franta? auziti fetelor, numai noi trebuie sa scoatem bani grei din buzunar in Romania ca sa-l platim. Spune-ne mai exact ce anume ai facut, Diphereline sau altceva? si mai gandeste-te inainte sa te intorci in tara, ca aici nu e mai nimic compensat in domeniul endometriozei, FIV-ului, si o sa vezi cat costa totul ca...poate faci bebe-ul cetatean francez si scapa macar el de sistemul asta de sanatate aberant.

Alissa
In situatia asta, contam pe tine sa ne spui ce se mai aude (via dr T) cu Cetrorelixul si posibilitatea intrarii in tratamentul compensat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Salomeea ma bucur ca ai revenit pe forum si ca ai ajuns cu bine acolo! I-mi pare rau ca nu mi-am putut lua la revedere de la tine, inainte de a pleca si ca ti-a gasit si tie acelasi lucru. Nici eu nu am avut nici unul din simptomele de la endometrioza, stii doar. Ultima oara cand am vorbit la tel. cu tine, m-a chemat dr. T in cabinet si am intrerupt telefonul, iar dupa aceea am fugit direct la botez si nu am mai putut vorbi. Nu stiu de ce ai facut acea iritatie, dupa laparo, dar cred ca trebuie sa o tratezi. Ai grija de tine si o sa faci si tu Difereline, sau nu ti-a recomandat??? Si asteptam vesti de la tine!
Ariana_1 asa am auzit ca se face tratamentul, dupa prima injectie, astepti exact ziua in care trebuia sa-ti vina si o faci pe a doua. Cum te mai simti ???
Anka_Maria pai atunci nu ai de ce sa-ti faci griji acum, daca ai tratat-o si o tratezi in continuare si nici nu doresti o sarcina acum, o sa fie perfect pentru atunci cand te vei hotari sa o faci!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Anka-Maria, inteleg ca tu esti ca si mine. Nu vrei bebe acum, dar te ingrijoreaza faptul ca ai problema asta si ai emotii pt cand o sa te decizi sa faci bebele. Pai atunci inseamna ca o sa stam pe aici pe forum pe termen lung, si daca avem ghinion sa nu ne iasa bebe din prima plangem una pe umarul celeilalte Din pacate la mine e si durerea pe care mi-o da endometrioza
Luni ma duc la dr. T sa il intreb daca e bine sa iau duphastonul asta (pe care l-am si inceput azi). Sper sa ma inteleaga si el ca nu vreau bebe acum, vreau un tratament adaptat la situatia mea - bebe peste 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Ioana, ce sa zic deocamdata nu am efecte de la diphereline dar e cam devreme, singura chestie e ca mi-a mai venit o data CM-ul, acum mi-a trecut, ma mai balonez din cand in cand si atunci ma mai doare burta.
Acum, cu dipherelinul tot nu stiu in ce zi sa il fac, mie CM-ul nu imi venea la 28 zile ci la 26-27. T mi-a zis ca daca il fac de ex. miercurea, sa il fac tot intr-o zi de miercuri peste 4 saptamani, dar in cazul asta sunt 29 zile incepand cu prima injectie; asa ca sunt in ceata.
Nu este nimeni care a facut diphereline?


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Alisaa, aci sunt in caz de ceva, bocim impreuna. Si io tot peste 2 ani planuiesc evenimentul. Numa' sa nu ne apuce bocitul inca de la tratament.
Io am luat Androcur+Provames pentru menopauza artificiala. Toate bune, lipsa ciclu, lipsa cosuri, lipsa par(aveam cam multisor desi prin locurile care trebuie), etc. O singura mare problema, s-a uscat totul peste tot, chiar si in locurile unde nu era nevoie (pe fatza era nevoie ca aveam tenul gras). Si libidoul s-a dus pe rapa, iar actul in sine a devenit un supliciu. De fapt, toate nenorocirile de la menopauza. Si dupa un an, zbang! ma pocneste o depresie(nu mancam, nu dormeam, vomitam tot ce bagam in gura, faceam atacuri de panica, etc). Atunci le-am dat naiba de pastile ca ma ucideau incet si sigur.
Acusi sunt "au naturel" si ma simt tare bine. Nu stiu insa cat o sa dureze fericirea asta.

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Ariana_1 eu am inteles ca tratamentul se face trei luni la rand, asa ca fa-l cum ti-a spus medicul, adica cate una pe luna, nu neaparat cand i-ti venea, pentru ca oricum acum s-a dereglat menstruatia ta, din cauza inhibarii provocate de Difereline. I-mi pare rau ca nu te simti tocmai bine, dar am mai auzit fete care l-au facut si tot la fel se plangeau, o sa treaca, gandeste-te la scopul tau!!
Fetelor voua vi s-a intamplat sa aveti impresia ca acum vin rushii, mai ales dupa o pata maro si sa va simtiti ca si cand a-ti avea deja menstra, pentru cateva ore, dupa care sa dispara si senzatiile si petele si sa nu fie nimic, doar o alarma falsa??? Eu am simtit asa ceva prin z20 si puteam sa jur ca au venit deja, dupa simptomele mele, dar apoi nu a mai fost nimic. Acum sunt in z25 si numai am nici un simptom, dar cred ca vor veni curand, daca am avut pete din z19,20, nu???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ioana, poate au fost pete de implantare


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Laura_Ioana ar fi prea frumos ca sa fie asa, dar nu stiu ce sa zic! Adica mi-e teama sa nu ma amagesc singura, ca in fiecare luna! Ciudat este si nu mi s-a mai intamplat niciodata sa ma simt ca si cand au venit rushii, cu dureri de spate, de burta, de cap, cu pete maronii si totusi sa nu fie rushi. Am fugit la farmacie si mi-am schimbat tamponul zilnic, cu unul normal de CM, pentru ca asa ma simteam, ca in prima zi si chiar ma gandeam ca m-am dereglat total, daca vin in z20, dar de atunci nu au mai aparut semne de genul asta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Ioana ceea ce descrii tu seamana a simptome de sarcina! Ai putea incerca un test de sange ...

Cami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83610" target="_blank">Barbye are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ioana te inteleg si sper din inima sa fie bebe, de data asta! Iti tin pumnii sa-ti iasa testul pozitiv peste cateva zile (luni sau marti?)!


Poze Laura

Mergi la inceput