Superpacientele visatoare si gravidutedr.Moisa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Buna: vad ca ne tinem de mana . Eu nu renunt , de can cu colega noastra de la D-na Moisa care a reusit din a 11 a inseminare, mi-a dat si mie sperante. Ea era in aceeasi perioada cu noi, ca ma intalneam cu ea la monitorizare.
Initial cand am sunat-o pe d-na doctor sa-i spun rezultatul la HCG mi-a spus si mie sa iau Microginon dar i-am adus aminte ca-mi dadu-se deja reteta pentru Cyclo... si mi-a spus Ok i-al pe acesta.Pe prospect scrie sa-l iau din ziua a 5 a , iar d-na doctor mi-a dat pe reteta din ziua a doua , chiar mi-a explicat care este ziua a doua , l-am luat din a doua , ce o fi o fi. Vom vedea....
Cu sotul meu nu este la fel. Nu prea are incredere si la fiecare nereusita ma intreaba: acum ce nu a mai fost bine? si eu nu stiu ce sa-i spun... ma gandesc sa-l iau cu mine la d-na doctor sa-i explice si lui cum este cu infertilitatea asta inexplicabila .


Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Liliana multumesc, relaxata si cu forte noi sunt, nu renunt eu asa usor! Doar suntem luptatoare, nu? Este bine ca vei continua lupta cu naturale si homeopate.
Marusca eu imi " odihnesc" ovarele cu Yasmin luna aceasta. Mai departe vom vedea ce va fi. Din cate stiu Cyclo-progynova are ca efect si cresterea endometrului. Cat ai avut endometrul la inseminare?
Carry nici eu nu am luat intotdeauna AC cand mi-a recomandat, depinde ce feeling aveam in luna respectiva, desi eu am tendinta sa fac chisturi din cauza unui tratament de stimulare facut anapoda in urma cu 4 ani( la recomandarea medicului la care mergeam atunci). Asa ca, eu cred ca este bine ca iti asculti instinctul. Cine stie? Avem atatea cazuri de fete care au ramas tocmai in luna in care se asteptau mai putin : Indy care a ramas natural dupa 6 inseminari nereusite, Gabiu care a ramas tot natural, dupa inseminari nereusite, Madana care a ramas insarcinata in luna in care a fost diagnosticata cu colpita si TPC negativ si...exemplele pot continua. Sper sa mai fie astfel de reusite neasteptate, cat mai multe!
Tabitha daca ne citesti, te pup si te astept sa mai vii la noi sa ne dai vesti despre tine.

Teodora

Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

buna moisici,
thea_m bine ai venit din concediu, cu forte proaspete sper. Multa bafta
marusca si eu am luat cycloprogynova si tot pentru refacerea endometrului mi-a dat. Am citit si eu ca nu este contraceptiv si m-am bucurat pentru ca AC n-as fi vrut sa iau. Bafta multa sa iasa in luna asta
carry, asa cum bine spune thea_m nu se stie de unde sare iepurele si mai bine faci cum simti. Cred ca organismul nostru dupa bombardarea cu hormoni vrea sa-si ia o pauza si reactioneaza mai bine in luna respectiva.
Nu stiu daca va amintiti dar eu aveam mari probleme cu endometrul in lunile cu stimulare, iar in lunile libere era ok.
Ia maca cu incredere, la mine a functionat din prima luna. Sa dea DD sa fie si la tine la fel
amely bafta multa la echo joi. Sa-i faci cu mana lui bb
Si eu voi merge sambata la echo si am emotii dupa atatea necazuri care s-au anuntat la odisee
Va pup si zile fertile va doresc

gabi

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Multumesc fetelor

Teo, multa lume mi-a spus ca de data asta "simt ei" ca va fi bine. Pana si fetele de la Bios Diagnostic, cand au aflat de sangerare, mi-au spus, "fiti linistita, trebuie sa fie bine, asta e si copilul nostru!" :))). Practic deja eram de a casei la cate beta hcg-uri facusem, iar fetele se minunau ca nu au mai vazut o gravida sa-si faca atatea analize, si ca "probabil va doriti tare mult bebele asta, nu-i asa?" Pai cum Doamne iarta-ma sa nu-l dorim, cand de 3 ani viata noastra se invarte numai in jurul acestui vis... Dar numai cine stie, intelege...

Liliana, nu am cuvinte sa-ti spun cat de rau imi pare... offf... sper ca nu te dai batuta scumpa, e doar o batalie, nu si razboiul. Pe ala o sa-l castigi, stii bine! mult si sunt alaturi de tine, pana vei reusi!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

My baby development

11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Fetelor: nu stiu acum exact cat era endometrul la inseminare, cred ca 10mm.Mi-a spus ca este Ok ca si dimensiune dar nu ii place cum arata structura. M-am mai dus la echo si dupa IAS sa verific daca s-a spart folicul si era Ok. Mi-a dat dupa aceea duphaston si in cazul in care nu raman sa iau acest medicament, si eu ma gandeam ca este pentru endometru dar de ce mi-l da acum cand nu fac IAS , o avea efect si lunile viitoare sau numai in luna in care il iau?
Imi pare bine ca s-a mai animat pe aici. Cred ca Teodora ne mobilizeaza.

Trebuie sa vina si randul nostru



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Va pe toate, dragi moisici ! Credeam ca s-a desfiintat subiectul, asa liniste a fost pe aici... Dar a avut grija Teosa il dezmorteasca.

Amely, burtica mica, sa ne dai vesti bune dupa eco!
Gabiu, tulceanca mea, ma bucur ca esti bine !

Carry si eu am pasat-o pe Moisica odata cu AC, i-am zis ca le iau si nu le-am luat, mai ales ca ovarele mele nu pareau deloc "obosite" Acuma, daca am facut bine sau rau, nu stiu, dar asa am simtit...

Marusca, ia-l si pe sot sa-i explice putin dna. doctor cum sta treaba si sigur se da pe brazda ! E destul de convingatoare in general...numai sa nu-l sperie, ca s-au mai vazut cazuri.

Liliana , ti-am scris si la FIV, esti o fata deosebita si nu ai cum sa nu reusesti ! Ma bucur ca esti increzatoare si ca ai sustinerea sotului, e f. importanta ! Am un feeling ca vei reusi natural...ti-am mai zis. Totul e sa prinzi o luna buna. E bine ca iei naturiste, te vor ajuta mult.

Fetelor, eu sunt una din "veteranele" inseminarilor, dupa ce am bifat-o pe a 19 a m-am lasat, am trecut la FIV. Poate schimbarea prefixului o fi cu noroc. Tineti-mi pumnii, vineri incep tratamentul de inhibare.

Va pup pe toate si sa auzim numai de







rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Rami tinem pumnii stransi pentru FIV. Iti voi urmari pasii indiferent la ce sectiune scrii si sper sa fii si tu pe listuta de gravidute.
Gabiu, Amely nimic rau nu se va intampla cu bb-ii vostri, chiar daca am citit atatea vesti triste la gravidute. Joi si sambata voi fi cu gandul la voi.

Teodora

Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Fetelor, va pup pe toate.
Amely, totul este bine, nu iti face griji. la eco o sa te convingi de asta, dar lasa stresul sa nu faca rau la bebe. Nu ma voi lasa asa usor, dor va am pe voi ca exemplu. Voi pana la urma ati castigat batalia, urmam noi. Pupici si ai grija de burtici!
rami sa fie cu noroc inceputul tratamentului. da vad ca perseverenta ai mai fost cu inseminarile. Trebuie sa fie bine din prima incercare, ai sa vezi. Poate ai gurita aurita si ma trezesc cu bebelini fara ajutorul FIV-ului, acum cat am perioada asta de relaxare a organismului. Te pup dulce!
Teo, sa inteleg ca esti pe AC ca sa te pregatesti de FIV?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Gabiu: Spune-mi si mie povestea ta? Stiu ca ai ramas natural cand era d-na doctor in concediu, dar pana atunci ce ai facut? Ai facut IAS-uri.Ea ce a spus cand a vazut ca ai ramas natural?



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:


marusca, povestea mea e trista, ca a multor fete de pe aici, dar cu final fericit. Prin septembrie 2001, dupa 1 an de incercari la liber fara rezultat ne-am prezentat la dr. ( in C-ta) pentru investigatii. Au urmat analize, HSG, monitorizari, stimulari, laparoscopie, pana cand intr-o luna de pauza am avut un test + ( se intampla dupa 3 ani de incercari). Bucuria n-a durat nici 6 saptamani ca s-a dus. Si iar monitorizari si stimulari, mereu alte scheme si nimic. In 2005 am renuntat vreo 6 luni la tot, iar prin septembrie mi s-a pus pata ca vreau sa fac iar laparoscopie. Lucru pe care l-am si facut cu dr. Tutunaru ( Elias). Rezultatul a fost acelasi: desfundarea trompei drepte, cu posibilitatea de a se astupa la loc, din zisele dr). Apoi au urmat cateva luni de stimulare si CSD cu dr. T pana cand m-am hotarat ca vreau IAS, asa ca am virat spre Moisa, cu care am facut 3 IAS, cu rezultat negativ. Dupa ultima IAS, la care am reactionat prost ( aveam mai tot timpul endometrul de 6-7 mm) dr. M a hotarat sa fac stimulare mai puternica, cu menogon, asta dupa luna de concedii de la Giulesti. Spre norocul meu nu a mai fost cazul ( ma rog si acum sa fie bine pana la capat), eu ramanand natural.
Am uitat sa spun ca spermograma a fost tot timpul ok, singura noastra problema fiind anovulatia mea ( dar rezolvata cu ajut. stimularilor) si un endometru mic mai mereu.
Totusi DD s-a aplecat spre noi si ne-a ajutat sa ne vedem visul pe cale de realizare.
Va doresc si voua sa reusiti, insa mult mai repede decat mine. N-as vrea sa va spun prin ce stari am trecut de-a lungul celor aproape 5 ani de infertilitate.
rami73 mult succes cu FIV-ul, sigur vei reusi
amely multa bafta la echo, tin pumnii sa fie ok
thea_m multumesc pentru gandurile bune
Va pup si va doresc zile fertile si teste pozitive



gabi

11+

Mergi la inceput