Superpacientele visatoare si gravidutedr.Moisa

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Teo, eu sper totusi sa mai avem vesti de la tine pana in mai, m-am atasat mult de voi si n-as suporta sa nu mai stiu nik atata timp. Ma bucur din suflet ca bebicii sunt bine, nu sunt mici pt. varsta lor, stai linistita, mai ales ca-s doi! Nu te lua dupa ce scrie in carti gen "Mama si copilul" sau altele, realitatea e diferita, si al meu mi se parea la un moment dat mic pt. varsta sarcinii, si dintr-o data a luat-o la galop prin luna a 4-a si a recuperat, ba chiar in prezent este mai mare cu o saptamana.
Multa, multa sanatate si sa nu-ti fie frica de serclaj, si Lachione tocmai si-a "incuiat" fetitele dupa cum ii place ei sa spuna si a fost super-ok, ea l-a facut preventiv ca sa stea linistita. cu mult drag!

Anyko, parerea mea este sa mai tii legatura si cu ea, in caz ca Marinescu nu are asa de mult timp dupa FIV, poate mai apelezi la ea pt. o ecografie, analiza etc... Dar de baza va ramane Marinescu, asta e clar. Bafta multa la FIV, esti pe maini bune!

Loren@, ce mare a crescut Bia! Vazand-o pe ea, realizez ce repede a trecut timpul... De cand ne monitorizam noi la Moisa si faceam teste peste teste, masuratori etc... Ma apuca nostalgia! superbe pozele si filmuletele! sa va traiasca printesica si sa o vedem in curand la gradi!

Gabiu, de maine ne vin muncitorii, sa te tii balamuc! cred ca ma mut la mama, ca altfel ii innebunesc pe bietii oameni la cat de des merg eu la toaleta! Cada punem de aia clasica, ne-am gandit si noi la cada de colt, dar nu prea incape asa ca am renuntat. Sunt tare incantata de gresie si faianta, care e pe 2 culori...abia astept sa vad baia terminata. Ai grija de burtik!

Aileene, -ici la frantuzoaica mea draga!

Si pup toate moisicile!





"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

28+ si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Fetelor, in primul rand va felicit pt ingerasii pe care ii aveti - in burtica sau in afara ei - si ma bucur ca desi ati trecut de faza aspiratiei la bb, ramaneti fidele dr Moisa.
Dupa cum ca a observat toata lumea,aspirantele sunt f putine, dr.M. si-a pierdut multe din paciente, din varii motive pe care probabil le stiti.
Va citesc de mult timp, mai ales ca sunt si o veche pacienta a dr, acum am reinceput in forta, si as dori - daca am voie sa intreb, dar banuiesc ca nu facem rau - sa trageti voi niste concluzii: cum este dr Moisa?
Este implicata sau te indeamna la monitorizari sau ISA, numai pt bani?
Te vede ca pe un om sau ca pe o sursa de venit?
Si ca sa incep eu, parerea mea este ca e atat de implicata cat poate fi un medic asaltat de paciente si ca desi este destul de ironica si distanta uneori, poate fi calda si apropiata im momentele de criza.
Eu, cel putin asa am cunoscut-o.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Goldi in cazul meu a fost implicata cat timp am fost aspiranta si este si acum, cand sunt graviduta. In ce ma priveste nu a facut toate procedurile pentru bani pentru ca m-a refuzat in nenumarate randuri. M-a certat uneori ( justificat, dar mereu mi-a fost aproape cu incurajari atunci cand am avut nevoie. Stiu ca are si minusuri, niciunul dintre noi nu este perfect, dar eu am crezut in ea si cred in continuare pentru ca este medicul ( si nu au fost putini cei la care am fost) cu care ma aflu pe aceeasi lungime de unda si cu care pot comunica. Chiar daca este grabita mereu, intotdeauna a avut macar o privire pentru noi atunci cand asteptam pe coridoarele spitalului si, mai ales, a stiut care sunt probleme noastre, in ce stadiu suntem, fara a fi nevoie ca, la fiecare consultatie, sa ii reamintim cine suntem si unde ne aflam. Desi poate parea ca o ridic in slavi, din partea mea are votul de incredere, pe mine m-a vazut ca om si nu ca o sursa de venit. Iti doresc mult succes in continuare, indiferent ca vei ramane la ea sau nu, va veni o zi in care vei reusi. Ai exemple printre noi, nu?
Amely voi incerca sa mai intru cand voi avea ocazia, oricum ma voi gandi mereu la voi. De cerclaj nu imi este teama, sunt obisnuita cu anesteziile generale, iar pentru puiutii mei dragi fac orice. Cat despre dimensiuni ma intreb daca DBP reprezinta lungimea totala a fatului sau doar lungimea unui segment din corp ( dimensiunile pe care le-am trecut reprezentau DBP, pentru ca varsta estimata ecografic este chiar mai mare cu 3 zile la unul si 7 la celalalt.
pentru voi, toate!


Teodora
15+
Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

amely iti urez bafta cu meseriasii, noiam nimerit unii buni ( cu care am vorbit inca din noiembrie). Si eu imi fac baile in 2 culori ( rosu+alb si albastru + alb). Si sunt culori intense.
thea_m chiar daca nu modifici inca nimic, succes cu reasezarea lucrurilor, astfel incat sa ai loc de cele 2 paturi
va pup pe toate, zile linistite

gabi

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyko spune:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri si va doresc sa fiti sanatoase si voi si puiutii vostrii!
Sa auzim de bine!
Anyko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Bun fetele,

mai dau si eu pe aici in cand in cand sa se vada ca mai sunt si aspirante. am o perioada cam aglomerata si sunt mai mult plecata.
Dar oricum subscriu si eu la parerea lui Gabiu. mie imi place foarte mult dr. Moisa. Si eu sunt pe aceeasi lungime de unda cu ea chiar daca am facut deja 4 IAS-uri nereusite. Dupa ultima am insistat sa-mi mai faca nistea analize, i-am cerut chiar laparo dar a zis ca nu-mi face si mi-a spus ca mi-ar face o histeroscopie....Zis si facut ... si ce credeti? A descoperit ca am uter septat... De unde nu exista nici o cauza de infertilitate , acum a aparut una. saptamana viitoare ma duc sa ma operez.

Ce pot sa va spun sigur este ca si d-na dr. a fost putin suparata canu si-a dat seama mai devreme , dar pe HSG chiar nu se vedea nimic, aveam un uter perfect....se pare ca din cauza pozitiei...

eu nu cred ca o face numai pentru bani, de fapt nu ar fi nimic rau in asta, si noi muncim pentru bani si conteaza cat primim, important este sa fim dedicati muncii noastre, sa o facem cu placere si fim implicati.

va pup si sa-mi tineti pumnii saptamana viitoare. Poate dupa asta incep si eu cu alte sanse...



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Hristos a inviat!

Vai, vai - mai intru si eu din cand in cand sa vad noutati si dau la pagini sa va gasesc!!!!!!

Paste Fericicit si indeplinirea viselor!

P.S. Loren@ - te-am vazut la TV - !
Am mai pus poze in "Zuzel si familia"

"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice are bebelina mult dorita
Poze dragi



slideshows


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Adevarat a inviat! off...cat am mai cautat subiectul, se pare ca Betica a avut mai multa rabdare ca mine Pai bine, dragi Moisici, sa lasati voi mandrete de subiect sa alunece tooocmai pe pagina "n-shpe"?

Beti, vreau sa vad poze cu bebelina cea dragalasa...sau ai pus si nu reusesc eu sa le accesez?

Loren@, nu stiam ca ai aparut la TV, ce rau imi pare ca am ratat

Marusca, ce ai facut? te-a operat Moisica? ti-a dat unda verde la bebic? spune-ne noutatile!

Teo, asteptam luna mai ca sa-ti iei computer si sa intri mai des, ca ne e dor de tine!

Goldi, si eu la fel am cunoscut-o, stie sa fie asa cum trebuie in momente de criza. Cat despre monitorizari, un singur lucru ma deranja: ca nu te chema pana facea foliculul "poc", sau ma rog, trebuia sa insisti tu. Eu nu stiam asta asa ca nu insistam, si niciodata nu eram sigura cand (si daca) am ovulat. Eu am hotarat sa "migrez" datorita Lorenei, practic ea (fara sa vrea) prin reusita ei la celalalt medic, m-a convins. Nu sunt sigura, poate as fi reusit si cu Moisa, poate a fost exclusiv mana lui D-zeu...cine poate sti? Oricum, ramane o profesionista, fara discutie!

Aileene, ce face frantuzoaica mea iubita? ce face Alexandre?

Noi saptamana asta avem eco de 35 de saptamani, sper sa fie mai darnic cu noi bebe de data asta si sa ne arate fetisoara.

Mi-e dor de voi, astept vesti!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

34+ si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Amely:

Am mai intrat si eu pe aici dar vad ce este liniste. Nici nu stiu ce se intampla. La d-na dr. este aglomeratie mare de fiecare data , deci se pare ca este inca cautata.


La mine ppovestea este mai lunga. Luna trecuta trebuia sa ma opereze dar a fost foarte aglomerat si din pacate a interenit ceva in programul ei si m-a operat Dr. Ionut. A fost foarte bine si se pare ca s-a rezolvat problema . Dr. Ionut spune ca nu a fost sept ci au fost sinechii uterine, care sincera sa fiu nu prea stiu de unde au aparut.

Luna asta nu am luat decat estrofen pentru endometru si am prestat natural. Ieri Z14 am fost la monitorizare sa vad daca mai prind folicului pentru o IA , si era acolo, dar d-na dr. nu a vrut sa-mi faca IA, nici eu nu stiu de ce . probabil era ocupata.Dupa ce am plecat de la ea, au inceput durerile de burta si seara i-am spus sotului sa ca nu mai prind nici un folicul pentru IA si asa a si fost. Azi dimineata nu mai era acolo dar d-na dr mi-a spus ca endometrul se prezinta bine.


Deci luna asta am luat pauza , cred ca o sa-mi cumpar o pereche de pantofi cu banii pe IA sau poate mai bine ma duc sa fac niste donatii la un camin de copii.. Poate ne ajuta d-zeu si reusim asa.

Iti dai seama ce surpriza ar fi ?

Tu cum te simti? mai ai putin si gata. parca ieri ne-am intalnit si erai disperata sa nu-l pierzi Ma bucur pentru tine si sper sa ne dea si noua d-zeu bucuria asta.

Vad ca au ramas mai multe gravidute pe net. Cred ca ne-am pierdut "moderatorul"- cinva care sa ne mobilizeze si pe noi...
Se pare ca d-na dr. nu are o reputatie prea buna pe net , dar pe mine nu m-a dezamagit niciodata.






Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Marusca, felicitari pentru histero, bine ca ai scapat de ea si poti incepe acum cu forte proaspete!
Eu ma batai de frica pentru ca vreau sa o comit si sa o conving pe Moisica - care pana acum nu era prea interesata datorita unei HSG bune - sa ma opereze.
Imi poti spune care este pretul si ce adeverinte ti-au trebuit? Trimiterea ti-o da ea sau medicul de familie?
Multumesc.

Ce fericite sunteti gravidutelor - mamicilor!
Transpare in fiecare propozitie.

Mergi la inceput