Superpacientele visatoare si gravidutedr.Moisa

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Liana dupa betaHCG-urile pe care le ai cred ca in curand am sa te trec pe listuta cu gemeni! Sanatosi sa fie, de-o fi unul,de-or fi doi!
Corinuk bine ai venit in randurile noastre si o reusita cat mai rapida iti doresc!
Marusca, Pmihaela, Goldi nu va pierdeti speranta si perseverati. Probabil ca noi, moisicile, in general, reusim mai greu dar bucuria este cu atat mai mare. Abia astept ca acea lista de gravidute sa creasca.
Ruxandraru sa iti traiasca Tudor si sa iti aduca numai bucurii. Te-am trecut pe listuta de mamici. Poate ca asa, cu cat suntem mai multe pe listuta de gravidute si apoi de mamici dam un impuls si noi sperante si aspirantelor.
Pup aspirantele, gravidutele si mamicile si va doresc numai bine!

Teodora
11+
Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Goldi: IA -urile de la pranz sunt pe la ora 13.00. Cel putin la mine asa a fost, dupa aceea ma intorceam la birou, dar de acum mi-am propus sa-mi iau liber in ziua aceea.
CorinuK: TREBUIE sa te increzi in prima IA. daca nu aveti concret nimic sunt sanse foarte mari sa iasa din prima dar daca nu iese inseamna ca este totusi ceva in neregula si trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Asa suntem si noi, nu avem concret nimic, dar am facut deja 4 IAS-uri si se pare ca voi mai face. cel putin dupa fiecare imi mai adauga cate ceva in tratament si mi-a spus sa am rabdare. Apropo, ce varsta ai? varsta influenteaza foarte mult.....
Am uitat sa va spun , este foarte important sa faceti cu 5 zile inainte. La mine a influentati foarte mult numarul de . Ex: la 5 zile diferenta: 62mil/ml, la 3-4 zile: 42 mil/ml.

Liana 30: ma bucur pentru tine, am tot citit despre tine si-mi pare bine sa vedem reusite dupa incercri mai lungi, asta ne da incredere si speranta.

Thea M: sa-ti traiasca. Stiu ca si tu erai in aceeasi situatie cu noi (infertilitate inexplicabila) , cum de te-ai hotarat asa de repede sa faci FIV si ai convins-o si pe Moisica? Stiu ca ea nu este pentru FIV foarte repede.
Noi cred ca o sa ne hotaram mai greu la FIV. Sotul meu nu vrea in ruptul capului , tocmai pentru ca ii este frica sa nu facem gemeni.

Goldi: si mie mi-a spus Moisica ca ea s-a hotarat tarziu sa faca copil stiind ca va avea probleme (pe la 35 ani), dar asta este... cariera, casa, ....Cand a zis ca gata, face copil, a trecut prin ceea ce trecem si noi acum. deci este adevarat.

Haideti, ca acum este peroioada propice pentru toate.la mine, mai mult ca sigur ca nu s-a prins , imi cunosc prea bine organismul ca sa stiu exact ce se intampla cu el. Deja mi-am calculat pentru luna viitoare, sa vad daca sunt disponibila in perioada de IAS Voi merge pe aceeasi schema de saptamana asta deoarece nici de aceasta data nu a vrut sa-mi dea stimulare.



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

thea m, multumesc ca m ai trecut pe lista, am vazut!
sa va povestesc in doua vorbe cum a fost cu inseminarea...
dupa ce am vazut ca am ovulat, la monitorizare , nu mai retin exact ce zi a saptaminii era, dar din cite am inteles urma sa facem ia fie simbata, la cabinet, fie luni, parca... ideea e, oricum, ca joi seara am prestat noi, adica eu si sotiorul meu, ca a aiba artileria grea timp sa se refaca cuforte proasete. va dati seama cam cita pasiune aveam din moment ce a doua zi tatal meu urma sa se opereze... in fine. se face vineri dimineata, eu o sun pe dr moisa, ea imi zice sa fac imediat injectia cu pregnyl, parca si sa fim la cabinet la 12. OAU! barbatu meu se pregatea de birou, intilnire importanta, eu faceam ceai pt taica meu, pentru dupa operatie... am fugit la farmacie ca apucata, mi am facut singura injectia in bucatarie, in picioare... apoi fuga la spital. pe la 11 inca nu iesise tata din operatie iar barbatu miu era inca in intilniri... iese tata pe la 11.30, se simtea destul de rau, eu ii spun ca ntrebuie sa lipsesc un pic, el ametit de la anestezie ma priveste lung, mie nu mi vine sa i spun ce trebuie sa fac asa ca invoc biroul si il las asa desi imi venea sa innebunesc de ciuda si de frica pentru ca nu vedeam nici o asistenta sa sea un pic linga el. aranjez pin la urma, sotiorul imi da bip si alergam de labagdazar la cabinet. realizam pe drum ca noi cu o seara inainte si facem o scurta recapitulare... spermatozoizii varza, noi stresati, tata la spital, sedinta in aer... uf... am ajuns, a reusit si barbatu miu, sireacu, sa produca ceva, acolo, pac inseminarea si apoi plecam fuga eu la spital, el la munca. ce stat in pat, ce liniste... de fapt, am zis ca nu i nimic, luna viitoare, poate... numai ca, uite, n a mai fost cazul. luna urmatoare eram oficial gravidutza! asa ca tine, pina la urma, si de noroc. ca dac ar fi fost sa tina doar de organizare, acum nu mai schimbam eu scutece si nu ma trezeam in fiecare dimineata la 6!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:


Ruxandra.

Ai avut mare noroc , trebuie sa recunosc. Cu toate ca nu este o regula, surorile mele raman foarte repede , ele imi spun..."este de ajuns sa se uita la mine si gata...., ce perioada ce ferit... nimic. Numai cu anticpnceptionale pot sa se fereasca.

Si eu am facut IAS intr-o zi si m-am si mutat in ziua aceea.Iti dai seama cum a fost. Sotul nici nu a venit. Am recolatat acasa. Dar nu s-a prins.

Am perioade cand sunt bine dispusa si zic "fie ce o fi "iar alteori sunt cu moralul la pamat. Pana acum mi-a reusit tot ce mi-am propus dar se pare ca acest lucru nu pot sa-l controlez.





Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Fetelor,va multumesc pentru informatii si suport.
Nimeni nu stie mai bine decat noi ce inseamna ziua intai de ciclu, ce dezamagire si ce durere!
Eh, in fine ... cu Moisica inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

Marusca eu am 25,asa reactioneaza fetele mai mari decat mine si imi spun aaaaaaaa pai tu de acum iti facii grijiii!!!!Dar realitatea este ca nu conteaza varsta ci momentul cand simti ca esti pregatita sa devii mama!
Bun sfat cu inainte cu 5 zile mie mi-a zis dr din z 10 sa nu mai facem nimic!!!
Ruxandraru mi-ai dat o speranta....dar trebuie sa te intreb era prima IA?Si erati ok amandoi?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corinuk_dent/my photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Corinuk: ai dreptate., eu fac 36 in Mai dar pana la 33 nu am vrut sa raman si m-am ferit cu anticonceptionale. oricum este bine ca ai numai 25 ani, sansele sunt foarte mari in acest caz. Dupa 30 si mai ales dupa 35 ani sansele scad exponential. Deci, mobilizeaza-te acum pana finalizati. Eu sunt convisa sa vei reusi din prima.


Goldi: fruntea sus. Si eu ma astept sa vina z-1 . Sunt in a 24 a si a inceput sa ma doara putin burta , sigur imi vine mai repede deoarece am ovulat in Z12. Partea proasta este ca voi fi si plecata din tara.Ce ferifice va fii.... cu rusii dupa mine....









Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

Marusca iti multumesc ptr sfaturi si sper sa reusim cu toate luna asta!Sa fie o luna plina de II!Am primit PM-ul
Nu conteaza varsta sa stii,momentul il simti din instinc

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corinuk_dent/my photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Iubitele, va pup pe toate-toate!

"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice are bebelina mult dorita
Poze dragi



slideshows


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Sper sa va placa bebelina mea - Teo ai vrut sa o vezi - abia acum am reusit sa pun niste poze mai noi, de la botez.

"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice are bebelina mult dorita
Poze dragi



slideshows


Mergi la inceput