Superpacientele visatoare si gravidutedr.Moisa

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

thea_m ma bucur ca sunteti bine toti trei, sa fiti sanatosi si sa cresteti mari
liana te felicit si aici si ma bucur din suflet pentru mult asteptata reusita
va pup dragi moisici, numai bine

gabi

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Buna dragelor !
Multe vesti bune si pasnice , ma bucur mult de tot sa stiu ca totul e bine si ca "la vie est belle" ! Bravo mamicutelor in devenire , si celor care sunt deja prin minunea vietii , au reusit sa dea viata viselor dragi , tinand in brate frumusetile lor de puiuti !
Bety , ma bucur ca micuta ta printesa e bine , dupa atata aventura , care n-o vei putea uita vreodata , si-a aratat in sfarsit nasucul ! Chiar si cu colici ne umplem de bucurii cand il avem in brate , acel bb mult dorit nu-i asa ? Eu imi aduc aminte si inteleg f bine aceste momente atat de grele , dar vor trece cu incetul , tu s-o tii cat mai aproape de tine , asta nu inseamna rasfat , dinpotriva , bb mici au nevoie de prezenta mamei ! Aveam un ursulet cumparat de la "vertbaudet" special ptr momentele cand mama nu poate fi prezenta(face dus , curatenie , mancare samd...) care emetea sunetele intrauterine cu care bb se obisnuise in timpul cat a stat acolo si asta ma ajuta enorm de mult in aceea perioada dificila de colici . Oricum e o perioada dulce dupa care tanjesc inca , chiar daca stiu ca n-o voi mai intalni vreodata ! Eu oricum sunt multumita . Tie iti doresc multa sanatate si multa rabdare , timpul va trece si o data cu el totul se va rezolva ! Te dulce si pe bubulina ta si mai dulce si va doresc sa cresteti mari si fericite ! Ma gandesc ca marinarul de tatic mai e langa voi si ce fericire mare !
Liana , am auzit vestea cea buna si te felicit si pe aceasta cale , ai reusit draguta , ai vazut ca nu se putea altfel ?! Acuma nu ne mai ramane decat sa-ti dorim si tie o sarcina usoara , sa fii sanatoasa si s-aduci pe lume un bb sanatos si mancacios ca sa creasca mare frumos si inimos ca mamicuta lui !
Thea draga se ingroasa randurile ce mult ma bucur sa vad atatea -cute pe aici ! Ce mai fac prichindeii din burtica ? Sper ca totul e bine ! Ai grija de tine , fara eforturi ! Amely , GabiU e valabil si ptr voi cele de mai sus ! Ma gandesc ca bb trebuie sa se miste bine de tot prin burticile voastre acuma ca-s mai marisori !
Uite cate-un pe fiecare din burtici , iar le bb-icii care au semnat deja condica sa fie cuminti si sa nu oboseasca prea tare mamicutele lor !
Va am la in continuare ! Va pe toate cu mult drag , si promit sa mai trec in vizita

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

PUPICEI TUTUROR GRAVIDUTZELOR ,MAMICILOR SI ASPIRANTELOR DE PE AICI!INCEPAND DE AZI SI EU SUNT O MOISICA...AZI NE-AM CUNOSCUT CU DR MOISA PRIMA DATA!TEL IN AVEAM DE LA GABI!MOMENTAN SUNT Z 2 URMEAZA SA INCEP MONITORIZARILE PE 12FEB SI IAS CAND SE POATE!NU STIU DACA ESTE CINEVA PE AICI CARE A FACUT IAS MAI DE CURAND SI IMI POATE DA SI MIE CATEVA SFATURI...CUM SE PROCEDEAZA ,CAT COSTA,CAT SE DA....STII SI VOI!MULTUMESC PTR RASPUNS ANTICIPAT

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corinuk_dent/my photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

va spun si eu felicitari celor care au reusit! sa fie intr un ceas bun! celor care inca nu au reusit, pot sa va spun ca si eu sint tot o moisica... adica am un bebe de 4 luni, dupa 3 ani de incercari si tot prin inseminare la dr. moisa! am facut IA de doua ori, de nfiecare data s a lasat cu doua liniute, insa prima sarcina am pierdut o din cauza toxoplasmozei. Insa nu mi am pierdut speranta (decit deciteva ori...) si am mers mai departe. si uite ca s a intimplat, desi au fost momente cind pur si simplu imi venea sa renunt si gata! nu i credeti pe cei care va soun "poate nu i scris sa ai un copil", mie mi a fost dat sa aud si asa ceva! e scris, poate, sa nu fie usor, dar nu imposibil! dr. moisa stie ce face si chiar daca uneori sfaturile ei te pun pe jar pentru ca cer rabdare, aveti incredere in ea! eu le datorez ei si doctorului Moisa cea mai frumoasa intimplare din viata mea: Tudor. va pup







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marusca spune:

Corinuk: Bine ai venit, eu nu am mai scris de ceva timp dar citesc ce se intampla. Eu fac IAS cu dr. Moisa si sunt multumita. Are un stil mai direct dar pe mine nu ma deranjeaza. Am auzit fel de fel de parei pe site dar pana acum nu am ce sa-i reprosez.

Concret. Cum se face. .. trebuie sa ai rabdare, probabil ca nu ti-a da stimulare de la inceput. Dupa cum am vazut eu nu vrea sa forteze organismul daca nu trebuie. Daca ai ciclu regulat trebuie sa te duci la o monitorizare prin z12 .O suni pe mobil cu 2-3 zile inainte si-ti spune unde sa vii la echo.
Ea face IAS si la Giluesti si la cab privat, dar mai mult la privat Eu am facut 3 la privat si una la Giulesti deoarece era de garda si nu putea la cabinet. Cel mai mult imi place la ea ca este oricand disponibila si nu alergi dupa ea prin spitale.La echo se da 500mii indiferent unde faci.

Pentru IAS de obicei in Z12 iti spune cand sa vii iar la monitorizare. este bine sa-ti faci si niste teste de ovulatie in perioada aceea. De bicei te cheama dimineata la Giulesti la echo si daca este de IAS te cheama la pranz la cabinet pentru IAS. Dimineata trebuie sa faci si pregnil. Dar asta mai depinde de ce vede ea la echo. Nu este intotdeauna la fel.Un IAS este 3 mil ( include si echo de verificare). Eu nu am dat niciodata mai mult.

Concluzia mea este ca trebuie sa avem rabdare si sa ne incredem in ea. Eu nu am probleme majore. Mi-a spus numai ca endometrul nu-i prea place la structura in rest este totul OK si la mine si la sot. Eu insist sa-mi dea stimulare dar nu vrea. zice ca ovulez ca o "Floare" si nu are rost sa stricam ceea ce merge bine. Oricum prevad ca nu am reusit nici luna asta dar deja m-am obisnuit... Totul este sa nu ne lasam...

Success..



pe mine cateodata m-a durut , alteori nu can mi-a facut IAS.Dar de obicei in ziua aceea am dureri de burta mai mari de la pregnil ( ovulatie).

Este foarte simplu si nu implica un stres prea mare.



Marusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:


Si eu am facut inseminare cu Moisica la inceputul saptamanii, asa ca acum astept...
Mie imi place de ea, desi asa cum ziceati si voi, mai exista si pareri contra ei. Eu cred ca tb. sa fii pe aceeasi lungime de unda, asta conteaza.
Cu ocazia ultimei mele IA l-am cunoscut si pe "domnul fii-meu" cum zicea ea, adica pe baiatul lui Moisica. O scumpete, 3,5 ani. Nu stiam ca are baiat, si asa mic.
Pupici si bafta la toate, trebuie sa reusim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Si eu sunt o fosta si,dupa o pauza luuunga, o actuala moisica si ce m-a facut sa ma reintorc, au fost rezultatele ei - chiar daca de multe ori pluseaza, are mana buna - si faptul ca este si androlog, adica nu mai trebuie sa alerg si pe la altii.
In plus, stiu ca nici ea nu a avut copilul usor, din contra, asa ca stie cum e sa mori si sa invii la loc in aceeasi luna!!!
Asa ca parca o simt mai aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Inseminarile "de la pranz" pe la ce ora sunt?
Le stabilesti in functie de cum poti tu sau de cum poate ea?
Asta am uitat sa o intreb si sotul meu trebuie sa-si aranjeze programul din timp.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Va multumesc..nu am mai intrat pt ca a trebuit sa stau in pat..inca mai stau..
Teo e o onoare pt mine ca m'ai trecut acolo..doar ca trebe sa modifici nu am mai facut FIV ci doar IAsar reusita..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuk spune:

Marusca multumesc ptr raspuns si sper sa iasa totul cat mai bine!Abia astept ,cu toate ca multa lume ma sfatuieste sa nu ma incred prea tare in prima IA.Dar eu ma gandesc asa..suntem amandoi ok asa ca exista o sansa mare inca de la inceput,acum ce o vrea DD nu?
Astept cat mai multe vesti cu II liniutze si pupici pe burtici !

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corinuk_dent/my photos

Mergi la inceput