rugaciune pentru bb

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Poate va e de folos http://www.librariasophia.ro/cartea-carte/1238-canon-de-rugaciune-si-post-pentru-nasterea-de-prunci-sovre,-lavrentie-ierom..htmlIrina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

RUGACIUNE PENTRU A AVEA COPII - LA SFANTUL ANTON
Sfinte Antoane, mangaietorul sufletelor mahnite, priveste cu indurare si vezi cum traiesc in intristare, pentru ca Dumnezeu nu mi-a dat harul de a deveni si eu mama, sau daca devin, i-mi curma bucuria, luandu-mi copilul de la san. Copiii sunt legatura de iubire dintre soti: mijloceste, deci pentru mine la Domnul, ca el sa ne mangaie cu un copil si sa mi-l tina in viata!
Eu fagaduiesc ca il voi creste si educa in frica lui Dumnezeu. Sfinte Antoane, pentru dragostea pe care ai avut-o fata de pruncul Isus, dobandeste-mi acest har. Iar daca Dumnezeu a hotarat altfel, usureaza-ne, mie si sotului meu traiul, cu haruri deosebite, ca sa fim pururi resemnati in vointa lui Dumnezeu si sa ne folosim de starea noastra pentru a spori faptele bune in folosul aproapelui. Amin.


http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Minunata rugaciune, Ioana O simt asa de aproape de sufletul meu... De multe ori, imi place sa aleg calea cea mai simpla catre Dumnezeu, adica o rugaciune modesta dar care sa exprime ceea ce simt. Iar asta nu din lene sau rea-vointa, ci pentru ca dupa mine adevarata credinta nu sta in lucruri complicate, ci in gandurile curate si faptele bune pe care iti dicteaza sufletul sa le faci fata de oamenii din jurul tau.
Cel mai tare ma doare cand simt o dorinta interioara, inexplicabila sa merg la o biserica anume si nu pot in acel moment, din lipsa de timp, obligatii si alte treburi lumesti. Si atunci zic repede o rugaciune mica in gand, fac discret o inchinaciune si deja parca totul se lumineaza, iar disperarea de a nu putea fi parinte lasa loc unui sentiment de liniste si rabdare.
Este greu sa fii credincios in sensul de "a face doar ce zice preotul", fiindca traim totusi in sec. 21, cand a respecta toate ritualurile impuse de canoanele bisericesti presupune mult timp si rabdare, dar daca ai credinta in suflet si nu doar pe varful limbii, atunci Dumnezeu nu poate sa nu vada. Si ca sa inchei, cred din toata inima ca o rugaciune rostita in gand, la timpul cuvenit, o fapta buna sau chiar un cuvant de alinare catre cel aflat in suferinta fac adevaratele minuni.

Iar voi (noi), majoritatea, din acest punct de vedere nu mai avem prea multe de dovedit, sunt sigura ca Dumnezeu ne va asculta si se va indura de chinul asteptarii noastre, trimitandu-ne prunci. Cu atat mai mult cu cat in viata asta tumultuoasa si plina de griji, ne regasim si timpul de a cinsti biserica si numele Domnului


"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Ce frumos subiect!!!!
Eu pot spune ca am simtit puterea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului!
De aprox 3 ani si ceva ne tot chinuiam sa avem un bebelus si eu aproape cazusem in disperare, nu se poate, in familiile noastre nu sunt cazuri de infertilitate, etc..de ce tocmai eu????
Dar sotul meu a fost mai tare si m-a impins spre Biserica si asa am inceput sa postim impreuna, sa spunem acatiste impreuna, sa ne spovedim cit de cit regulat...iar anul trecut in toamna am facut programari in tara la o dr, ca sa fac investigatii amanuntite...
Insa intre timp ne-am mobilizat si am participat la o slujba de Sfintul Maslu tinuta de preotul de aici la Biserica (in tara e mai frumos ca se aduna mai multi preoti) si imediat dupa am ramas insarcinata...
Si apropo de conceperea lui bb in timpul postului, mie intotdeauna mi s-a parut o "pierdere" de timp, caci pierdeam perioade "pretioase" in care ar fi putut iesi bb, dar sotul meu a fost mai tare si nu am incalcat postul, si uite ca ne-a rasplatit Bunul Dumnezeu cu acest prunc din burtica (sunt in saptamina 35)!!!
Nu va pierdeti speranta, ma rog pt voi sa va impliniti visul de a-l tine pe bebitza in brate! Doar Dumnezeu ne ajuta cu adevarat pe lumea asta (chiar daca noi nu intelegem ...)
Va pup pe toate!!!! Doamne ajuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Fabya ar fi foarte bine daca iti faci timp intr-o zi sa scrii rugaciunile si acatistul.Si eu am pierdut o sarcina si cred cu toata fiinta ca numai Dumnezeu ma va ajuta sa imi indeplinesc visul de a avea un copil. Iti multumesc mult!

MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Fetelor,cititi in fiecare zi Visul si Braul Maicii Domnului
Cat timp am fost in spital am simtit ca ma ajuta foarte mult sa ma recuperez mai repede.
Sper ca aceste rugaciuni sa ne apropie mai mult de Dumnezeu si visul nostru de a avea un sa devina realitate.


MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by blueeyes2003


Fetelor,cititi in fiecare zi Visul si Braul Maicii Domnului
Cat timp am fost in spital am simtit ca ma ajuta foarte mult sa ma recuperez mai repede.
Sper ca aceste rugaciuni sa ne apropie mai mult de Dumnezeu si visul nostru de a avea un sa devina realitate.


MIRELA


Servus,
Ai rugaciunile?
Daca ai timp, le postezi si pentru noi?




Multumim,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Ileana o sa incerc sa le postez cand am timp dar sa stii ca sunt cam lungi.
Poti incerca sa le gasesti la o biserica sau la maicutele care vin de la manastiri.


MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

fetelor, se pune daca citesc rugaciunile stand pe scaun la calculator, nu de alta dar mi-e mai comod asa. Daca ziceti ca nu, am sa iau pozitia regulamentara
va pup , o zi buna

gabi

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna seara Fabya!!!!

cand ai timp te rog mult sa ne postezi si noua rugaciunile daca se poate!!!!

merci frumos

Mergi la inceput