rugaciune pentru bb

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Ileana acatistul este bine sa il dai la o biserica/manastire unde se tin slujbe zilnic sau macar lunea/miercurea si vinerea ca sa fie citit cat mai des...Eu am mers si la Sf.Anton, biserica de la Unirii, dar acum voi merge la biserica unde ne vom cununa pt ca sunt 2 preotii cu mare har, si care nu-si fac reclama, sunt extraordinari..eu merg aici din ianuarie dar la fiecare slujba plang de atata emotie...
Oricum mi-a spus preotul ca nu trebuie sa spui o rugaciune anume, ci sa te rogi din suflet...numai atunci cand te rogi din suflet Dumnezeu iti asculta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Pe langa acatistele pe care le dati la biserica e bine sa cititi si " Paraclisul Maicii Domnului " si "Psaltirea", cate 1-2 psalmi pe zi cu o lumanare ( de la biserica) aprinsa si in genunchi , nu in pat culcata sau pe scaun , etc.Si in general orice rugaciune stiti.Cateodata , eu spun in gand toate rugaciunile pe care le stiu , mergand la servici sau la cumparaturi , atunci cand sunt singura.
Carla 2005 , felicitari pt. bebe , dar intreaba orice preot sau calugar si iti va spune ca e pacat sa faciin post (nicidecum sa ramai insarcinata). De altfel sunt anumite zile ( vineri )peste an , cand e interzis , iar daca ramai insarcinata in urma acelei zile , copilul v-a avea probleme de sanatate , asta daca ajungi sa-l nasti.Eu am o carte de la biserica cu aceste zile , am sa o caut si am sa trec zilele aici .
Atunci cand uitam ca exista Dumnezeu , El ne aduce aminte ca exista.Si mie mi-a adus aminte , cand am pierdut sarcina (si nu numai atunci).
Toate ne dorim un bebe sau altceva , spunem ca am face orice pt. asta , dar ne e greu sa ne rugam mai mult , ne e greu sa mergem la biserica pt. ca nu avem timp sau nu ne place preotul sau suntem obosit sau din alte motive, sau altele nu cred in asa ceva , si atunci dragele mele cum sa ne asculte Dumnezeu ?
Toate mergem pe la doctori , facem analize si tratamente , dar putine merg la preot si biserica.Poate alta ar fi situatia daca ne-am gandi si la suflet.
Poate credeti ca sunt nebuna , dar nu-i asa.M-am reapropiat de Dumnezeu si simt ca El ma ajuta.Fara El, nu santem nimic, nici bogatii, nici saracii.
Stati de vorba cu un preot si o sa intelegeti multe lucruri.
Ceea ce am scris e pt. toata lumea , nu m-am referit la cineva in mod special.
Incercati si nu ma judecati, am spus doar parerea mea.Puteti sa acceptati si sa face-ti mai mult pt. voi sau sa o ignorati.


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Referitor la cele zise de Irlandeza iata ce am gasit pentru noi fetelor

De mult, in vremuri apuse, se spune ca evreii au prins pe unul dintre apostolii Domnului Isus Hristos. Acesta avea asupra lui o carte in care erau scrise cele 12 vineri de peste an in care credinciosii trebuie sa posteasca. In legenda se mentioneaza ca l-au chinuit groaznic pe ucenicul Mintuitorului, l-au lasat sa moara, i-au luat cartea si, dupa ce au invatat tot , au aruncat cartea in foc. Tot legenda spune ca evreul care a vorbit crestinilor despre cele 12 vineri, a fost blestemat, iar cel care a a dorit sa treaca la crestinism, a dezvaluit crestinilor misterul si puterea magica a celor 12 zile de vineri.

- Prima vineri de postit - este in ajunul celor 40 de Sfinti mucenici, in care Adam a nesocotit porunca lui Dumnezeu si a fost izgonit din Rai;

- A doua vineri - inaintea Bunei Vestiri, in care, in al patrulea ceas din zi Cain a ucis pe fratele sau Abel, reprezentind prima moarte fizica pe Pamint;

- Vinerea a treia este Vinerea cea Mare din Saptamina Patimilor, cea care premerge Sfintelor Pasti. In aceasta zi Hristos a fost rastignit. In al noualea ceas din zi si-a dat duhul vrind sa mintuiasca lumea de pacate;

- Vinerea a patra este, inaintea pogoririi Duhului Sfint;

- Vinerea a cincea este inaintea nasterii Sfintului Ioan Botezatorul. In aceasta zi Caldeii au robit Ierusalimul, sub conducerea imparatului Nabucodonosor;

- A sasea vineri este tot in luna iunie, inaintea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Este ziua in care Dumnezeu a trimis cele 70 de plagi pe Pamint - omizi, lacuste, muste cainesti, schimbarea apelor in singe;

- Inaintea Adormirii Maicii Domnului, in luna august, este vinerea a saptea. In aceasta zi Ismailitenii au venit inarmati in Galileea;

- Vinerea a opta este inaintea taierii capului Sfintului Ioan Botezatorul. Legenda spune ca Irod a hotarit sa fie taiat capul sfintului, la cerea fiicei sotiei fratelui sau Filip;

- A noua vineri este inaintea Inaltarii Sfintei Cruci, fiindca Dumnezeu atunci a prapadit cele sapte cetati ale pacatului, printre care Sodoma si Gomora;

- Vinerea a zecea este dedicata zilei in care Moise a despartit Marea Rosie cu toiagul, izbavind pe fiii lui Israel de egipteni si este fixata dupa Inaltarea Sfintei Cruci;

- Inaintea Sfintului Apostol Andrei, este vinerea a unsprezecea. Este ziua in care prorocul Ieremia a inchipuit chivotul legii Domnului si a fost luat de ingeri si dus intre doi munti, pe care nori de foc l-au acoperit pina la a doua venire a lui Hristos;

- Vinerea a douasprezecea este vinerea de dupa nasterea Domnului nostru Isus Hristos, zi in care s-au taiat 14.000 de prunci din porunca lui Irod.

Se cade ca toti crestinii sa respecte toate vinerile si miercurile de peste an, dar mai ales cele 12 Vineri Mari de pe parcusul unui an.

Crestinul care va cinsti aceste zile mari va fi ferit de boala iar casa ii va fi imbelsugata.


Bianca
http://photos.yahoo.com/bianca_gh2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ca o completare la ce a scris Bianca B :

Acela care va indrazni in timpul acestor sfinte Vineri chiar la femeia sa a se duce sa-si faca poftele naturii , oricine s-ar zamisli , de va fi partea barbateasca , toata viata lui nu va fi sanatos , nici zdravan , ci va iesi cu boala copiilor , ciung , schilod , nebun sau orb , iar de va fi de parte femeiasca , va fi curva , desmatata si nebuna.

Sanatate multa si credinta mare.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

SA NE DEA DOMNUL LA TOATE BEBELUSI CAT MAI MULTI SI CAT MAI REPEDE!!!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Asa sa fie Ioana.
Eu mai astept vreo 2 luni, ca sa fiu sigura ca s-a refacut uterul.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Irlandeza mare dreptate ai, dak s-ar apropia mai multa lume de Dumnezeu ce bine ar fi.Mie doctorita mi-a spusd ca ea ma ajuta dar doar Dumnezeu hotaraste cand voi avea .
Asa ca acum stau si ma ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Saru' mana Carmen , desi sa sti ca sunt destul de multe persoane care mi-au spus ca acord prea mare atentie lui Dumnezeu si ca mai bine ma axez pe analize , etc.Dar asa cum ai spus si tu daca El nu vrea , degeaba mergila 100 de medici si faci zeci de tratamente si alte lucruri , tot degeaba.
Pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui , dar si Dumnezeu face ce vrea cu viata lor.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor mie mi-au spus vreo doi preoti ca nu e pacat sa faci sex in timpul postului, daca e pentru procreere!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Pe langa acatistele pe care le dati la biserica e bine sa cititi si " Paraclisul Maicii Domnului " si "Psaltirea", cate 1-2 psalmi pe zi cu o lumanare ( de la biserica) aprinsa si in genunchi , nu in pat culcata sau pe scaun , etc.Si in general orice rugaciune stiti.Cateodata , eu spun in gand toate rugaciunile pe care le stiu , mergand la servici sau la cumparaturi , atunci cand sunt singura.
Carla 2005 , felicitari pt. bebe , dar intreaba orice preot sau calugar si iti va spune ca e pacat sa faciin post (nicidecum sa ramai insarcinata). De altfel sunt anumite zile ( vineri )peste an , cand e interzis , iar daca ramai insarcinata in urma acelei zile , copilul v-a avea probleme de sanatate , asta daca ajungi sa-l nasti.Eu am o carte de la biserica cu aceste zile , am sa o caut si am sa trec zilele aici .
Atunci cand uitam ca exista Dumnezeu , El ne aduce aminte ca exista.Si mie mi-a adus aminte , cand am pierdut sarcina (si nu numai atunci).
Toate ne dorim un bebe sau altceva , spunem ca am face orice pt. asta , dar ne e greu sa ne rugam mai mult , ne e greu sa mergem la biserica pt. ca nu avem timp sau nu ne place preotul sau suntem obosit sau din alte motive, sau altele nu cred in asa ceva , si atunci dragele mele cum sa ne asculte Dumnezeu ?
Toate mergem pe la doctori , facem analize si tratamente , dar putine merg la preot si biserica.Poate alta ar fi situatia daca ne-am gandi si la suflet.
Poate credeti ca sunt nebuna , dar nu-i asa.M-am reapropiat de Dumnezeu si simt ca El ma ajuta.Fara El, nu santem nimic, nici bogatii, nici saracii.
Stati de vorba cu un preot si o sa intelegeti multe lucruri.
Ceea ce am scris e pt. toata lumea , nu m-am referit la cineva in mod special.
Incercati si nu ma judecati, am spus doar parerea mea.Puteti sa acceptati si sa face-ti mai mult pt. voi sau sa o ignorati.


Noi 2 singurei

sint total de acord cu tine...

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput