Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papushel spune:

Buna, fetele....tocmai am facut laparo si sunt super multumita, mi-am rezolvat mai multe probleme, in special un chist cam marisor si pot spune ca este cea mai indicata procedura, suferinta minima..sper sa fie de folos si bebele sa nu intarzie sa apara...va stau la dispozitie cu mai multe detalii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

papushel , unde ai facut laparo?
si eu trebuie sa faca cat de curand pentru chisturi endometriozice :(

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papushel spune:

am facut laparo la spitalul coltea..dr. jitea....super doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Papushel, imi pare bine ca ti-ai rezolvat problemele si te simti bine si sa dea DD sa vina bebeul cit mai repede.
Te rog sa imi spui in a cite-a zi a CM-ului ai facut interventia, de cite zile de recuperare ai avut nevoie si cit ai stat in spital ?
Eu sunt programata pe joi la laparo si histerografie si abia astept, dar sunt un pic incurcata cu timpul din cauza unui examen care il am pe 1,2 iulie.Sper sa ma simt bine sa pot invata dupa operatie.
Si am o nelamurire in privinta perioadei in care am fost programata pt. interventie.Am tot intrebat fetele de pe forum dar nu am primit nici un raspuns.Este bine ca fac interventia inainte cu 2 zile de venirea menstruatiei?
Sper din toata inima ca aceasta interventie sa fie ultimul pas catre odisea celor 40 saptamini.
Va pup si astept sa imi raspundeti la intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papushel spune:

Daciovi, am facut laparo in ziua 24..nu am ales special aceasta zi, pur si simplu asa s-a nimerit...eu aveam un CM cam de 30-33 zile, dar uite ca azi, a treia zi dupa laparo, mi-a venit deja, in ziua 27..nu am stat mult in spital, vineri m-am internat si ieri am iesit...a fost exact cat trebuia..nici nu cred ca as fi vrut sa plec mai repede, prima zi dupa operatie e cam nasol, te simti rau, drena aia e foarte incomoda..in fine, a trecut si nu regret..acum ma simt destul de bine..merg un pic cam greu, dar mi-am luat cateva zile medical..sper sa treci usor si cu folos prin asta...mai intreaba-ma, daca mai ai nelamuriri...pupici..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Papushel, multumesc ca mi-ai raspuns asa repede si ma bucur ca te simti mai bine.
Ti-a spus medicul cam pe cand puteti incerca sa faceti bebe? Se poate incerca deja la primul CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Daciovi, din cate stiu, laparo nu se face mai tarziu de ziua 13-14, in primul rand pentru a putea observa ovarele in perioada lor de ovulatie si in al doilea rand pentru a nu compromite o eventuala sarcina. Oare nu ar fi pacat sa te operezi in ziua 26 si (Doamne fereste!) sa periclitezi un posibil embrion? doar daca esti ABSOLUT sigura ca nu esti insarcinata... Oricum dr. care m-a operat pe mine ar fi refuzat categoric sa o faca mai tarziu de ziua 14, din principiu. In fine, nu ai tu nici o vina, daca ei asa te-au programat... Eu iti tin pumnii sa mearga totul bine si cu histeroscopia si cu laparoscopia, si... sa auzim curand de bebei

In ceea ce priveste tarifele, nu stiu, intrucat eu m-am operat la Elias. Pe mine m-a costat cam 4 mil., plus cadoul pt. dr. meu care nu a vrut sa ia bani (inca vreo 2 mil.), deci in total cam 6 mil. Si a meritat fiecare leut, la cum ma simt acum, dupa.

Multa BAFTA tuturor celor care fac laparo, recuperarea este ff rapida. A doua zi la pranz eram acasa, si aveam o pofta de mancareee... Si nu va speriati, ca nu va ingrasati dupa aia. Eu am slabit 4 kile.

PS CM dupa laparo mi-a venit "ca la carte", adica ziua 28 si dupa toate regulile unei menstre normale, s-au vazut clar schimbari in bine dupa operatie (am fost operata acum 2 luni), au disparut intepaturile si durerile la CS pe care le aveam din cauza endometriozei.

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Ameli, eu m-am gindit sa fac in ziua interventiei un Clear Blue pentru ca si eu m-am gindit la o eventuala sarcina tinind cont de stimularea si inseminarea din luna mai.Interventia o fac pentru verificarea permeabilitatii trompelor in principal, pentru ca am 2 HSG facute la interval de 1 an si se cam contrazic una pe cealalta asa ca asta ar fi singura metoda sigura de verificare.Am facut 2 inseminari , prima reusita pentru doar 5 saptamini si a 2-a nereusita.
Va pup si sa auzim numai vesti cu II liniute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Buna, fetelor.
Si mie mi-a zis dr. sa ma prezint pt laparo in primele 10 zile de la menstra. Si banuiesc, asa cum spune si Amelie, ca motivul ar fi sa nu compromita o eventuala sarcina. Eu chiar as vrea sa o fac in z 13, si am sa intreb dr daca se poate.
Amelie, Papushel voua vi s-a filmat operatia?
Daciovi, bafta la laparo.

Va pup, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Mirela, nu din pacate... si asta este un "of" al meu pt. ca acum daca schimb cumva dr-ul, va trebui sa ma creada pe cuvant cam ce s-a gasit prin burtica mea. Dar cu sau fara film, sunt foarte bucuroasa ca am facut-o, pentru ca am aflat niste raspunsuri clare, cel putin acum stiu care este cauza infertilitatii mele si ca am o sansa... Cat de mica, dar exista. Pentru mine este cea mai minunata sansa din lume si voi incerca sa o valorific la maxim.

Daciovi, e buna ideea cu Clear Blue (desi mie tot mi-ar fi teama), cel putin daca iti ies II stii sigur ca nu trebuie facuta interventia. Eu iti doresc sa fie asa si sa nu mai fie nevoie sa o faci



"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput