Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Orhis eu ma duc maine sa-mi scot firele dar nu stiu exact la ce ora si unde la spital sau la cabinet .Il sun astazi pe doctor .Mi-a zis la 7 zile sa vin la fire .Iti doresc refacere usoara .Tie ce ti-a gasit?Stiu cum este ca si eu daca stiam de la inceput cu m este nu faceam laparo.

PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Alina, ca sa fiu sincera eu nici nu l-am vazut pe dr.T! Am "tratat" numai cu rezidentul lui, dr. Alexandru. Tot el m-a chemat sa-mi scoata firele martea viitoare. Ce pot face? Sa il sun pe dr.T? As fi vrut sa aflu parerea lui si sa-mi spuna ce pot face mai departe....
Cat despre ce mi-au gasit, nu a fost nimic deosebit si nici grav: aderente!
Te pup,
orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Orchis, mie mi se pare foarte ciudat faptul ca de la reanimare te-a trimis direct acasa (cu pauza de o jumatate de ora pt. exeternare). Eu am facut operatia intr-o zi de miercuri dimineata, joi dimineata m-a dus in salon, iar vinerea m-au lasat acasa. Si mi s-a spus sa fac multa, multa miscare. Inclusiv cand eram la reanimare sfatul medicului era sa ma intorc de pe o parte pe alta cat mai mult. Si aveam senzatia aceea ca mi se plimba totul prin burta la fiecare intoarcere. Cand am revenit in salon am facut din nou multa miscare ma plimbam foarte mult pe coridoare si prin salon. In ziua de vineri am venit acasa si sambata am semnat condica la serviciu.
Aderente?! nimic deosebit si nimic grav?! Pot sa-ti spun ca embrionul se pot bloca in acele aderente?! Sper sa le fi curatat si sa fi lasat un drum lin si usor pentru viitorul tau embrion.
Si inca ceva fetelor dupa laparoscopie fara sucuri de fructe ca fac rau la stomacel.

A, si in legatura cu firele mie mi le-a scos medicul meu de familie cam la 10 zile. Deci le poate scoate oricine (medic sau asistent).

Am inteles ca a fost o experienta neplacuta, dar sa nu va para rau ca ati facut laparoscopia.

Va doresc refacere usoara.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Fetelor, am intrat doar sa va incurajez in legatura cu laparoscopia. Si eu eram speriata inainte. Sunt una din cele care m-am simtit foarte rau dupa operatie, din cauza anesteziei. Dar trece. Si dupa laparoscopie, o sa stiti macar daca aveti vreo problema sau nu. Sau chiar se pot "repara" unele lucruri in timpul operatiei. Eu nu regret ca am facut-o.

In legatura cu firele de la suturi, de exemplu, mie mi-a facut suturi intradermice si am avut fire resorbabile, asa ca nu a fost nevoie sa le mai scoata nimeni. Eu l-am rugat pe dr. sa-mi faca acest tip de suturi, de aceea va spun, ca poate puteti face si voi la fel. Oricum, asta nu e o problema.

Va doresc sa va refaceti cat mai repede si succes la cele care urmeaza sa faceti operatia. Si sa nu va fie frica, o sa vedeti ca va fi bine.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

ORCHIS:sa sti ca nici eu nu l-am vazut pe T.decat cand mi-a facut externarea a venit si a stat un pic cu mine de vb.Eu l-am sunat azi pe T .si mi-a zis sa ma duc la spital la ora 800 maine sa-mi scoata firele (sincer nu stiu daca le v-a scoate el sau dr.Alexandru asta o sa vad maine si iti spun)
Da intradevar aceasta operatie ne scoate din ceata si stim si noi exact cum stam in drumul spre bb dar..ff grea cel putin asa mi s-a parut mie. Iar despre plimbatul dupa operatie eu am auzit altceva ca de fapt nu trebuie sa faci de loc efort deoarece acele aderente sunt produse si de la efortul facut dupa operatii .Cel putin in cazul meu care deja am 2 operatii si cu laparo 3 cam se poate explica cauza acelor multiple aderente pe care le am.

PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Alina, imi pare rau
Pe mine acele plimbari m-au ajutat sa-mi revin asa repede si bine. Oricum trebuie ascultat sfatul medicului, cum zice el ca e mai bine in cazul fiecareia.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

ALINA 25 multumesc mult pentru sfaturi si incurajari! Sa dea Domnul sa fie asa cum spui tu. Refacere usoara in continuare i-ti doresc si sa auzim de un bebe acum ca totul e bine. Multa bafta!

VA PUP PE TOATE FETELE CARE TREBUIE SA TREACA PRIN ACEASTA EXPERIENTA NEPLACUTA SI SA VINA CAT MAI REPEDE BEBE MULT DORIT LA FIECARE !

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Moniland chiar asa a fost, mi-a facut externarea la o jumatate de ora de cand m-au dus la salon, insa am fost intrebata daca as mai vrea sa stau internata, trebuie sa spun si asta. Am ales sa merg acasa pt ca in salon oricum nu prea te baga nimeni in seama.
Miscare dupa pot spune si eu ca am facut- drumurile la toaleta- ca n-am suportat ideea cu plosca iar sonda nu mi-au pus. Dar eram asa de ametita ca fara ajutor cu siguranta nu as fi reusit!
Cat despre intorsul pe o parte sau alta, nu stiu cum ati reusit voi ca mie una mi se partea ca am numai cutite in burta!
Aderentele este foarte adevarat ca in cele mai multe cazuri nu sunt de dorit, ba chiar pot fi o cauza a sterilitatii, dar asta depinde si de locul unde sunt situate. La mine au fost intre peretele abdominal si epiloon, nu e loc pt bb acolo!
Acum d-abia ma plimb prin casa si tare va invidiez pe cele care spuneti ca nu mai aveati nicio treaba in doua-trei zile.
Alina25 te rog mult abia astept sa imi spui ce ti-a spus dr.T.
Va pup pe toate,
orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Totusi, cu toate cate am patimit dupa, nu regret ca am facut-o si p-asta! Am mai eliminat o cauza si ma consider cu un pas mai aproape de realizarea unui mare vis...
Sa auzim numai de bine si de
orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Asa este Orchis. Iti doresc la cati mai multi bb in viata ta. AI TAI


Monica

Mergi la inceput