Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Pussi, eu o stiu doar pe Astery care a ramas insarcinata dupa operatie, dar la ea nu a gasit doctorul nimic in neregula, ea a fost ok.Acum are un baietel de cateva luni.Nu stiu daca a avut vreo legatura faptul ca a facut laparoscopia cu faptul ca a ramas imediat dupa aceea insarcinata , tinand cont ca ea n-a avut nimic.

Alina, bine ca esti OK acum.
Eu dupa fiecare interventie pe care am avut-o ( operatie de extrauterina, laparoscopie, histeroscopie)si care a fost cu anestezie generala sau rahie eu am vomitat foarte, foarte rau, dar au trecut toate.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La o saptamana intarziere a venit!

Eu mai stiu o fata care avea putina endometrioza care a ramas gravida dupa 4 luni de la laparo.

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

IOANATUGS:eu am facut laparo cu dr.Tutunaru si am fost internata la Elias.Da asa spun toti medicii ca poti pleca in aceeasi zi dar credema ca eu una nu avem cum sa plec ca aveam niste ameteli... si vomam in continuu ..deci clar nu aveam unde sa plec in starea aia ca eu ma duceam la toaleta numai cu cineva si in plus aveam si perfuzie bagata care mi-a scos-o pe la 12 noaptea .Dar a 2a zi am plecat din spital.
Parerea mea este ca mai bine e o zi in spital decat sa pleci in starea aia acasa .Acolo sunt asistente iti mai d-au un calmant ceva si este oricum altfel.Mie mi-au dat un somnifer ceva cred nu stiu ceva de linistire ca am dormit dusa in noaptea aia si m-am si odihnit.
BAFTA SI ITI DORESC SA RAMAI REPEDE SA SCAPI DE LAPARO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Asi, bine ca a venit. Acum poti trece la pasul urmator.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smo spune:

quote:
Originally posted by pussi

dana si eu tot am intrebat daca ramai gravi dupa laparo si nu mi-a raspuns nimeni, cred ca depinde de diagnostic, tu sti pe cineva care a ramas dupa laparo???


PUSSI



Buna fetelor,

Eu am facut laparoscopia la sf lui Martie 2005 - pentru trompe dar trompele erau bune si au gasit endometrioza - si la inceputul lui Iulie am ramas insarcinata pe cale naturala(pt prima data in viata, dupa 3 ani de incercari si 2 FIV ratate) dar nu s-a dezvoltat sarcina si a trebuit sa renunt la 9 sapt iar dupa aceea n-am mai reusit. Adevarul este in per in care s-a intimplat renuntasem sa mai incercam pt ca aveam o alta problema de sanatate pe care voiam sa o 'fixam' iar acum suntem din nou stresati sa facem totul sa se intimple. Dar mai am doua prietene care au ramas tot la 3-4 luni dupa laparo de endometrioza si n-au avut mai nici un fel de probleme dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

Alina25 refacere usoara.sa speram ca acum dupa laparo o s auzim de .unde ai facut laparo?la ce spital(daca ai spus scuze dar nu am fost atenta).atat de mult a durat operatia?ce naiba au facut acolo ca inebunesti pe masa de operatie.ai avut anestezie locala sau generala?am inteles ca dupa a fost groaznic?eu cand am fost sa fac HSG-ul erau fete care se pregateau pt laparo si erau foarte rau ,le daduse sa ia carbuni si vomau de mama focului.au zis ca daca este si dupa asa...... .eu dupa ce am facut HSG-ul au zis ca trompa stanga este o.k dar dreapta este si subtire si cudata,sa mai fac in ziua a 7 de CM perfuzii iar apoi sa ma programez pt laparo.eu vreau sa-ti spun ca sunt ingrozita am plans cand am auzit si nu inteleg de ce este neaparata nevoie sa fac.la laparo se trateaza trompele sau ovarele(sau si una si alta)ca eu am si ovare polichistice .azi am dost la bucuresti pt DH ziua 21.acum sa astept sa vad ce rezultat este dar dupa cum se vede ovulatie la mine lipsa.te rog din suflet da-mi mai multe explicatii despre laparo.daca se poate ma intereseaza si cat ai stat in spital si cat a costat,aprozimativ.merci mult de tot .sa dea Bunul Dumnezeu sa auzim de bine si sa vina o invazie de si de.
te pupucesc si sa ai parte numai de bine

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Biencuta, nu fi speriata, asa a reactionat alina. Nu toate suntem la fel. Eu nu am avut nici o problema. Laparoscopia se face doar sub anestezie generala. Nici nu stii cand trece timpul. Te trezesti la reanimare si ai scapat. Inaintea unei laparoscopii nu trebuie sa mananci. Cu o zi inainte mananci numai lichide, de fapt bei. Iar dimineata nici macar un pic de apa nu ai voie sa bei. Se zice ca si asta ar fi o cauza ca ai putea cand te trezesti din anestezie. Ce ziceai tu de fetele care urmau sa faca laparo si le era rau inainte, poate sa fie numai si numai de la emotii.
Laparoscopia este un bilant a ceea ce ai inauntru. Prin laparoscopie se poate rezolva trompa cu probleme, si se poate vedea exact care e treaba cu ovarele micropolichistice.
Orice medic recomanda laparo unei femei indiferent de probleme pentru ca e mult mai usor pentru el dupa aceea sa puna diagnosticul si implicit sa trateze problema.
Nu e de speriat laparoscopia. Am trecut prin asta si pot sa iti zica si alte fete care au facut-o.
Mult succes!!!

Alina refacere grabnica.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

Moni merci de incurajari dar eu tot speriata sunt.raman cicatrici urate dupa laparo?am inteles ca se face cu lasar.acum sa vedem ce o fii la mine,ca asa am zis si cu HSG-ul ca nu o sa fie nici o problema si am zis ca mor acolo.acum om trai si om vedea!
te pup si sa auzim de bine

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Biencuta, cicatricile care raman sunt foarte sexy. Asta daca le mai vezi. Eu am facut laparoscopia la inceputul lui octombrie 2005 si de abia se mai vad. Sunt 3 gauri mici, mici. Una este in buric in partea de jos . Nici nu se mai vede. Mai degraba mi se vede urma de la piercing ( o nebunie din tinerete). Iar celelalte doua sunt in dreptul ovarelor cam de 1/2 cm. Nimica toata. HSG nu am facut dar am inteles ca nu e prea placut pentru ca simti tot. La laparoscopie dormi si nu simti nimic. Toata durerea de dupa este o jena gen dureri musculare abdominale. La mine asa a fost.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Alina25 eu am facut doar analizele vineri si luni am fost operata.Operatie in toata regula pot spune acum....nu vreau sa sperii pe nimeni insa daca stiam ce ma asteapta ma mai gandeam daca o data sa o fac sau nu! Depinde de organismul fiecareia, asta e foarte adevarat. Mie mi-au trebuit doua zile sa imi treaca starea de voma. In acest timp nu am putut bea nici macar o picatura de apa. M-au tinut la reanimare o zi si o noapte (apropos, operatia a inceput la 7.45 si s-a terminta la 9.30), cu perfuzii, calmate, antibiotice. In dimineata urmatoare m-au dus in salon dar numai pentru o juma' de ora pt ca mi s-a si facut externarea. Acasa insa am continuat cu voma...pana spre pranz, insa usor-usor mi-am revenit. Am trecut si peste asta!
Alina, pe tine cand te-a chemat sa iti scoata firele?

Mergi la inceput