Denuntan oficial pe medicii care cer mita !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Hehe, ashteptam raspunsul tau dede!

Corinna

quote:
Originally posted by dede

Cred ca subiectul a deviat putin: de la medici care CER mita la medici prost platiti/incompetenti/Romanie de cacao. Alexandru, bine ai venit si poate iti faci timp si citesti http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6685 - nu e unicul exemplu. Eu nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut bani la nasterea copilului meu - si nu regret nici un banut din spaga pe care am dat-o.
Cred ca parerile celor din afara sunt binevenite - ei sunt in stare sa faca comparatiile cu normalitatea . Si daca limbajul utilizat este adecvat, adica de "romanash", cu atat mai bine.
Corina, stai linistita ca va intra si Alexandru in colimator ;-).
O zi mai buna,

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:


Supäracioasä ce esti :))
- dacä un an tzi se pare cä ma fac "cei din sträinätate" te înseli
sunt aici doar de un an ... vrei sa stii ce am simtit când m-am întors în România ? Milä (saracii români cum traiesc si cate urme de târât îs pe drumuri) Oana , acum însä simt altceva , nu milä.
Da hai sä îi läsäm pe medici în plata domnului si sä vä spun de vamesi
mä abtzin (iesi tu oana din tarä si o sa simtzi pe propria ta piele "românasii")
Cine si unde nu se preteazä la mitä în România , pentru cea mai simplä adeverintzä de la primarie esti nevoit sä te "prostituezi" intr-un fel sau altul.
Am fost în câteva täri si cu masina si cu trenul , am traversat foarte multe granite , dar parcä eu eram seful vämii . La mine acasa însä se vorbeste ceva de genul "Diune vinitz mä?" "ce cafea avetzi la îndemânä" ?
Oana , itzi doresc multä sänätate tzie si familiei tale , împliniri si bucurii.
Alex.

quote:
Originally posted by Oana

Fara suparare, dar nu cred ca cei care sunt in strainatate mai au dreptul sa-si dea cu parerea despre acest subiect. Este usor dupa ce ai ajuns in ‘rai’ sa dai sfaturi ‘romanasilor’ ramasi in tara. (apropo, printre acesti romanasi nu se afla cumva si parintii sau rudele voastre de singe ?). Decit daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva…..

Monica, asa este, haideti sa-i gasim pe acei medici extraordinari din Ro, dar haideti sa-i gasim totusi si pe ceilalti.

Adminilor, daca ati cauta in baza de date a forumului, ati gasi nenumarate plingeri impotriva a multi doctori. Unele sunt cazuri mai putin grave, dar altele sunt foarte grave (vezi cazul danieleic de ex.). De ce nu ati incepe cu dr. Poiana de la Polizu, de exemplu, care cere 200 sau 300 dolari pentru o nastere si 100 pentru o simpla cauterizare. Nu cred ca trebuie sa asteptati acordul celor care au scris. Din moment ce si-au varsat oful aici pe acest forum, inseamna ca au fost in mod clar nemultumite si dezamagite.
Daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva la situatia din Ro, puteti purcede la treaba…. O mica scrisoare la Ministerul Sanatatii nu va strica……
Altfel acest subiect se va intinde pe multe pagini si va contine numai lamentari inutile…..







Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by Oana

Fara suparare, dar nu cred ca cei care sunt in strainatate mai au dreptul sa-si dea cu parerea despre acest subiect. Este usor dupa ce ai ajuns in ‘rai’ sa dai sfaturi ‘romanasilor’ ramasi in tara. (apropo, printre acesti romanasi nu se afla cumva si parintii sau rudele voastre de singe ?). Decit daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva…..

Monica, asa este, haideti sa-i gasim pe acei medici extraordinari din Ro, dar haideti sa-i gasim totusi si pe ceilalti.

Adminilor, daca ati cauta in baza de date a forumului, ati gasi nenumarate plingeri impotriva a multi doctori. Unele sunt cazuri mai putin grave, dar altele sunt foarte grave (vezi cazul danieleic de ex.). De ce nu ati incepe cu dr. Poiana de la Polizu, de exemplu, care cere 200 sau 300 dolari pentru o nastere si 100 pentru o simpla cauterizare. Nu cred ca trebuie sa asteptati acordul celor care au scris. Din moment ce si-au varsat oful aici pe acest forum, inseamna ca au fost in mod clar nemultumite si dezamagite.
Daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva la situatia din Ro, puteti purcede la treaba…. O mica scrisoare la Ministerul Sanatatii nu va strica……
Altfel acest subiect se va intinde pe multe pagini si va contine numai lamentari inutile…..







Stranie chestie...adica cei plecati nu mai au dreptul de a avea o opinie in aceasta privinta, in schimb adminii(care si ei sunt plecati) au dreptul sa ajute ? N-o lua ca pe o lamentare inutila, e doar o intrebare retorica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nu cred ca cei din strainatate nu ar avea nici un cuvant de spus. Dimpotriva, cred ca un procent bun din banii care sunt trimisi din "afara" catre familiile din Ro se indreapta catre buzunarele ... doctorilor, functionarilor de tot felul samd. Cred ca intelegeti ce vreau sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Draga Oana,
Mi-a parut rau cand am citit mesajul tau astazi.
Crezi ca noi daca suntem in strainatate, am ajuns in "rai"? Sa nu crezi ca noua ne e usor. Eu sunt mult mai legata decat crezi de tara si de familia de acolo, si ma doare sa vad ca nu e nici o umbra de lumina pentru cei ramasi acolo.
In legatura cu dreptul meu la opinie, eu cred ca il am indiferent daca crezi sau nu ca e cazul sa spun ceva, pentru ca sunt in strainatate.
Noi vrem sa ne intoarcem, asta ar fi visul nostru, dar vreau in acelasi timp copilul meu sa traiasca mai bine decat am facut-o eu si parintii mei.
Nu deschide o polemica inutila intre cei de "dincolo" si cei din tara.

In legatura cu cazul Anisiei, sunt de acord si sprijin cu tot ce pot comunitatea desprecopii, care vrea sa gaseasca vinovatii. Medicii care au ingnorat-o pe Anisia pentru ca nu a dat "spaga" corespunzatoare trebuie EXCLUSI din randul medicilor.

Asa ca haideti sa facem ceva contra potlogarilor, de fapt asta a fost si subiectul mesajului deschis de catre desprecopii.

Numai bine,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Yasmine nu trebuie sa ne consolam cu gindul ca ‘exista tari in care femeile nasc mult mai rau decit in Ro’. Trebuie sa luptam pt. a aduce Ro in rindul tarilor civilizate.
Alexandru, in acest subiect e vorba despre medici nu despre vamesi, am iesit si eu din tara, dar hai sa nu deviem….
Cleomax, esti binevenita daca vrei sa ajuti, indiferent unde te-ai afla….
Monica, te inteleg, te rog sa ma scuzi daca te-am intristat, mi-am dat seama ca esti f. legata de familia ta din tara.
La toti va doresc numai bine, cititi cazul Anisiei si al mai multor mamici si…..asteptam sa spuna ceva si adminul totusi. (Publicarea in Mami ar fi si ea o solutie daca tot sunteti colaboratori.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

Cine stie adresa acelui spital , numele mediculi ? Sä o scrie aici . De ce sä nu timitem fiecare câte o scrisoricä la spital , una la ministerul sänätätzi ? Dacä sunt mai multe se atosesiziazä organele competente .
Încercäm ?

Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Vad ca deja s-au scris 2 pagini de mesaje dar nici unul nu raspunde in fapt chemarii admin-ului...
eu una nu am intalnit astfel de specimene, dar cred ca este cazul sa scriem M.S. si despre medici care nu-si fac treaba bine, sau sunt dezinteresati complet de soarta pacientilor..mai ales ca asta se intampla si cand exista o cointeresare...de fapt, sunt atat de obijnuiti sa primeasca incat te trateaza omeneste numai cand este ceva iesit din comun(de codou vorbesc), in rest te trateaza ca pe un nimeni...
deci...???


Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Eu am vorbit (prin mail)cu Monica, cea care s-a ocupat de cazul Anisiei si am intrebat-o daca Adina (Anisia) vrea sa spuna numele medicului de la Polizu care a ‘lasat-o balta’ pt. ca nu a dat banii de nastere. A zis ca sa asteptam pina iese Adina din spital si apoi ne va raspunde ea insasi.
Fratilor, eu cred ca ajutorarea cu bani a Adinei (Anisiei) a fost un gest foarte laudabil, a dovedit ca si noi romanii ne putem uni pt. o cauza nobila, aceasta mamica va fi salvata, dar din pacate mentalitatea va ramine aceeasi. Prin acest ajutor, comunitatea DC nu a facut decit sa o ajute sa dea spaga de rigoare deci …..nu am rezolvat nimic.
Cum ii spuneam si Monicai, trebuie sa ne gindim si pe termen lung, la mamicile care vor veni, poate reusim sa schimbam ceva in gindirea personalului medical din Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Si eu va rog frumos sa spuneti cu ce doctor a nascut Anisia la Polizu. Eu trebuie sa nasc in iunie tot acolo si sunt ingrozita de ceea ce aud.

Multumesc, Adina

Mergi la inceput