Denuntan oficial pe medicii care cer mita !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Înainte de toate trebuiesä mä prezint: sunt sotul Yasmine-i , Alexandru ,( o sä aibä o surprizä si ea vazând acest subiect ).
Am täit în România , respectiv Cluj-Napoca 31 de ani , adicä atât cât trebuie pentru a-ti da seama câte umilintze sunt în "pitorescul plai mioritic". Dar acest lucru nu l-am realizat pânä nu am vazut cât de bine sunt tratatzi pacientzii si în ce conditzii(credeam la un moment dat ca am murit si am ajuns în rai). Poate la unele doamne sau domni (cä domnisoarele de sunt încä miculutze)o sâ îi intrige faptul cä mä bag ca musca-n lapte.
Referitor la mitä si la "capitalismul acela -uni bogatzi si altzi säraci-" dacä frumosii pe care ia-ti ales nu stiu sä punä la punct sistemul de asigurarilor din România , atunci va trebui sa îl asteptatzi putzin pe Andreas sau fiul/fica domniilor voastre sa îl puna la punct.
Spaga datä unui medic personal mie mi se pare justä , atâta vreme cât copilasului meu si mamei acestuia li se acordä o atentzie deosebitä.
Sä nu uitäm cä Doctorul , nu este un nea Ion , si dacä este nu poate veni intr-un mijloc de transport la spital farä a pune un gram de deodorant , deci are nevoie de masinä , dacä o are mai trebuie benzinä si cine sa le cadoriseascä toate acestea dacä nu pacientzii sau "victimele" lui.
Nimeni nu îi va pläti sau räspläti munca unui medic indiferent dacä o poate face sau nu , sä nu uitäm cä acea persoanä pe care o numim doctor/medic învatä "din greu" din clasa a I-a si pânä îl doboarä o boalä sau vreun nepot de-a unui "om de bunä credintzä" .
Un medic (si nu numai dar prioritar),are nevoie de linistea zilei de mâine de toate mijloacele fixe si mobile pentru a studia si a îmbunätäti tratamentele aplicate unui pacient !
Închei aici fiindcä "multi recunosc ce-nseamnä viatza de cartier dar nu totzi recunosc" cä medicii sunt putzin altfel !(na c-am scris-o si pe asta).
Românasilor , obisnuitzi-vä cu gândul cä cei mari si tari traiesc indiferent dacä este ori ba "capitalism" pe seama celor slabi si nevoiasi!
Pärerea mea este sä îi tragetzi de urechi pe cei sänätosi din "a doua clädire ca marime din lume si a acelora care nu ne vindem tzara " .
Mitä sau spagä nu existä --- existä doar plata cätre o persoanä cäreia când suntem sänätosi spunem "a e doctorulx-ulesc" însä când avem nevoie de acel x-ulescu spunem "ORICE" numa sä fie bine.
Mita o încaseazä politicianul nu medicul !
Nu aduc ode medicilor dar stiu cât de mult învatä un doctor si cât timp (toatä viatza lor). Plata unde-i în jeepurile de la Bucuresti de la ministerul care se plimba cu ele!
Concluzia :
-dacä nu ai banii stai în banca ta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Probabil ca spiritul de ardelean, sau altceva ma face sa spun : nota 10 sotului Yasminei. Am in preajma mea prieteni de o viata, medici rezidenti la cele mai bune specializari iar statul le da 3.400.000, cum naiba sa traiasca din astia? Si vorba lui...ca sa opereze un medic trebuie sa fie linistit nu plin de griji cu ce-si hraneste copilul maine.nu sunt de acord cu mita dar ...trebuie sa platesc anumite servicii daca statul nu o face...Si da' atat timp cat pot si sunt tratata asa cum trebuie platesc! Dar, NU SUNT DE ACORD CU CONDITIONAREA ACTULUI MEDICAL DE BANI pentru ca exista intr-adevar oameni care nu-si permit nici o paine zilinic..ce sa mai vorbim de medici. Din fericire , eu n-am intalnit astfel de medici.

P.S.pentru Yasmine, abia astept sa mancam papanasi la Cj!

Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Raluca, stateam cu morcovu, la raspunsurile ce urmeaza la ceea ce a postat Alexandru, ca nici eu nu sunt de acord cu unele chestii, exista multzi oameni in Romania care nu-shi permit sa manince o mancare calda in fiecare zi, de unde sa mai dea la doctori, dar nici pacientzii nici medicii nu sunt principalii vinovatzi, ci sitemul, pe care nu shtiu cine naiba o sa-l schimbe shi in care secol.
Exista tzari in care femeile nasc mult mai rau decit in Romania, drept e ca nici nu dau mita, ca n-au cui. Chestia rea la toata treaba e, ca exista medici care trateaza rau pacientul care da, dar mai pe cel care nu da?!
La papanashu vesel la vara :))

Corinna

quote:
Originally posted by Raluca

Probabil ca spiritul de ardelean, sau altceva ma face sa spun : nota 10 sotului Yasminei. Am in preajma mea prieteni de o viata, medici rezidenti la cele mai bune specializari iar statul le da 3.400.000, cum naiba sa traiasca din astia? Si vorba lui...ca sa opereze un medic trebuie sa fie linistit nu plin de griji cu ce-si hraneste copilul maine.nu sunt de acord cu mita dar ...trebuie sa platesc anumite servicii daca statul nu o face...Si da' atat timp cat pot si sunt tratata asa cum trebuie platesc! Dar, NU SUNT DE ACORD CU CONDITIONAREA ACTULUI MEDICAL DE BANI pentru ca exista intr-adevar oameni care nu-si permit nici o paine zilinic..ce sa mai vorbim de medici. Din fericire , eu n-am intalnit astfel de medici.

P.S.pentru Yasmine, abia astept sa mancam papanasi la Cj!

Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Sora mea este medic in Cluj. A terminat facultatea de vreo 2 ani, si-a luat rezidentiatul, dar castiga cam 2 milioane si ceva. E posibil ca acum sa aiba vreo 3, pentru ca stiu ca era foarte bucuroasa ca s-a gandit statul si la ei si le-a majorat in greata salariile.
SOtul ei este si el medic, de fapt a terminat facultatea de medicina.
El a terminat facultatea doar de un an.
Ceea ce vreau sa va spun este, ca pana acum un an inca ii mai intretineau parintii. Nu le ajungeau banii nici sa manance. Asa ca, sotul surorii mele, dupa ce a terminat medicina si a vazut ca nu se pot intretine din salariile lor, a renuntat la medicina si s-a angajat la o firma de medicamente si acum are masinuta data de firma, salariu super baban, laptop, mobil si o viata cu alte posibilitati.

Sora-mea a ramas in continuare devotata medicinei, cu speranta ca va veni si timpul in care va castiga si ea.
Aceasta schimbare de cariera a cumnatului meu, a fost foarte discutata de familie si prieteni si toti il blamau pentru ca da la gunoi cei 6 ani de medicina si devine comis voiajor. Iata ca nu e chiar asa, ei sunt mult mai fericiti acum, isi permit sa mearga si la un munte, la un restaurant, chiar poate si intr-o excursie prin Europa.

Doctorii sa stiti ca nu castiga mai nimic in afara salariului pana pe la 40 de ani. Nu stiu cine este dispus sa isi iroseasca 40 de ani din viata, exact cei mai frumosi ani, pentru a invata in continuu, pentru ca apoi sa fii bagat la inchisoare ca ai luat MITA.

Ii blamez pe doctorii care CER bani de la pacienti, dar ii inteleg pe cei care primesc, desi sunt convinsa ca din bun simt nu le e usor.
Stiu sora-mea ce aiurea se simtea cand cineva ii baga in buzunar 50mii lei, dar ii accepta pentru ca asta insemna ca parintii trebuie sa-i dea mai putin cu 50000lei.

Nu vreau sa apar medicii Romaniei, vreau doar sa intelegeti ca realitatea nu e usoara nici pentru ei. Stiu ca exista medici care uita in pacienti pansamente, instrumente, nu o data am auzit asa ceva. Asta este nesimtire si lipsa de profesionalism. Aceia merita excluderea din randul medicilor. Dar sunt si medici in Romania extraordinari.

Haideti sa-i gasim pe cei extraordinari.

Numai bine,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fara suparare, dar nu cred ca cei care sunt in strainatate mai au dreptul sa-si dea cu parerea despre acest subiect. Este usor dupa ce ai ajuns in ‘rai’ sa dai sfaturi ‘romanasilor’ ramasi in tara. (apropo, printre acesti romanasi nu se afla cumva si parintii sau rudele voastre de singe ?). Decit daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva…..

Monica, asa este, haideti sa-i gasim pe acei medici extraordinari din Ro, dar haideti sa-i gasim totusi si pe ceilalti.

Adminilor, daca ati cauta in baza de date a forumului, ati gasi nenumarate plingeri impotriva a multi doctori. Unele sunt cazuri mai putin grave, dar altele sunt foarte grave (vezi cazul danieleic de ex.). De ce nu ati incepe cu dr. Poiana de la Polizu, de exemplu, care cere 200 sau 300 dolari pentru o nastere si 100 pentru o simpla cauterizare. Nu cred ca trebuie sa asteptati acordul celor care au scris. Din moment ce si-au varsat oful aici pe acest forum, inseamna ca au fost in mod clar nemultumite si dezamagite.
Daca vreti intr-adevar sa ajutati cu ceva la situatia din Ro, puteti purcede la treaba…. O mica scrisoare la Ministerul Sanatatii nu va strica……
Altfel acest subiect se va intinde pe multe pagini si va contine numai lamentari inutile…..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Oana sunt perfect de acord cu tine, tocmai de aia nu am raspuns la acest subiect, Alexandru are o sora care a nascut la Cluj cu multe complicatzii, de aia shi-a dat cu parerea aici, shi cum spuneam, exista tzari in care femeile nasc mult mai rau decit in Romania.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Cred ca subiectul a deviat putin: de la medici care CER mita la medici prost platiti/incompetenti/Romanie de cacao. Alexandru, bine ai venit si poate iti faci timp si citesti http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6685 - nu e unicul exemplu. Eu nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut bani la nasterea copilului meu - si nu regret nici un banut din spaga pe care am dat-o.
Cred ca parerile celor din afara sunt binevenite - ei sunt in stare sa faca comparatiile cu normalitatea . Si daca limbajul utilizat este adecvat, adica de "romanash", cu atat mai bine.
Corina, stai linistita ca va intra si Alexandru in colimator ;-).
O zi mai buna,

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

si uite ca o poveste asa de trista ca cea a anisiei ne trezeste la realitate; aveati dreptate sa spuneti ca departe de romania incepi sa bati cimpii...
admin, crezi ca daca de exemplu, adina si-ar aduna puterile si curajul sa povesteasca exact ce s-a intimplat, cu nume si date exacte s-ar putea face ceva....de exemplu in revista mami se povestesc multe , dar in roz, despre nasterea in romania,; daca tot colaborati cu mami intreaba-i, si-ar pune pielea pe bat sa publice si o astfel de poveste? sint curioasa si suparata, daca scriem la min. sanatatii , cel mult sesizeaza colegiul medicilor, acolo unde sint maestrii in stergerea relelor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Acum ceva timp (nu mult), revista Mami a prezentat rezultatele unui sondaj de opinie privind conditiile din maternitatile romanesti. Imaginea a fost destul de clara: dezastru.
Revin cu precizarea: conditiile se refera la toate aspectele, si cele ce tin de dotare, dar si tratamentul de care beneficiaza mama si copilul pe perioada spitalizarii. Cazurile sunt atat de multe, incat sa ma ierte lumea pentru generalizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Cand m-am operat de peritorita(nu stiu daca am scris corect)medicul mi-a transmis prin asistenta daca am la mine in jur de 500.000 mii lei(se intampla in noiembrie 2001),400.000 lei pt dr. si 100.000 lei pt.asistenta care mi-a recoltat sange pt. analize si care mi-a facut si internarea(vezi doamne pt. ca a fost draguta cu mine si mi-a vorbit frumos).Vina mea si a sotului a fost ca nu am comentat nimic,desi cand ma gandesc regret ca nu am avut curajul sa zic nimic.Faptul e consumat de mult,dar e de datoria lor sa ne trateze indiferent de situatia materiala a fiecaruia.
Multa sanatate si sa nu ajungem la mana lor.

Lacra

Mergi la inceput