Denuntan oficial pe medicii care cer mita !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

exact cum spunea Oana - am vrea sa schimbam ceva din 'apucaturile' sociatatii romanesti... iar acest lucru trebuie inceput cu mult curaj. O asteptam pe Anisia cu detalii si numele doctorului. Apoi vom gandi impreuna o scrisoare si o trimitem mai departe.
Cine mai are curaj sa scrie despre acest fel de experiente?

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Sunt sora Danei si eu locuiesc in Romania (acum sunt in vizita)
Ne trebuie curaj mult sa o spunem. Eu am trecut de doua ori prin situatii neplacute. Una legata de competenta doctorului si una legata de mita.
In urma cu aproape 3 ani am solicitat intreruperea unei sarcini (in Oradea)la un cabinet particular. Nu mai stiu cat am platit - oricum mult mai mult decat daca as fi solicitat intreruperea la un spital , dar partea groaznica acum urmeaza. Dupa aproximativ 2 saptamani de sangerari (timp in care eram plecata la Bucuresti pentru niste probl.de serviciu)am sunat medicul. Mi-a spus ca este un lucru perfect normal si sa nu-l deranjez degeaba(auzi - "sa nu-l deranjez degeaba"!). Cu toate acestea simteam ca ceva nu este in regula. Sangele care se scurgea avea un miros ciudat ca de ceva intrat in putrefactie (scuze - dar asta este), si m-am panicat. Aplecandu-ma intr-o seara la dush am avut senzatia ca am inauntru un corp strain.
....Ce credeti ca am reusit sa scot afara? un tampon cat casa pe care ilustrul medic il "uitase" inauntru. am avut un noroc fantastic ca nu am facut vreo complicatie!.... de parca mai erau necesare altele.

Si "problema" cu mita:

Cu o luna si ceva in urma in urma unor complicatii aparute mi s-a recomandat intreruperea sarcinii in luna a 7-a. De aceasta data in Timisoara la Spitalul Odobescu . Ca o mica paranteza cel mai jegos, infect (si apelativele ar putea continua)spital in care am intrat vreodata. Celor care vreti sa nasteti acolo fugiti cat mai departe. O asistenta foarte mi-a spus: "Draga faci prea multe fitze, afla ca aici nu esti la cofetarie sa vezi frisca, aici esti la spital si vezi sange.".Am optat pentru anestezia epidurala.Mi s-a explicat pe shleau ca daca doresc asa ceva "se plateste separat - adica 100 eur - dati direct doamnei anesteziste care nu este obligata sa "presteze"astfel de activitati". ma intreb pentru ce-o fi platita 8 ore daca nu este sarcina ei? In ziua aceea facuse inca 3 anestezii (400 eur - super, ma fac anestezist). In fine a aparut simpatica doamna ,mi-a introdus acul in spate(timp in care am lesinat de doua ori)si mi-a soptit suav cu zambetul pe fata:"vai draga da' tare cacacioasa mai esti!" Sper ca a glumit. Ca sa nu o intind la nesfarsit. A aparut prea tarziu cu injectia magica care in acest caz nu a mai avut timp sa-si faca efectul, dar bine ca a ajuns la timp ca sa-si incaseze "onorariul". Aveam banii in halat si nu stiam cum sa-i dau si eram foarte jenata pentru ca nu avea nici un buzunar la haine. Am incercat sa ma introduc in subiect cu o mica gluma si a priceput rapid aluzia "nici o problema poti sa mi dai in mana" Si de unde pana atunci era numai zambete si incurajari, dupa ce si-a luat banii a spus"ceau" si a plecat. Stop joc!(probabil o mai asteptau si altele si era in intarziere).
De fapt cine este de vina? Noi ca dam ,sai ei ca primesc? Suntem intr-un cerc vicios din care daca cineva cunoaste iesirea ar fi minunat.
Pe de alta parte (nu vreau sa le iau apararea) pana la 40 ani - cand incepi sa ai un "nume"- ca medic esti un mic nimic,iar personal va pot spunde ca in firma mea - chiar daca nu este mare - un muncitor necalificat castiga mai mult decat un rezident. Sistemul asta bata-l vina! Tot la fel de adevarat este faptul ca nu am "saracit" dandu-i acesti bani, dar sunt atatea femei care nu-si permit mai nimic si banii acestia sunt vitali pentru viitoarele sufletele ce vin pe lume. Am vazut in spital fete tinere care nu erau bagate in seama nici cand se zvarcoleau de durere, ba chiar erau apostrofate.
Cadrele medicale care insa nu au macar decenta de a respecta aducerea pe lume a unui copil(chiar daca cea care naste este tiganca sau de "vitza nobila")nu isi merita in primul rand statutul de "OM"!

Va imbratisez pe toti cu drag
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

sunt tot Cristina si revin cu o mica completare. Am citit raspunsul lui Iris din prima pagina referitor la denuntarea medicului cu care am nascut in cazul in care am fost multumita. Are dreptate: am fost foarte multumita de doctorul care mi-a urmarit sarcina (faptul ca am pierdut copilul nu a fost din vina lui ci prin voia lui Dumnezeu)si nu i-as spune niciodata numele intr-un context care sa-l defaimeze. Sistemul din Romania trebuie denuntat insa. Ce poate face un medic intr-un spital in care trebuie sa-ti "procure" din timp medicamente, sau in care trebuie sa vi cu pachetul de vata de acasa? Sa intre domnii de la Ministerul Sanatatii si Familiei(ce reconfortant suna - chiar iti vine sa te bazezi pe sistem cu toata increderea)intr-un spital si sa se aseze intr-un pat murdar care poarta urmele ultimelor 200 de nasteri si apoi sa se autointituleze conducatori a unei tari civilizate. Si acest mesaj chiar ca vreau sa-l publicati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Dragii mei,hai sa spunem lucrurilor pe nume:o data ce te afli la usa spitalului...spaga la portar,ca sa intri.Apoi,in ordine crescatoare(ma refer la functie;de la femeia de servici,pana la medic,sef de sectie,etc)dupa cum avansezi.Ma iertati daca sunt putin pesimista?Ce bine ar fi, ca lucrurile sa INCEAPA sa se rezolve!!!Sa se miste putin domnii ministrii din fotoliile dumnealor tapitate!!!Nu e posibil,pentru ca bietii de ei,,intelegeti si voi...Si in ceea ce priveste salariile ,oare cine are un salariu decent in Ro?Parerea mea e ca un zambet nu costa nimic,amabilitatea la fel,asa ca...E adevarat,in Ro,nu exista ustensile,aparatura,etc...dar nici bunavointa.Aici ar fi multe de discutat...Daca eu,de aici...din rai cum spuneti voi,as putea face ceva,ajuta intr-un fel,cu draga inima!!!Fiti sigure ca traind in teren neutru se vad lucrurile altfel,mult mai clar.Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Draga Cristina, eu am citit si in alta parte povestea ta, mult mai detaliata!
Nu stiu de ce nu spui numele celor care te-au chinuit si care te-au indurerat! Cei care ti-au cerut si bani dar ti-au vorbit si urat!
E drept ca am trecut si eu printr-o experienta foarte grea, nu stiu cum sa o cataloghez, dar am curajul sa o spun pana la capat!
Am mai dat nume, am incercat la ziare dar nimeni nu se baga sa scrie, sistemul e tot corupt, de sus in jos, asa ca orice incercare de a face ceva e nimicita din fasa!
Am sa revin cu alte nume !!!

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Chiar daca medicilor le este greu(si eu am prietene care au terminat medicina si la 30 de ani castiga foarte putin), nu le acord circumstante atenuante atunci cand sunt inumani.Si eu castig foarte putin(sunt profesoara)dar asta nu inseamna ca trebuie sa tratez copiii preferential si nici sa-i ajut in schimbul unor recompense banesti(sau de orice alta natura).
Cat despre Dany, care spune ca pacientul nu poate aprecia profesionalismul unui medic eu cred ca se inseala. Intr-adevar nu putem aprecia justetea unei hotarari luate de medic, insa daca copilului meu i se depisteaza o calcemie mica(si nu numai) si "superprofesionistul"care il trateaza "uita" de asta si imi prescrie antibiotic (doar), sau daca prietenei mele ii moare copilul ,nenascut inca, "doar" pentru ca sotul ei a fost trimis acasa si banii pentru cezariana erau la el(iar ea s-a chinuit toata noaptea, spre dimineata bb-ul murind), atunci, cu tot respectul, pot sa-mi dau si eu cu parerea si sa spun ca medicul respectiv nu numai ca nu este profesionist, dar nu mai este medic.
Lipsa de bani nu poate motiva transformarea unora in animale, imune la suferinta celor de langa noi.
Si exemplele pot continua, insa si-asa am scris foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Mai stiti ceva de Anisia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melinda spune:

Haideti sa va povestesc cum se procedeaza la noi la Timisoara . La unii medici. Mai precis la cel la care amajuns eu. Afland ca sunt ravida am mers cu nasa mea de la nuta, care intamplator este si medicul meu de familie, la un ginecolog care "intamplator" a fost coleg de facultate cu ea. dupa spusele ei mergand cu ea nu vor fi taxele asa de mari. Cand am ajuns acolo pentru o consultatie, eco (cu poza) si o lama am platit 500.000 lei ( cica era cu reducere ca doar am fost cu Nasa).Bine. mai stand la povesti cu el si avand si nasa niste probleme care necesita interventie chirurgicala, am aflat ca taxa de nastere normala este 150$ iar daca este cezariana este de 300$. Nasa care este doar fosta colega nu trebuie sa platesca operatia ei doar 6 luni la rand sa-i duca cate 2 kg de carne pospata din acela de care a mai dus. Deci chiar si cu cunostiinte nu mie mai rusine in Romania.
Acum ma gandesc sa ma mut la alt medic ca mi se par sumele practicate de acest medic care pentru nastere vine special pentru mamici la spital si ca o face din propria initiativa, sume prea mari. La o adica mai bine nasc cu un stagiar.
cam atat. Cred ca v-am inebunit cu povestea mea intortocheata.
Va salut pe toate Mel.

Mergi la inceput