Nastere normala sa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Am înțeles, să trăiți!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Subscriu si eu la ceea ce scrie Sorana.Daca medicul este bun, o epiziotomie este floare la ureche.Eu nu am simtit nici o durere-dupa ce a trecut efectul anesteziei, iar la 1 ora de la nastere stateam bine mersi pe fund(aici te sfatuiesc sa stai cat mai repede pe fund ).Am avut OK-ul moasei pentru asta din seara nasterii si la 3 zile de la nastere nu am mai simtit nici o jena.

Pupici, Dana si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Fetelor va recomand sa cititi "Bebelusul este o persoana" autor-Bernard Martino.
De asemenea vin si va intreb daca ati discutat vreodata sau va interesat parerea unui neonatolog? Sa vedeti care sunt parerile neonatologilor referitor la nasterea prin cezariana.Care sunt riscurile pentru bebelusii veniti pe lume prin cezariana (mai ales cele programate de medic din comoditate cu cateva saptamani inainte, riscuri care de cele mai multe ori nu se vad cu ochiul liber ca o vanataie sau cap alungit sau mai stiu eu ce? Fac precizarea ca ma refer strict la nasterea prin cezariana aleasa de mama , nu impusa de necesitati.
As vrea sa stiu daca vreuna din mamele care au ales cezariana de frica sau din comoditate sau pentru ca s-au lasat influentate de prietene au fost inainte sa discute cu neonatologul sa-i ceara parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Haideti mai fetelor ca s-a discutat destul pe aceasta tema!...
DanaRosu, toata lumea a priceput acum ca tu esti PENTRU NASTEREA NORMALA, nu mai este nevoie sa o repeti!...

Si apoi, vorba lui alba (sau... a nemtilor?): "Traieste si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca!..."

Fiecare cu nasterea ei, cu bebelusul ei, nu inteleg de ce trebuie sa ne amestecam in treburile altora si sa incercam sa ne impunem propriile pareri, lasati-i sa traiasca pe toti asa cum vor si cum inteleg ei ca este bine!...

Fara suparare...

@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Renate spune:

Buna !
Eu am nascut in decembrie 2002 , normal nastere naturala .Incontestabil este cel mai bine sa nasti pe cale naturala , bineintles daca nu sunt prob.
Succes !

quote:
Initial creeata de Danutza

Am auzit diverse pareri in legatura cu acest subiect.As vrea sa aud si parerile voastre, dragelor.
Aveti grija de voi, si de familiile voastre.
Va pup pe toate,
Danutza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Ca sa incerc sa-ti dau un raspuns la intrebare - am sa spun pe scurt ca am doi copii superbi (deh, orice mama ii vede pe ai sai copii asa) de 3 ani si 8 luni si 1 an si 2 luni. Pe amindoi i-am nascut pe cale naturala (nici prin gind nu-mi trecea sa fac cezariana, decit daca era absolut necesar), si nu regret absolut deloc decizia, desi am avut epiziotomii la ambele nasteri, si ceva probleme in timpul travaliului la a doua nastere, pentru ca aveam lichidul amniotic verde. Am nascut La Polizu cu doi doctori nemaipomentiti, dar la a doua nastere, doctorul meu nu a vrut sa-mi faca cezariana, desi altii insistau sa o faca pentru ca era un oarecare pericol. Ma bucur ca nu a facut-o si chiar i-am multumit pentru asta, pentru ca asa cum imi spunea si el, cezariana este totusi o interventie chirurgicala si prezinta anuimte riscuri. Dupa ambele nasteri m-am simtit foarte bine, mergeam si puteam face miscare in voie, cusaturile nu au durut prea tare. Privind in urma pot spune ca ma bucur ca am nascut normal, este o experienta UNICA, si ma simt cu adevarat femeie. Nimic nu se compara cu sentimentul ca dupa o suferinta (mai mult sau mai putin mare) iti vei vedea copilul. Nasterea naturala are ceva divin in ea. Nu vrea sa se supere nimeni cind spun asta, pt ca la urma urmelor fiecare alege cum doreste sa nasca. Eu am vrut doar sa-ti imparatasesc experienta mea.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

singura conditie sa mai fac un bb este cezariana!!pe puiutul meu l.am nascut natural desi m.am inchinat la doctori sa.mi faca cezariana..aici cica se merge pe natural-...am aflat apoi de la fete de aici ca ar trebui sa se faca cezariana la cerere
Pe scurt...poti sa citesti povestea cu titlul sufletelul meu,de aici ,de la nasterea pe glob,dar si mai pe scurt..dupa 12 ore de chin mi.au tras o cusatura strasnica care a durat 2 luni jumate sa se vindece..si a ramas si acum un pic deschisa DAR,paradoxal,sunt muuuult mai stramta acum -si contrar prejudecatilor SIGUR nu e mai bine la asternut,desi si inainte de sarcina eram tot micuta.
O gramada de complicatii,dureri ingrozitoare ,mers cracanat si cosmar la toaleta.
dar poate tu n.o sa ai bafta measi orice cale ai alege sa.ti dea Domnul nastere usoara si fara complicatii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

tot eu!!sa zicem ca ale mele chinuri le.am uitat repede dar nu pot sa uit ce chin pe bebelusul meu...pana la urma l.au scos cu forcepsul,deja era extrem de agitat dupa atatea ore de travaliu,si ceea ce a fost ingrozitor este ca in urma interventiei cu odiosul obiect i.au dislocat manuta dreapta din umar,a durat cam o luna sa.si revina ,dar suferinta mea cand il vedeam atat de mic si delicat si cu manuta atarnand nu poate fi descrisa in cuvinte.Si acum ,sincer,sunt bucuroasa ca doar asta a fost problema,la cate accidente cu forcepsul am auzit..ne consideram norocosi.
si epidurala mea nu a avut efect,mi.au facut.o de doua ori,a doua oara vreo 5 intepaturi in coloana si tot degeaba.
Eu sper sa nu aiba parte nimeni de bafta mea...,orcum ar fi trebuie mult curaj si incredere in Dumnezeu si in doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Eu am nascut normal, shi daca voi mai fii insarcinata, nici nu ma gandesc sa nasc altfel, decit daca ar fi vreo problema vitala pt. bebe shi pt. mine.
Mamica dulce, tzi-am mai scris, ca nu intzeleg cum de in Germania unde e la ordinea zilei cezariana la cerere, tzie nu tzi s-a facut.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Yasmine(Corina)draga,
poate nu i-au facut cezariana ca era deja prea tirziu dar sa stii ca se practica si aici,destul de des,din pacate si nastere naturala ajutata de forceps.
Am o prietena,in Leipzig care a nascut natural,i-au scos copilul cu forcepsul in ultimul moment...Nu-ti spun ca in loc sa se bucure de primele ore cu copilul lor,au fost ingroziti ca baietelul avea capul foarte alungit "ca franzela"-sa folosesc exact descrierea prietenei mele.Sint convinsa ca urmarile forcepsului sint pe termen lung...

Si eu,cind eram gravida,am citit tot felul de reviste germane despre nasterea ajutata de forceps,ca nu-i prea buna dar nici prea rea pt ca ei controleaza presiunea,etc.

Mamicuto dulce,voi citi si eu povestea nasterii baietelului tau.
Eu am nascut cu cezariana si daca voi mai avea si alt copil,la fel voi proceda,sint sigura ca am ales ajutata de medicul meu, ceea ce a fost mai bine pt copil si pt mine.

Alina

Mergi la inceput