Nastere normala sa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Nu inteleg de ce atata inversunare din partea unor fete...
Fiecare isi cunoaste propriile limite, are un sistem de valori unic, suntem adulti si numai Dumnezeu are dreptul sa ne judece pentru deciziile luate...
Eu am nascut cu cezariana la cerere, dupa ce unei foarte bune prietene i-a murit copilasul la cateva zile, alegand sa nasca normal. Numai Dumnezeu stie ce e in inima ei si cat de des se intreaba de ce nu a ales altfel (ea sau medicul).
Dupa ce eu am nascut si timp de 24h am fost imobilizata si cateva zile dupa, abia ma miscam, in rezerva cu mine statea o tipa care nascuse normal. Era vioaie, se aseza pe pat ceva mai greu, dar daca ii dadeai un motiv serios sa faca cros, facea. Diferenta era la bebelusi, al meu era cat se poate de bine fizic, pe cand fetita ei, grasuta si ea, avea un cheag de singe pe tot ochisorul drept. Pediatrul zicea ca nu sunt probleme, in timp se resoarbe... Eu imi amintesc si acum de copilasul cu ochisorul in integime visiniu.
Sunt cazuri si cazuri, vieti si vieti....

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Intr-adevar, pentru bebelusi cezariana este mult mai sigura!!!

Eu a trebuit sa aleg, meu nu se intorsese cu capul in jos, era in scaun... Doctorul mi-a zis sa ma gindesc, am facut chiar si radiografii de bazin sa vedem daca ar putea trece si daca as putea risca o nastere naturala in scaun (ceea ce din start, e o nastere riscanta).
Am reflectat foarte mult, mai ales ca doctorul zicea ca putem incerca si ca la cel mai mic incident oricum facem o cezariana de urgenta.
M-am documentat, am cautat... M-au ingrozit statisticile pe care le-am gasit... Nu mai am cifrele exacte, dar ceva de genul ca la nasterile naturale "in scaun", 60% se termina cu cezariana de urgenta... in 4% din cazuri copii mor!!! In 2-3 % de cazuri copii sunt gravi atinsi, morbiditate sau sechele grele... Chiar si mama suferea mai mult si putea avea probleme obstreticale mari...
Asa ca pina la urma am ales cezariana, spre dezamagirea doctorului meu... Si totul a decurs perfect




@+...
O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena spune:

Danutza, dupa cum zicea si Violeta sunt cazuri si cazuri, vieti si vieti. Eu am nascut natural un bebe de 3,600 si 52 de cm, sanatos . E adevart ca travaliul a fost lung(vreo 16 ore), dar daca ar trebui sa aleg din nou as alege tot naturala. Eu m-am refacu repede, la nici 2 oredupa nastere ma plimbam prin salon. Tu hotarasti ce e mai bine pt tine si pt bebe.

Milena si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Desi nu-mi place,ma simt obligata sa va dau un avertisment.Daca lucrurile incep sa o ia pe panta gresita in aceasta discutie,subiectul va fi inchis.

Va rog-calmati-va si tolerati-va.Respectati opinia tuturor interlocutorilor.

Va multumesc pt. intelegere.

www.geocities.com/pnohra1/20.11.2002P.gif" border="0">Ortansa-de 2x mamicawww.geocities.com/pnohra1/babychristmas2.gif" border="0">

SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

VA ROG SA MA IERTATI!!!!!!!!

Dragele mele, inclusiv Adela care ma roaga sa nu ma obosesc sa mai raspund pentru ca e oripilata de limbajul meu (mie nu mi se pare deplasat dar daca altora li s-a parut, scuze)

Inainte de toate tin sa va rog din suflet sa ma scuzati pentru ca fara sa vreau am creat asa un mare scandal. Departe de mine acest gind. Acum dupa ce am mai reflectat putin (am citit pe la prinz citeva din mesajele venite dupa al meu, inainte de a posta acest raspuns nici nu am mai avut curajul sa ma uit ce s-a mai scris dupa, asa ca il scriu in Word si il voi lipi aici), realizez ca am cam sarit calul, nu arsa, si ca intr-adevar mesajul Adelei are doza lui de gluma. Va spun sincer ca in continuare nu sint de acord cu usurinta cu care se solicita cezariana si ma revolta mai ales usurinta cu care medicii suceveni (am inteles totusi ca prin alte parti nu e asa) recomanda cezariana, fara indicatii terapeutice. Evident ca fiecare femeie are dreptul sa decida cum isi va aduce pe lume bebelusul. Mie personal mi s-a parut o provocare. Nu e vorba nici de a fi de trei ori femeie, nici mama buna sau mama rea. Eu am vrut sa trec prin asta, am zis ca e o experienta pe care nu trebuie s-o ratez. Puteam totusi s-o ratez. Puteam sa ajung si eu la cezariana. Am prietene care s-au apucat de nascut si pina la urma au solicitat cezariana. Si eu am avut dureri crunte dar ma stapineam si de rusine nu am cerut nici un calmant nimic. Si pe mine m-a batut gindul vreo doua momente sa cer cezariana cind eram in dureri. Dar imi spuneam ca trebuie sa mai rezist… Si mie mi-a fost frica de nastere, cum frica mi-ar fi fost si de cezariana. Prietenele mele si colegele ma sunau la spital sa-mi spuna sa cer cezariana si sa nu ma prostesc cu nascutul iar eu le sunam inapoi chiar intre contractii si le spuneam cum e. Poate a fost vorba si de inversunare si de faptul ca sint eu foarte activa. Si poate daca ma gindesc acum bine, ma gidilau si vorbele de… hai sa-i zic lauda sau mirare, venite din partea personalului din spital. Pentru faptul ca am lucrat pina sa nasc, ca am „bintuit” pe holurile maternitatii pina sa ma urc pe masa si sa nasc, pentru faptul ca dupa ce-am iesit de la lehuzie am colindat toate saloanele sa duc bebelusii mamelor care nascusera prin cezariana sau sa le incurajez pe cele care traisera adevarate tragedii sau pe cele demoralizate, etc etc… Chiar azi citeam in horoscopul de pe www.astro.com (unde azi mi-am calculat si eu pentru prima data ascendentul) ca am uneori tendinta de a merge la extreme. Asa ca, va rog din nou, dragele mele, sa ma scuzati pentru inversunarea cu care m-am repezit asupra Adelei.
Repet, a nu stiu cita oara, nu aveam nici eu intentia de a forta nota cu nasterea daca se complicau lucrurile. Voiam si eu un copil sanatos si nu i-as fi pus nici o clipa viata in pericol. Poate a fost si norocul meu sa dau peste o doctorita dispusa sa imi faca oricind cezariana daca lucrurile nu decurgeau normal sau daca eu nu mai puteam face fata.
Eu cu minuta mea am scris cu alta ocazie urmatoarele cuvinte: „Acum tu sa ai grija sa intrunesti toate conditiile pentru o nastere normala. Sa nu te expui vreunui risc. Adica sa nu te incapatinezi sa nasti normal orice ar fi. Daca trebuie sa faci cezariana, s-o faci. Eu asa am gindit. Dar nici nu am vrut sa pun botul la texte de genul "hai sa nasti ca o doamna" si sa-mi tai burta doar ca sa fiu la moda.” Tot eu am asistat la adevarate tragedii in spital, una chiar din cauza inversunarii mamei de a naste normal.
Cred ca si pe mine m-au inteles unele gresit, asa cum am patit eu cu mesajul Adelei. Chiar va rog sa ii transmiteti toate scuzele mele. De fapt poate o voi contacta eu prin email.
Milioane de scuze inca o data si numai bine tuturor.


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Daca as fi putut citi inainte de a naste subiectele postate aici, cred ca as fi ales nasterea prin cezariana. De ce spun cred? Pentru ca in adancul sufletului meu mi-am dorit sa nasc normal, sa-mi simt si sa-mi vad puiul imediat dupa nastere.
Insa ce mi se parea a fi momentul cel mai frumos din viata unei femei s-a transformat intr-un cosmar... Sa mai spun ca n-am vrut sa-mi vad copilul pentru ca tot trupul meu era durere si nu voiam decat sa nu mai simt nimic?
M-am condamnat mai tarziu pentru asta, insa atunci nu voiam decat sa se opreasca totul.
Am trecut prin chinuri groaznice, iar refacerea mea a fost anevoioasa si de durata. Sa spun ca o luna nu am putut sa-mi alaptez copilul decat din pozitia culcat? Ca ma duceam taras la baie pentru ca nu puteam sa tin spatele drept?
Nu stiu de ce s-au intamplat toate astea... Se pare ca sunt un caz unic. N-am mai putut fi iubita sotului meu... si pentru ce?
Conteaza in ce fel devii mama? Iti iubesti mai putin copilul daca nasti prin cezariana?
Mi se pare absurd sa condamnam mamele care aleg sa nasca altfel decat normal. Fiecare are limita lui de suportabilitate si, pana la urma, optiuni proprii.
Daca as putea da timpul inapoi, as sti ce sa aleg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu chiar cu riscul sa aruncati cu rosii in mine ,sunt pentru cezariana.L-am nascut asa pe puiutul meu ,pentru ca nu se intorse-se si era in prezentatie pelviana ,undeva foarte sus ,si il simteam de parca il mancasem atunci si era in stomac.Sant pentru cezariana ,chiar daca prima zi este mai dificila ,eu am mers incepand din ziua urmatoare de nustiu cate ori pe zi din salon pana la usa de la intrare ,distanta destul de lunga ,pentru a intampina pe cei care veneau la mine si nu erau lasa-ti sa intre pe culuarul maternitatii dapai in salon ,si mergeam fara nici un ajutor ca nu avea cine nici sa ma dea jos din pat .Da cu toate astea sunt pentru cezariana ,pentru ca copilasul nu are de suferit acel drum pana la iesitul in lume ,destul de greu ,daca este si micut ,nu ma refer aici la cei de peste 3 kg 500 care sunt mai voinicuti .O singura conditie obligatorie o pun la cezariana ,si anume sa fie facuta atunci cand bebe da semne ca este pregatit sa se nasca si nu atunci cand ii tuna doctorului ca ar mai avea nevoie de ceva bani ...
Daca bebe este in momentul potrivit pentru a se naste(ma refer la greutate buna ,peste 2500 ,si la 40 saptamani de sarcina )atunci ,nu este nici o problema.Nastere usoara va doresc indiferent cum o veti face si nu va suparati pe mine pentru mesajul asta destul de intortocheat ,dar as vrea atatea sa spun dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni si nici sa dau ocazia vreuneia sa se ia de mine.
Numai bine la toate si daca aveti ocazia sa feriti bebe de efort si de greu de ce nu ,doar ca sa ne simtim bine ca l-am nascut normal ,iar el sa se lupte sa strabata "traseul"pana afara .Noi avem ajutorul epiduralei ,dar mititelul ,ce ajutor are...
Roxy

huianur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama-Silvia spune:


Draga mea ,eu am nascut acum 7 ani un baietel sanatos prin operatie cezariana.Nu a fost alegerea mea , pentru ca nici nu stiam prea multe despre aceasta , dar asa s-a intamplat.Cum spitalele nostre din Romania sunt foarte prost dotate , in timpul travaliului nu prea auzea doctorita inima copilului batand regulat , si atunci a preferat operatia de frica sa nu se intample ceva cu copilul.Cum nu mai stiam de mine atunci cu atatea dureri am ramas mirata ca sala de operatie se pregatea pentru mine , am fost anuntata doar in ultimul moment.Important este ca am nascut fara nici o problema un copil sanatos de 3,700 kg si 52 cm lungime si chiar a doua zi am si inceput sa-l alaptez.M-am refacut foarte repede fiind ajutata si de sotul meu (conteaza foarte mult),iar singura restrictie a fost sa nu ridic nimic timp de 3 luni.
Oricum iti urez multa bafta ,dar gandeste-te si la viitor.Iti spun asta pentru ca poate vei mai vrea sa ai un copil si o a doua cezariana nu este chiar asa indicata la al doilea copil.Acum sunt din nou insarcinata si-mi doresc din tot sufletul sa nasc pe cale normala.
Mult , mult noroc!!!

Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Nasterea normala este NORMALA (dupa cum se si cheama) si este mai sanatoasa - in cazul in care nu sunt probleme nici cu mama (de sanatate, dilatatie, etc) si nici cu bebeul (s-a intors, etc).

Cezariana este o solutzie care ar trebui acceptata DOAR in cazuri extreme, avand dezavantaje atat pt mama cat si pentru copil.

Orice medic ginecolog cu bun simtz ar trebui sa recomande nashterea normala acolo unde se poate.

Sunt din ce in ce mai multe cazurile in care se cere cezariana din cauza fricii de dureri. FALS! Cezariana e mult mai dureroasa dupa, pentru ca e o operatie care implica taierea pielii, mushchilor, uterului (!!! foarte important!!!) - iar refacerea dureaza luni (poate ani).
Prin cezariana se pot nashte (in general) maxim 2 (poate 3) copiii - sunt foarte rare exceptiile.

Poate ar trebui studiata si apofundata:
NASTEREA SUB APA

Nashtere ushoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Nu inteleg exact ce inseamna ca refacerea dupa cezariana dureaza luni sau ani, desi am facut cezariana acum 4 luni, pentru ca eu la o saptamana dupa eram bine mersi, n-aveam nimic. Cat despre durerile de dupa operatie, in primele 48 de ore am avut perfuzie subcutanata cu anestetic si n-am simtit nimic. Singurul lucru care m-a chinuit a fost imobilizarea la pat pe spate in prima noapte si disconfortul sondei de urina, dar erau mame care nascusera normal cu epiziotomie si aratau jalnic. La nastere am putut sa particip, am avut anestezie spinala, ba chiar a fost cazul sa imping de vreo cateva ori ca sa iasa pisoiashul, l-am putut vedea si saruta pe frunte la doar cateva minute dupa nastere. Si intradevar, baietelul meu arata superb din prima clipa, n-avea nici un fel de vanataie sau vreun alt semn. Sunt multumita ca nu l-am chinuit ore in sir cum e la nasterea normala. Eu cred ca reclama la nasterea normala e falsa, nu se promoveaza ca sa nu devina rutina si sa fie ceruta de tot mai multe femei. Ca doar n-o sa acopere asigurarile medicale ditamai costurile operatiei. Evident ca sunt si femei carora le este frica de operatie si care prefera nasterea normala (s-a vazut si de pe forum ca multe regreta ca n-au ales cezariana). Si mie mi-era o frica! Dar la fel de frica mi-era de epiziotomie. Si la fel de frica mi-e cam de orice injectie.

Mergi la inceput