Nastere normala sa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am trecut prin prima nastere graozanica..am stat la travalui 24 de ore...am racnit cat m-au tinut rarunchii..dar nimik....asa ca pana la urma mi-au taiat chestiuta franjuri...a fost oribil...acum sunt insarcinata in 3 luni a doua oara.Vreau sa nasc prin cezariana.Nu mai pot trece prin experienta aia.

KORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

recomand oricui cezariana...recunosc,mi-a fost mereu frica de nasterea naturala,dar cum bebe al meu in sapt 41 era tot in prezentatie pelviana si colul meu era aproape nemodificat mi-a recomandat doctorul operatia cezariana...recunosc,prima noapte a fost tare neplacuta,cu ceva dureri...difuze le-as putea spune,si cu miscari in pat cu incetinitorul...in noaptea aceea mi l-au adus pe bebe la supt de vreo 3 ori si cred ca imi lua 15 minute sa ma intorc de pe spate pe o parte...dar a doua zi pe la 10 dimineata m-am ridicat singura de pe spate in fund si cu putin ajutor,adica tinuta de miini,m-am ridicat si am mers pina la baie si inapoi...peste inca citeva ore eram in salon cu bebe si desi ma durea ma ridicam de cite ori vroiam eu sau bebe:))))au mai fost acasa(in a 4-a zi)ceva dureri de spate,dar pe masura ce mergeam mai mult se estompau si ele....fara sa ma laud intr-o saptamina am uitat ca am fost putin taiata:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Adela

ha ha ha....Nu!chiar asa o curiozitate n-am! Mi-ajunge faptul ca la ciclu ma doare burta de lesin pe strada daca nu iau calmante..... no mersi! Eu habar nu am ce sunt alea contractii.... nici nu stiu cum este senzatia "ca-ti vine sa impingi", cum mai citeam....
Cum spunea cineva pe forum, am nascut ca o doamna si tot asa voi alege sa nasc si la ceilalti copii .

Adela&Julia

Sarbatori Fericite!




M-au revoltat fantastic cuvintele de mai sus si mai ales nonsalanta cu care au fost... scrise, plus rinjetul mirlanesc de la sfirsit. Draga mea Adela, eu am vorbit de nascutul ca o doamna si tot eu am suferit cumplit (inclusiv fizic) ultima saptamina de sarcina pentru ca unul dintre doctorii mei (BARBATUL) voia musai sa imi faca cezariana, desi repet nu era nici o indicatie terapeutica. Sint si eu de acord ca atunci cind e musai-musai trebuie sa se recurga la cezariana, pentru a nu chinui nici mama nici bebeul. Dar iti spun sincer ca eu, daca ajungeam in ultima instanta la cezariana, m-as fi simtit cumplit de frustrata ca nu am experimentat nasterea (cum de altfel m-am simtit pentru ca nu am putut sa o alaptez pe Ania decit 3 saptamini). E drept ca nu se compara nimic cu durerile de la nastere dar la fel nimic nu se compara cu senzatia din momentul venirii pe lume a bebelusului. Nu e vorba aici de a fi mama in adevaratul sens al cuvintului (pentru ca ai tot timpul sa fii mai tirziu), ci de dorinta de a experimenta acest moment. Spui ca nu stii ce sunt alea contractii sau cum este senzatia "ca-ti vine sa impingi"... Te compatimesc. Sincer... Chiar nu ti-ai dorit sa participi tu, trup si suflet, la nasterea puiutei tale, care, am vazut, este o minune? E drept ca e mai lejer sa te internezi, sa fii anesteziata si sa te trezesti cu puiul linga tine. Eu nu am sa inteleg niciodata femeile care, REPET, fara nici o indicatie terapeutica, opteaza din start pentru cezariana.
Si, la final, o chestie de nuanta... In mediile medicale am vazut ca verbul "a naste" se foloseste doar pentru nasterea propriu-zisa... restul se cheama nu "a naste prin cezariana" ci "se face cezariana" (adica TI SE face de catre altcineva...) si cu asta am spus tot. La viitorul copil, nu vei alege sa nasti tot asa, ci TI SE va face cezariana.........


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Acest subiect chiar daca se mai discuta de o suta de ori va fi la fel de controversat.Este adevarat ca nasterea normala are durerile pe care le-as mai suporta de cateva ori, insa nu as mai naste niciodata normal.
Am optat fara sa ma gandesc pentru nasterea normala, am facut cursuri iar la nastere am avut surpriza sa am un col spastic ce nu s-a dilata cum trebuie pana la capat iar copilul meu pe langa ca s-a nascut cianotic si nu a respirat cum trebuie a mai avut si un hematom pe o jumatate de cap care acum abia incepe sa se resoarba complet la o luna.
Asa ca eu, desi nu am avut indicatie pentru cezariana, l-am chinuit pe bebe si niciodata nu as mai naste normal de frica sa nu-l chinui pe viitorul meu bebelus.
Sanatate la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ncristina spune:

Nu am trecut printr-o experienta de genul asta, dar cu siguranta voi alege CEZARIANA. De ce? Putina frica, putina lasitate si multi nervi. Aleg sa fac un copil, sunt constienta care sunt responsabilitatile, mi-l doresc din suflet, sufar enorm ca nu-l pot avea chiar acum si atunci? De ce atata chinuiala si dupa? Mai mult decat atat am o taietura pe burta chiar mai mare decat o cezariana (ca urmare a operatiei de endometrioza). Stiu care sunt simptomele: te poti misca (poate putin mai greu), te poti aseza (mult mai bine si mai comod decat la nasterea normala). Sunt inconveniente si de-o parte si de alta pana la urma, dar eu m-am hotart: pentru mine este mai bine o cezariana.
Va pup pe toate si va urez sa ajungem (intr-un fel sau altul, in special aspirantele) sa ne tinem bebeii in brate.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Ma bag si eu in vorba...si sper sa nu primesc suturi in dos pentru asta...
Nu am sa inteleg niciodata de ce este asa incrancenare intre voi...sunteti mame si sunt convinsa ca indiferent de modul in care ati ales sau nu, sa va aduceti pe lume copii toate ii iubiti ca pe ochii din cap,ei sunt lumina vietii voastre in orice fel au venit pe lumea asta...
Chiar nu inteleg de ce va pierdeti timpul cu astfel de polemici...
Si inca ceva...chiar nu mai stiti de gluma ??

Sanatate maxima,Maria.

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Dana, si pe mine m-au revoltat vorbele tale. Tu iti imaginezi ca o femeie care face cezariana e mai putin femeie decat una care naste normal? Iti da diploma daca nasti normal si nu iti da daca faci cezariana? Mie mi se pare ca daca poti evita niste dureri, chinuri, de ambele parti si mama si bebeut de ce sa nu o faci? Importanat, pentru orice mama zic eu, este sa vad copilul sanatos si ea sa fie bine. Felul in care a venit el pe lume este mai putin important.
Pupicei si sanatate tuturor bebeutzilor si mamelor aferente
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Dana stau si ma gandesc ...de ce ai sarit ca arsa ? Care este problema ta? Tu daca ai nascut normal esti de 3 ori femeie sau cum..? PAi daca le condamni atat pe cele carora "li s-a facut cezariana" si nu "au nascut prin cezariana" atunci ce sa mai zicem de noi cele care nu am nascut? Noi inseamna ca suntem niste ratate, nu? Nu ne putem numi femei? Nu crezi ca esti cam prea transanta?
Fiecare femeie are dreptul sa decida ce face cu viata ei. E pacat Dana ca te porti asa. Lasa fiecare femeie sa decida si nu mai condamna tu. E problema ta cum ai nascut si cum te-ai simtit. Impartaseste experienta ta dar..cred ca este de ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Dragele mele-eu am nascut si natural si cu cezariana(de urgenta din pacate).Cu toate astea nu pot sa spun cum este mai bine,nu pot sa sfatuiesc pe nimeni sa nasca intr-un fel sau altul.Dupa cum nici o femeie nu este identica cu alta,fiecare organism are moduri diferite de a percepe durerea,de a se reface dupa o nastere(Indiferent de care),tot asa si fiecare nastere ale aceleiasi femei pot fi total diferite.Daca la prima nastere-fetita de 4300gr.-am nascut relativ usor,in cateva ore,cu epiziotomie,cu strans din dinti si nici un tipat-dr. s-a mirat f. tare de asta-la al doilea copil,baiat-4400gr.,nu pot sa spun ca a fost la fel.Travaliul a fost groaznic de dureros,cu toate ca am avut colul dilatat de 7 cm, bebe nu vroia sa iasa,asa ca in cele din urma a trebuit sa mi se faca cezariana.Mi s-a facut si epidurala-deci stiu si asta cu ce se mananca-intr-adevar,te simti extraordinar cand isi face efectul si o recomand tuturor-la mine a fost mai greu pt. ca deja contractiile ajunsesera la limita de sus a suportabilitatii si m-am cam chinuit.Da,am patit si eu rusinea de care vorbea o fata ,chiar acolo pe masa de operatii-dar ce mai conta-trebuia ca din toata afacerea asta,eu si mai ales bebe sa iesim sanatosi. Cat despre partea cu refacerea dupa nastere,eu una m-am refacut mai usor(nu zic mai repede ca as minti) dupa nasterea naturala.Nu m-am dat imediat jos din pat nici dupa prima,nici dupa a2a nastere-asa sunt eu mai fricoasa,mai ametita,mai anemica,mai sensibila-n-am putut si pace.Dar daca la prima nastere am reusit sa ma ridic din pat la prima incercare(a2a zi),la a2a nastere-am fost ajutata de sotul meu si de dr. si tot n-am reusit-am strigat tare de tot(ce disperata eram) sa ma lase inapoi in pat ca simt ca o sa cad pe jos.M-am ridicat abia dupa 2 zile(oricum primele 24 de ore nu aveam voie sa ma ridic din cauza anesteziei),mai pe seara asa-si m-am simtit ingrozitor-simteam de parca aveam o tona de pietre in burta,care erau gata s-o ia la vale cu tot cu taietura mea-si imi miscam picioarele de parca(Doamne fereste)as fi fost operata la picioare-abia mi le taraiam.Dar ce s-o mai lungesc cu povestile de groaza-totul trece si-ntr-o saptamana n-o sa-ti vina sa crezi ca deja invarti casa pe degete-cum zicea si Cristina-speli,calci,gatesti.Hai, zambiti fromoaselor si nasteti copii voinici,caci viata merge mai departe!

Pupici!

www.geocities.com/pnohra1/20.11.2002P.gif" border="0">Ortansa-de 2x mamicawww.geocities.com/pnohra1/babychristmas2.gif" border="0">

SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Dana chiar asa! Care e problema ta? De ce sari asa? Eu nu am facut decat sa raspund la o intrebare! Ce te supara? ca nu sunt curioasa vizavi de contractii? si ca am folosit expresia ta ca "am nascut ca o doamna"? Mi s-a parut amuzanta si de aceea am scris asa... Sau te supara ca EU am nascut prin cezariana?.... Lasa draga ca pe mine m-au taiat nu pe tine . Smile viata-i frumoasa!

Si apropos, la mine in coduri, la semnul "" scrie "big smile" nicidecum "ranjet marlanesc".
Nu te obosi sa-mi raspunzi ca oricum nu mai citesc nici un mesaj postat de tine. Vocabularul pe care-l folosesti ma face sa





A&J


SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput