Anticonceptionale Yasmin Pro sau Contra?

Anticonceptionale Yasmin Pro sau Contra? | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj

In urma cu aproximativ 2 luni, in urma unui control ginecologic am fost diagnosticata cu ovare polichistice si mi-a dat ca si tratament AC Desorelle. Am luat 7 zile timp in care m-am simtit destul de nasol, dureri de cap, ameteala. N-am mai luat!
Zilele trecute am fost la un endocrinolog care mi-a recomandat Yasmin!
Am citit pe net despre el, mi se pare ok. (mai are si alte plusuri pe langa contraceptie).
Nu stiu ce sa fac?! Eu n-am luat niciodata anticonceptionale! Mi-e tare frica de ingrasare, de unele reactii adverse.
Mi se pare foarte ciudata prescrierea anticonceptionalelor!
Si medicul ginecolog si endocrinolog mi le-a prescris asa...dupa ochi!
Fara analize, fara nimic!
Cica: daca nu te simti bine cu ele, le schimbam :( !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

nu vreau sa te sperii.
anu trecut am avut un avort spontan si in urma lui mi s-a dat yasmine. bun. am luat o luna de zile. si le luam regulat in fiecare seara la aceeasi ora. vreau sa spun ca intr-un sfert de ora, cel mult o jumatate de ora imi venea sa rup frigiderul de foame, asa stare cepmi dadea. am reusit magnifica performanta de 5 kg intr-o luna. luna urmatoare am schimbat ca altfel nu faceam nimic. si al trecut pe logest, cu care m-am impacat bine.
acum depinde si de organism. stiu femei care se impaca bine cu yasmine si nu logest sau altele. vezi si tu cum te simti.
cred ca asa sunt toti ginecologii....dau AC fara nicio analiza fara nimic. ia si baga AC in tine ca in farmacie.

poze
Just Me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Am luat acum 5 ani Yasmin si intr-adevar m-am ingrasat mult.Le iau iarasi de 2 luni si n-am observat nimic anormal.Slabesc normal(ca am de unde).Depinde de organism si cum reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Eu nu m-am ingrasat deloc de la ele, in schimb aveam niste dureri de cap groaznice. Cu Logest m-am impacat ceva mai bine, nu ma mai durea capul, dar am avut alte neplaceri (libido zeroooo, mi-a cazut parul, diverse greturi, diaree fara vreun motiv etc). AM renuntat definitv la anticonceptionale si ma simt mult mai bine.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Eu n-as vrea sa le iau pentru contraceptie, nu asta e problema mea!
La mine functioneaza metoada calendarului de 7 ani, alternativ cu metoda "coitus interruptus". As vrea sa le folosesc o perioada (3 luni) ptr polichisturile ovariene si eventual problema cu mirosul la sani. (vezi postul http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125972)

Nu stiu ce sa cred?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Anticonceptionalele nu ingrasa!
Poti sa ai o crestere a apetitului , dar atat.
Tu ai o boala , si anume ovarele polichistice. Anticonceptionalele sunt bune pt. ca sunt un tratament hormonal.
analize nu ti-a facut la ele pt. ca e destul o scurta anamneza si pt. ca dozajul hormonal este unul fffff mic la Yasmine.
Sa inteleg ca nu ai incredere intr-un om care lucreaza in domeniu si care ti-a recomandat ceva fara o analiza(care oricum nu-si are rostul) , dar ai incredere in niste oameni care nu te-au vazut , n-au vb cu tine , nu sunt din domeniu, si nici nu-ti spun nimic de analize.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

AC pot duce la cresterea poftei de mancare, nu ingrasa pur si simplu...
Cum mi-a spus mie prima data o dr. cand luam ac: gandeste-te bine cam cat ai mancatin ultima vreme fata de perioada cand nu luai pastilele... Si dupa ce am analizat situatia mi-am impus sa nu mai mananc non-stop, si am rezolvat problema, am luat patilele incontinuare fara sa ma mai ingras...

iar despre chituri... mare grija... am fost f. aproape de operatie din cauza lor. AC pun ovarele intr-o pauza... nu mai se formeaza ovulele, si atunci chisturile nu mai au de ce sa creasca... daca ai noroc pot disparea rapid... daca nu, macar raman pe loc...
Din cate stiu eu nu exista tratament ca sa se retraga chisturile, dar se poate ajuta organismul cu ac sa o faca singurel...


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

eu stiu ca AC prin compozitia lor, nu ingrasa - ca doar nu-i ciocolata!
Insa reactiile care le da in organism pot duce la ingrasare, ex. retentie hidrica sau cresterea poftei de mancare!

XIO - nu, n-am incredere in medicii care spun "incearca-le pe x si daca nu te simpti bine cu ele, vii si iti dau altele!" Oricum n-am incredere in medici asa in general, dar asta e o problema "personala"
Eu sunt omul la care efectul Placebo functioneaza foarte bine!
Am deschis acest topic nu neavarat ca am incredere in necunoscutii, insa ma intereseaza parerea fetelor care au folosit,o parere, un sfat - e bine de stiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Yasmin am luat ani buni si n-am avut nicio probleme, ba chiar am slabit pentru ca, daca citesti prospectul, vei observa ca scrie ca se recomanda celor predispuse la edeme.
Nu cred ca face rau, dar fireste, ca fiecare are alta parerei si reactioneaza altfel.
Oricum , este un anticonceptional de ultima generatie si am auzit medici care au pareri bune despre el, argumentandu-le.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

miria_cristina - de acord!
Si eu am citit despre Yasmin inainte sa mi-l recomanda medicul endocrinolog si mi-am facut o parere destul de bune despre el!
Aseara am luat prima pastiluta si pana acum imi este ok!
O sa va spun si dupa 1 luna cum ma simt!

multumesc tuturor ptr raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Yasmine si Janine sunt anticonceptionale de ultima generatie(cu dozajul cel mai mic de hormoni).Asta nu inseamna ca sunt si cele mai bune pentru toata lumea,chiar daca medicii,din diverse motive,le recomanda.Le-am incercat pe amandoua:Yasmine imi dadea dureri de cap si greata,Janine nu dureri dar nici nu le ameliora pe cele premestruale.Dar cum mie nu mi se ptriveste Yasmine,pentru tine poate sa fie anticonceptionalul ideal-fiecare organism cu nevoile lui:-)

P.S.:Eu una,un medic care imi prescrie pastile "dupa ochi",l-as schimba imediat.Ceea ce am si facut in diverse randuri.Vezi la fetele de la PCOS pentru medici gineco si endocrino testati si recomandati.

Mergi la inceput