Anticonceptionale Yasmin Pro sau Contra?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

XIO cum or fi analizele inutile?
Daca are (avem) chisturi inseamna ca are deja un dezechilibru hormonal asa ca faza cu "daca nu te simti bine cu ele le schimbam" are un risc, demn de luat in considerare, de a-i face rau.
Eu inca mai caut medicul care imi poate demonstra printr-o inlantuire logica de fapte ca anticonceptionalele respective imi fac bine.
Momentan se recomanda pe baza de cu ce producator s-a inteles medicul respectiv si cum reactioneaza lotul de pacienti.

Maria

http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

"Momentan se recomanda pe baza de cu ce producator s-a inteles medicul respectiv si cum reactioneaza lotul de pacienti"="din diverse motive"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

dooku3 - zi-mi si mie te rog mult ce analize trebuie facute ptr prescrierea AC?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Alinutza,nu sunt medic asa ca nu pot sa te ajut.Daca eram,oricum nu puteam sa dau info de genul asta pe un forum.Trebuie facuta(cred eu)o consultatie pentru asta.Sa vada omu' ce istorie ai in familie inainte sa decida ce sa controleze.Din experienta mea ca pacient,pot sa spun ca se controleaza coagularea,sanatatea ficatului..dar,avand in vedere ca ai ajuns la endocrino eu ma intreb de ce oare medicul respectiv nu a incercat sa vada cum stai cu tabloul endocrino inainte sa se apuce de treaba?E adevarat ca dozajele hormonale sunt analize un pic mai costisitoare dar presupun ca se pot face si cu o trimitere de la medicul de familie catre un laborator de stat.Cum poti tu,ca medic,sa decizi cura doar vazand fata pacientului?Si mai bine ma opresc aici ca simt ca incep sa ma inflacarez:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se numeste anamneza si se face in 15 minute.
Este o concentratie minora de hormoni , eliberarea de ac se face si fara reteta , mi se pare destul de usor de inteles.
Ca sa nu mai spun ca exista un prospect pe care evident nu-l prea citeste nimeni.
Eu dupa ce am primit recomandarea pt. ac de la medicul meu ginecolog m-am dus la farmacie , am cerut prospectul , l-am citit si le-am cumparat.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Da Xio,se numeste anamneza insa,avand in vedere ca nu ne aflam pe un forum medical,pentru mine este mai fair sa folosim termeni mai"populari":-)Farmacistii nu ar trebui sa dea AC fara reteta dar,in marea majoritate,o fac.Ai dreptate,prospectul ofera toate info de care ai nevoie pentru a folosi acele AC dar nu toata lumea il citeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui dooku3

Da Xio,se numeste anamneza insa,avand in vedere ca nu ne aflam pe un forum medical,pentru mine este mai fair sa folosim termeni mai"populari":-)Farmacistii nu ar trebui sa dea AC fara reteta dar,in marea majoritate,o fac.Ai dreptate,prospectul ofera toate info de care ai nevoie pentru a folosi acele AC dar nu toata lumea il citeste.




Vina cui e ?
Mie mi se pare de domeniul fantasticului sa nu stii nimic despre niste medicamente , sa vezi cartulia aia facuta frumos , cu cuprins , cu intrebari , facuta ca sa inteleaga chiar si o tanti fara prea multa scoala despre ce este vorba , si sa nu o citesti.
ba mai mult , sa nu o citesti nici macar atunci cand ai probleme. E mai usor sa-l faci pe altu' prost sau sa spui ca nu este bun in meseria lui de ce ar fi , decat sa citesti un amarat de prospect.
Sunt cateva cazuri in care nu se dau AC , iar tinand cont de concentratia mica , nu mai este nevoie de analize, ci doar de o comunicare minima intre doctor si pacient sau farmacist si pacient.
Si acum , sincer , cand scrie in prospectul acela ca poti face cancer de san , embolie pulmonara i altele , te mai intereseaza daca nivelul estrogenului este mai ridicat cu n microni? ca pe mine una , nu

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Chiar nu mi se pare firesc ca anticonceptionalele sa fie recomandate de medic, dupa ureche, fara a discuta inainte cu pacientul de antecedente sau a solicita un minim de analize!
Pai atunci de ce mai mergem la medic. Ne uitam pe net sau luam una din reviztele pentru doamne si precis gasim vreo reclama frumos colorata si gata.
Iar analizele hormonale nu costa nici pe departe o avere. Pretul lor e undeva 40-60 de lei, dar eu una cred ca merita!

http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Ok Xio,este una din raspunderile tale,ca pacient,sa citesti acel prospect.Insa,pentru ca prospectul sa ajunga in mana ta,treci prin cabinetul medicului.Altfel,precum spune Dariela,ca tot avem acces la internet,il intrebam pe prietenu' Google,dupa care mergem la farmacie si cerem anticonceptionalele care credem noi ni se potrivesc.Sau,alta expunere:vine A la tine in cabinet(tu medic endcrino);faci anamneza,in decursul careia intrebi si daca A fumeaza.A decide sa omita acest fapt,tu ii dai reteta;A se intoarce peste 6 luni in spitalul in care lucrezi cu o embolie de toata frumusetea;a cui e vina?A lui A ca nu a citit prospectul si a omis anumite detalii la anamneza sau a medicului care(daca nu pentru A,macar pentru propria siguranta profesionala)nu a cerut nici macar un VSH si niste markeri hepatici inainte sa dea reteta?De farmacisti nu mai vorbim.Anticonceptionalele sunt pe lista medicamentelor care nu se pot elibera fara reteta inca din 2006(daca memoria nu ma inseala).Cand a iesit ordonanta,s-au facut controale timp de cateva luni si nu mai eliberau fara reteta.Dupa ce s-au calmat cu controalele,situatia a revenit la"normal"-iei ac ca pe aspirina de la farmacie:-)Ca sa nu mai spunem de faptul ca,in momentul in care iti elibereaza medicamentul prescris in cantitea recomandata de medic,reteta aceea ar trebui stampilata.Altfel ma duc cu aceeasi reteta si-mi iau vreo 2-3 sticlute de Valium si le torn pe gat,asa,ca ma simt trista:P Intr-o zi m-am ambitionat si am facut turul la 4 farmacii cu aceeasi reteta(2 pastile antibiotic pt. pre si post extractie dentara),pana cand,abia la a 5a,mi-au stampilat reteta(daca aveam o reteta pentru Valium in locul antibioticelor si ma mai simteam si un pic trista?:D).Si modul in care INCA se poate obtine o reteta fara consultatie...nu cred ca are rost sa continui.Topicul a fost deschis pentru alt scop.Mi-am exprimat parerea in acel sens.Daca vrem sa vorbim despre drepturi/obligatii pacienti/medici si despre sistemul sanitar roman,haideti sa deschidem un alt topic si ma alatur cu mare placere.Si frustrare:-))Pana atunci insa,daca azi aleg sa merg la o consultatie endocrinologica si medicul imi prescrie anticonceptionale fara a face nici macar un set de analize de baza,merg in alta parte.Pentru ca nu corespunde nevoilor mele,pentru ca alegerea este a mea,pentru ca exista si medici care prescriu analize inainte de a lua decizia de a administra luni de zile un anticonceptional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979

dooku3 - zi-mi si mie te rog mult ce analize trebuie facute ptr prescrierea AC?!




Scuza-ma ca iti raspund eu...dar inainte sa imi prescrie medicul ginecolog ,Yasmine...m-a trimis sa fac analize la sange si urina!!!M-a intrebat daca exista sau nu boli grave ereditare ..si mi-a luat tensiunea!!!Eu am luat 3 ani ,Yasmine...si nu am avut nici un efect advers!!!Nu m-am ingrasat si nici nu am mancat mai mult!!!Asta iti pot spune din experienta mea!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


Mergi la inceput