nu mi-a revenit menstruatia dupa nastere!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fericitelor!!
Mie mi-a venit la 3 luni dupa nastere, desi alaptam (la amandoi copiii).

Oricum, daca aflati vre-o metoda sa scap de ea (exceptand menopauza) va rog sa ma informati si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Si mie mi-a venit dupa 4 luni de cand nu am mai alaptat. Dar la mine a fost din cauza afurisitului de contraceptiv injectabil... Acum dupa ce am renuntat la acest contraceptiv am menstruatie normala.

http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by anya

Fericitelor!!
Mie mi-a venit la 3 luni dupa nastere, desi alaptam (la amandoi copiii).
Oricum, daca aflati vre-o metoda sa scap de ea (exceptand menopauza) va rog sa ma informati si pe mine.

Anya

buna gluma!
sanatoase sa fim, ca problema asta e chiar mica, nu-i asa?


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu as vrea sa va intreb, dupa nastere menstruatia a revenit normal?
eu de ex. am avut o tentativa de menstruatie cand bebe avea 4 luni, apoi la 6 luni, acum iar vad ca o luna e lipsa...la mine vad ca vine ceva de genul:o luna da, una ba...
de ex. luna trecuta am avut mensta normala, cu dureri, dicomfort, etc, acum ....o tot astept dar deja a intarziat 2 sapt
cat de normal este?aveti idee?la voi cum a fost?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Nu am inteles daca mai alaptezi sau nu...
Eu am alaptat copii peste un an jumate plus ca am luat si exluton ca si contraceptiv si ciclul mi-a venit dupa fiecare sarcina abia cand am intrerupt exlutonul sau a fost o luna in care am cam uitat sa iau. Deci dupa baietel mi-a venit la un an si 3 luni iar dupa fetita abia la un an si 9 luni!!!!!

S-a reluat votarea de la zero... Va plac? Merita un vot?
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=16" target="_blank">Doi pitici intr-un lighean si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">A venit primavara1 (Vlad alergand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

nikole si mie mi s a intamplat la fel, CM mi a intarziat cu 2 sapt, luna trecuta cu 4 zile(alaptez, iar menstruatia mi a venit cand bb a implinit 8 luni.Si cu primul tot cand avea 8 luni mi a venit, dar nu am avut dereglari apoi)
eu insa ma stresez foarte tare, o iau razna daca nu stiu ce am exact, dupa prima zi de intarziere fac intr una teste de sarcina.De data asta, dupa o sapt deja intarziere si dupa 3 teste negative acasa deja il faceam si pe cel la laborator, apoi imediat am fost la control, facut dozaj hormonal, sa vad daca nu am vreo dereglare, am facut si PAP test
Dupa 2 sapt insa in sfarsit mi a venit si am rasuflat usurata, daca nu as fi facut controlul si analizele nu as mai fi putut functiona, ma si vedeam bolnava, chist, cancer, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Multumesc ptr raspunsuri!
Am alaptat pana acum o spat, cand a dat peste mine o gripa urata de tot cu febra frisoane, tuse, tot tacamul, si a trebuit sa iau un pumn de pastile...
din pacate vad ca dupa 4 zile, deja imi pierd laptele, ceea ce ma deprima fantastic.Am tinut f mult sa-l alaptez pe Albastrel macar pana la un an, dar se vede treaba ca nu voi reusi.
Maine merg la medic, dar pana atunci merg sa iau un test, desi noi folosim prezervativul, deci sansele ar fi minime sa existe o sarcina...
alinutzo....stresul asta de care vb imi e ultracunoscut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Este adevarat ca poti ramine insarcinata chiar daca alaptezi dar am inteles ca te-ai protejat deci cam la o luna aproximativ iti va reveni CM.Daca vrei sa alaptezi in continuare incearca sa te mai mulgi inafara de ce suge bebe si vei stimula lactatia,antibioticele de multe ori reduc un pic dar nu este o problema pt. ca laptele continua sa-ti vina inca o perioada chiar si dupa ce ai intarcat bebelusul.Eu aveam lapte si la o luna jumatate dupa ce am intarcat-o.Oricum o vizita la medic nu strica,eu dupa o gripa capatata cind avea bebe 2 luni,si netratata decit cu paracetamol m-am ales cu o anexita foarte urita si la 6 luni tot a trebuit sa o intarc pt. ca medicamentele sunt prea tari. Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

nikole, dupa spunea si p.a.ade cu un pic de vointa probabil vei putea alapta in continuare(baut lichide, ceaiuri multe)
si la mine sansele erau mici sa fiu insarcinata, am folosit prez(dar nu chiar de la inceput, deci nu puteam fi sigura 100% ca nu s...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

quote:
Originally posted by nikole

Eu as vrea sa va intreb, dupa nastere menstruatia a revenit normal?
eu de ex. am avut o tentativa de menstruatie cand bebe avea 4 luni, apoi la 6 luni, acum iar vad ca o luna e lipsa...la mine vad ca vine ceva de genul:o luna da, una ba...
de ex. luna trecuta am avut mensta normala, cu dureri, dicomfort, etc, acum ....o tot astept dar deja a intarziat 2 sapt
cat de normal este?aveti idee?la voi cum a fost?





Si eu vreau sa va intreb cum v-a venit prima menstruatie de dupa sarcina. Mi-a venit prima oara dupa 14 luni, precizez ca alaptez si iau pilule monohormonale. Am avut CM normal cu toate simptomele, insa dupa nici o saptamana am avut niste scurgeri, mai mult pete inchise la culoare. Asa am avut si inainte sa imi vin CM si credeam ca in sfarsit va veni pentru ca uneori mai aveam aceste scurgeri inchise la culoare.
Am facut control, dr mi-a zis ca nu e ciclu, ci datorita pastileleor si ca probabil voi mai avea asa scurgeri pana cand termin si cu alaptatul si cu aceste pilule pentru ca nu fac pauza intre ele ca la celelalte tipuri, ci le iau incontinuu de cand am nascut.
Acum iar mi-au aparut aceste scurgeri, iar eu una intru deja in panica, nu inteleg de ce. Am fost si am intrebat la cabinet, era o asistenta si mi-a zis ca poate fi o reactie normala pana cand voi avea CM cum trebuie. Mentionez ca nu am avut niciodata probleme, am avut mereu la timp, fara intarzieri, dureri sau altceva.
Acum am vizita de control pe 30 aprilie, dar ma sperie situatia asta, nu inteleg de ce. Voi ati avut ceva de genul?

Mergi la inceput