Fetele din America (84)

Fetele din America (84) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83




Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Kim222 - Laguna Hills (web)
lai - Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
ML
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Crism (web)
Cristina26

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Mississippi
super-lia - Biloxi (web)

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
CamiM - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
cataghe - Irving
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

West Virginia
greieras

Wisconsin
bAly - Appleton (web)


Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Alintaroma, are si diaree? Ceea ce are fetita ta este gastroenterocolita(stomach flu). Majoritatea cazurilor sint virale...si deci autolimitante (trec in maxim 3 zile).Mai sint si toxice..bacteriene...
La virsta de 6 ani, nu se poate deshidrata atit de rapid! Se indica Pedialyte (sub orice forma)...sau 7 Up, Sprite..etc
Regim alimentar : suc de mere, orez, banane si piine prajita.
Sanatate si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

nu are diaree , de fapt nu a facut decit pp astazi. A vomat de 4 ori toata ziua (pina acum) .... i-am dat pedialyte si Ginger ale pina acum.
Sa ma astept si la febra la stomach flu ?


Editez : ca asa ma citit pe net despre stomach flu ca se lasa si cu febra moderata , si ca nu-i bine sa-i dai ibuprofen sau aspirina . ce as putea sa-i dau daca totusi face febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Daca are febra moderata (100-101), nu-i dai nimic. In mod normal, la stomach flu nu prea se face febra. Sanatate multa.



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Uneori face si febra..dar nimic nu mai este ca la carte!Cind au inceput simptomele?
Daca este doar o subfebrilitate nu se trateaza. Da apare stare febrila care-i afecteaza starea,poti incepe cu Tylenol (paracetamol)...si nu cu ibuprofen (doar daca nu face fata Tylenol-ul).
Aspirina in nici un caz!!!!!!!! Nu se foloseste la copii asa de mici, din cauza eventualelor complicatii (sindrom Reye).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salut
La gastroenterocolita fiecare reactioneaza diferit, de obicei cei mici fac febra.
Noi ne confruntam des cu asta si luam cei de menta,dar fara zahar, orez fiert, stiksuri, lichide multe, (saruri pentru hidratare), dar, de obicei nu are pofta de mincare, doar piine prajita uneori brinza de vaci pe care aici in USA nu o pot identifica, si relax la pat.
Al meu vrea mult sa il alint.Parca ii mai trece...
Sinziana: eu stiu ca nu e nici oproblema daca te vaccninezi la o mai scurta perioada. Sunt doar virusi inactivi care nu au aceeasi vigoare ca virusii vii si activi. Daca imunitatea e scazuta, atunci apare problema: organismul cedeaza si nu poate lupta chiar si cu acesti virusi adormiti! nu-s dr. doar o mama cam panicoasa sa zic asa...
Ciuf: vrem si noi in comunitatea asta unde sunt ieseni! Aici nik! Doar ardeleni cu sutele. Dar e buna si supa! Nu numai borsul!
Oana C: uraa.. Iasule mindra cetate ai trimit catatenii tai in toata America. Ne-am uitat si noi la pozele voastre. Imi place rochia de Craciun a Evei!
Nu putem recunoaste chiar pe toti, ne-am mai schimbat si Iasul e destul de mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

pentru toate care mi-ati fost alturi cu sfaturi intelepte , nici nu stiti ce mult m-au ajutat.
Tocmai ne-am intors de la doctor ca panicoasa cum ma stiu as fi innebunit peste weekend doar cu diagnosticul pus de mine .
Mai ales ca e prima data cind ne confruntam cu aceasta boala Made in USA , ca doctoru a ris cind i-am zis ca pina aici nu am avut asa ceva niciodata.
Si m-a linistit ca e doar stomach flu care dureaza de la 24 ore la 3 zile si daca starea nu se inrautateste e ok doar sa o hidratez in continuare. Si inainte de a pleca la dr a avut putina febra adica 101 F (38,4 C) dar acum e ok.

Thx si weekend lipsit de probleme va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Mirela, am o prietena in St. Pete Beach, Fl, care locuieste la 5 min de plaja (mers pe jos). 1 bedroom, 1 bathroom, 1 living mititel, 1 bucatarie. Plateste 550$/luna (locuieste singura - 1 persoana). Apartament micut, dar foarte frumos, cladire de vreo 30 ani. La asa ceva ma refeream cind ii spuneam ca isi poate gasi si la 500$. Ca doar nu-i trebuie 3000 sq ft , 5 bedrooms si casa cu etaj.
Si la cit o sa cistige, nu o sa isi permita mai mult. Asa am fost si eu cind am venit aici; apartament mic, 2 persoane, zona foarte frumoasa (acelasi complex unde locuieste prietena mea acum). O sa se descurce ea daca vrea sa munceasca si stie sa isi caute ce are nevoie. Zona de mijloc, safe, ceva micut, curat si frumos.
Mincarea nu-i mai scumpa decit in alte state (PA, MA, GA, CO, CA, NY), iar daca isi cumpara ziarul de duminica, gaseste cupoane pentru diferite produse; se uita la specialele din saptamina respectiva de la magazin, care sint la reducere, foloseste cupoanele decupate ... si uite asa salveaza niste bani.
Imbracamintea si incaltamintea se pot cumpara la sfirsit de sezon, pentru anul urmator, de la outlet-uri, atunci cind preturile sint reduse cu peste 75%. Obiectele casnice si celelalte households, la fel, de la outlet-uri, wal-mart, target ... Masina de la auction ... Hai, mai, ca doar sintem romani, si stim cum am inceput cu totii aici. A fost greu, dar toti ne-am descurcat.
Daca vine doar cu sotul si vrea sa munceasca, sigur o sa fie ok la inceput.
Crede-ma, stiu cum sta treaba, ca abia ne-am mutat din Florida.

Cami noi locuim linga Doylestown. Poate ne intilnim, daca vrei. Am vazut si eu gogoshica voastra scumpa si grasunica. Asa era si Eva pina a inceput sa mearga.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Oana, St Pete Beach, este in Florida, dar ff departe de Ft LAuderdale (vreo 4-5 ore cred pe autostrada)...si nu cred ca vrea sa se mute acolo...
Aici, pe langa Miami (Ft Lauderdale e la vreo 15 min de miami pe autostrada) chiriile sunt peste 900$ cum descrii tu, departe de plaja



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

SINZI,tenx!
OANA,nu mai am ce sa-ti zic ca ti-a zis Sinzi...eu stau la 20 de minute de Fort Lauderdale,fata respectiva acolo are contract din cate am inteles,nu in orice orasel nesemnificativ...nu sunt rea mai,sa nu ma intelegi gresit...si eu m-am chinuit la inceput si iti spun din proprie experienta ca stiu cum e sa fie greu...dar sa ajung sa fac chiar asa "strangeri de buzunare",pai mai bine imi bag picioarele in ea America...eu una nu as sta aici atunci...asta ma refeream eu...sa ajung sa tai cupoanele,m-i se pare umilitor!!!!...ma rog,fiecare face ce poate si cat poate!!!

Sanatate la bolnaviori!

Noi am avut virus stomacal toata familia de 2 ori,a fost groaznic...ultima data Robert a vomat 2 zile si diaree a vaut 7..eram disperata...doctorul mi-a zis ca nu are ce sa-mi dea...doar sa-l hidratez bine...al meu dormea mult,ca era slabit dragutul,si uite asa cu Pedialyte si chiar si Gatorade l-am pus pe picioare...regimul alimentar era de prisos...pana nu a eliminat virusul prin diaree nu s-a linistit...eu stiu ca apa nu e indicata in astfel de cazuri...eu cand ii dadeam apa Robert voma instantaneu.


Numai bine la toata lumea!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=12e3d1483e9c64814cf29c&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Nici eu nu-s asa riguroasa in situatii de urgenta. Ba de citeva ori pe an cumpar si cite o soda la vreo petrecere...etc sau la plaja. Anamaria, esti sigura ca ginger ale are ginger...at all? Ca parca eu ma uitasem odata pe lista de ingrediente la canadian ginger ale si n-avea...sau n-am vazut eu. Intr-adevar insa si radacina de ginger si apa carbonata (cu zahar sau nu) ajuta la upset stomach. Pe de alta parte pedialyte sau gatorade (parca e putin mai bun si nu e atit de dulce)au electroliti si potasiu care is bune la deshidratare.
Cam asa stiu eu.
De ex pe avion eu ii dau ginger ale sau apa carbogazoasa iar la diaree gatorade,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput