Fetele din America (84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

buna , am tot zis ca nu o sa mai scriu, deoarece parerile sint impartite la fiecare subiect, fiecare a trecut prin diferite experiente.Am inteles ca cineva ar vrea sa vine in America sa lucreze, in Florida .Si eu stau tot in Florida pe coaste cealalta , in Naples.Cind am venit aici, am sta putin in Miami, in Hallandale, unde comunitatea de romani e f. mare, si cind au auzit ca ne mutam in Naples, au inceput sa comenteze , ca o sa ma mut la tara, si altele, m-am simtit cam prost, dar nu m-a interesat, noi ne-am urmat drumul, aici e superb , aproape de plaja , nu a fost totul roz de la inceput dar ne-am descurcat, intr-un an de zile ne-am mutat in casa noua, eu consider, asta e parerea mea, ca daca esti pus pe treaba si serios, reusesti, nu conteaza daca folosesti cupoane cind mergi la cump. , de ce nu, salvezi bani,toti romanii au reusit , stiu ca se poate, dar trebuie sa se gindeasca bine cum vin, ce fel d econtract au , pot gasi si al doilea servici, sau daca pot aduce si copii mai tirziu.Acum posibilitatile sint altele si in tara, daca vrei ceva temporar, poti merge in Europa sa muncesti , mai aproape de casa, zis si eu, dar daca vrei sa-ti faci o viata in America poti incerca, numai voi sinteti in stare , ca familie sa decideti daca puteti sau nU, (BINENTELES punind in balanta si experientele altora). Succes in continuare si e bine sa incercati .
gabriela , mama lui Andrei si Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Anamaria, esti sigura ca ginger ale are ginger...at all? Ca parca eu ma uitasem odata pe lista de ingrediente la canadian ginger ale si n-avea...sau n-am vazut eu. sau apa carbogazoasa iar la diaree gatorade,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Hansen's Ginger Ale are sigur in ingrediente. Am dat linkul pe cealalta pagina...Canada Dry, Schwepps nu au. Gasesti la Trader Joe's sau Stew Leonard cred, eu comand pe net.

Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

In legatura cu fata care vrea sa mearga in Florida pe 18 mii/an. Nu conteaza neaparat cat castigi la inceput, ci ce perspective ar putea avea pentru viitor. Ce fel de job este acela? Ce fel de viza? Exista perspective de obtinere a rezidentei permanente? Ce pregatire are ea, ce pregatire are sotul? Cu ce viza ar veni sotul? Daca ea vine pe viza H, fara perspective de obtinere de green card, mai bine nu. Daca perspectivele sunt bune si vrea sa ramana, da. Pentru job temporar poate veni singura pe acei bani si strage cureaua la maxim. Eu in 99 din 1060$/luna (bursa), am economisit 700/luna (California). Suna fantastic, da' asa a fost. Deci parerea mea e ca conteaza mai mult perspectivele decat salariul de moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Oana C ti-am trimis pm.

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Mirela, probabil ca nu stii despre ce cupoane vorbesc. Nu e nici o rusine, nici jignitor si nici injositor sa folosesti cupoane decupate din flyerele speciale, si nici stringere de buzunare. Aproape toti americanii le folosesc si pentru asta sint printate. In plus, cupoanele astea nu sint pentru saraci, sint pentru marketing. Companiile le printeaza ca sa te forteze, intr-un fel, sa le cumperi produsele intr-o anumita perioada de timp. Orice magazin accepta cupoane (in afara de Sam's Club), de la mincare, pina la electronice.
Si uite, decupatul cupoanelor l-am invatat la o prietena americanca, ce face 150k/an si sotul ei care face 250k/an (si ei locuiesc tot in St. Pete Beach, intr-o casa imensa, pe plaja). De ce sa nu le folosesc, atunci cind cu banii salvati as putea cumpara altceva de care am nevoie?
Iar St. Pete Beach este statiune pe plaja, foarte renumita si frecventata de familii cu copii si persoane mai in virsta, nu "orice orasel nesemificativ".
Ai dreptate, fiecare se descurca asa cum poate si cit se descurca. Probabil ca tu faci parte din grupul romanilor care au ajuns milionari in America, asa ca nu ai nevoie sa salvezi bani prin decuparea cupoanelor.

Cami, am citi PM-ul tau. O sa iti trimit si eu unul cu toate informatiile.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

,mai amuzat copios draga OANA,eu nici acasa nu ma uitam la 500 de lei care ramane-au rest de la ceva,uite asa suntem noi,eu si barbate'miu,cred ca de aia nu ajungem noi"milionari"...eu aici nu am vazut nici un om care face 150 sau 200 sa cumpere cu cupopane,ei nici macar nu cumpara de la Publixuri ci in genereal oamneii care se respecta putin si fac si bani ,cumpara de la magazinele organice...stiu de care vorbesti si in afara de batranii aceai care stau sa scoata nu stiu cate cupoane sa salveze 2$ si pe care ii inteleg pe undeva ,n-am vazut pe altcineva....a,scuze mai stiu o persoana care foloseste cupoane,dar din cauza ca lucreaza doar el nu si sotia au si-un copil si se descurca mai greu...dar,nu asta era ideea,fiecare face ce vrea,foarte bine daca tu le folosesti,nu ma intereseaza...era vorba de faptul ca nu vine la o viata mai buna daca vine pt 18,000 pe an...si daca vi aici te gandesti ca vi la ceva mai bun decat in Ro ,nu?...acum vorba fetelor depinde si cum vine,ce fel de munca si ce perspective are....atitudinea ta de a scrie a fost insa"coooooool"


O saptamana buna tuturor!







Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=12e3d1483e9c64814cf29c&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ciuf, multumesc, bine te-am regasit.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Hello!
Mi-a trimis o americanca un PM cerandu-mi niste filmulete pentru copii;din pacate n-am retinut nickul si cum mesajele au fost sterse intre timp...Poate citeste pe-aici,sa-mi trimita,din nou,adresa.
Senchiu!

PS Conchita,good to see u back!



www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina , www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060522" target="_blank">vevika & www.dropshots.com/day.php?userid=83483&cdate=20060521" target="_blank">"scaly monstel"
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si eu cred ca 18,000$ pe an e extrem de putin. Ce slujba e asta btw?? Pentru ca eu stiu ca regula la viza de lucru (nu de studii) e sa faci cel putin media pe economie ceea ce ar insemna aproape dublu. Ruxi acum chiar m-ai facut curioasa. Cum reuseai mai sa te descurci cu 300$ pe luna cu copil si barbat?? Esti extraodinara, parol, jos palaria!. In primul an in america si noi cheltuiam extrem de putin, am economisit un salariu (dar asta era inainte sa avem casa, masini de care sa ne pese, copil...etc si sa ne dam in barci).
Si mai e ceva, e muuuuult mai greu sa fii sarac in America decit in Romania. Si nu numai dpdv al asigurarilor sociale, medicale...etc ci al copiilor care nu or sa aiba access la scoli bune, vor simti dezavantajarea extrem de acut in plan material (in romania exista o oarece nivelare la un anumit nivel) nu or sa aiba suportul prietenilor, al familiei extinse...etc.
Eu nu as sfatui pe nimeni sa plece pentru 18,000 pe an, chiar si perspectiva de un salariu dublu intr-un an inseamna o viata de chin si strins din punga.
Parerea mea,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Veve, imi pare bine sa te revad, vai ce-au crescut vevericii! am vazut filmuletele, ce veveritica dansareata ai!! :-))

18,000 pe an mi se pare putin, chiar si in Fl care e considerat un stat relativ ieftin - exceptand zona de coasta in sud+Miami. poti sa supravietuiesti, nu-i bai, dar nu sa traiesti mediu cu sot si copil, basca sa mai economisesti.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput