Jocuri pentru adulti

Jocuri pentru adulti | Autor: pisigri

Link direct la acest mesaj


Intreb la modul cel mai serios. Parintii mei aveau cate o seara pe saptamana cand se intalneau cu prietenii pt o canasta, rummy, ceva. Se juca, se discuta, se bea, se rontzaia...
Eu personal nu am in prezent timpul/ocazia/grupul pentru asa ceva. Dar...vreau sa ma joc. Jocuri pt oameni mari, ca de colorat si unit puncte m-am plictisit
Mai gaseam cate un joc pe computer. Pentru cunoscatori, jocuri din categoria Siberia sau Sanitarium. Nu joc shootere si nici nu am rabdare sa construiesc orase. Ma dispera jocuri care iti solicita prezenta la ore fixe, ca altfel iti lesina pestii de foame in acvariu, sau te parasesc prietenii din Sims.
Tot ca jocuri de oameni mari, construiam machete din lemn. Numai ca am cam epuizat modelele de pe piata romaneasca (sau ieseana) si e un hobby destul de costisitor, pentru cat timp iti ocupa. In plus, fiica-mea e foarte dornica sa ma ajute la asta , si nu e o ocupatie pt 3 ani, si nici o ocupatie pe care sa o pot face pe furate, seara dupa ce adoarme ea. E de insirat piese, lipici, smirghele, si nu prea merge sa strangi piesele la gramada, ca naiba le mai descurca.

Voi cum va jucati?

______________________________

IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 29+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Monopoly pare cel mai interesant pentru o seara faina cu prietenii si un pahar bun de vin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

scrabble, turnul instabil, sah, table, dame

la casa retro mai sunt jocuri pe care le jucam si noi astia mari, dar si pt copil sau pe care le jucam impreuna cu el, fara sa ne plictisim.
http://casaretro.com/index.php/cat/c574_Jocuri.html?pf_f2[]=19

mie, de ex, scrabble imi place cel mai mult.
anul trecut de rev am jucat bunicii, noi si Matei - trebuia sa gasim o activitate pt toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

He, he, in amintirea vremurilor apuse acum cateva saptamani am jucat cu niste prieteni Rentz (cum s-o scrie nu stiu). Ne-am chinuit cateva minute bune sa ne amintim cum se facea tabelul, cum se tine scorul. Dar a fost tare fain.

pisigri, eu construiam orase pana acum cativa ani la Cezar.

Buna idee, de-mi ramane vre-un minut liber in week-end caut DVD-ul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Sunt o gramada de jocuri pentru adulti, eu am colegi care sunt in grupuri de Boardgamers, se aduna periodic si joaca tot felul de jocuri interesante.
Noi am luat la recomandarea lor Ticket to Ride si Quirkle, jucam in familie, noi si copilul (10 ani) si e foarte captivant. E chiar frumos sa redescoperi felul asta de activitate. Si jocurile noi sunt chiar foarte frumoase si bine gandite.
Sunt si pagini pe facebook unde se discuta si se prezinta jocuri. Eu ma mai uit pe red goblin, cred ca asa se scrie :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Noi cand avem timp ne adunam la poker

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Misto subiect!

Eu cu sotul meu mai jucam Yams in concediu, am jucat de cateva ori monopoly cu kinderii dupa ce l-am cumparat, acum sta acolo. Dar e tare faina ideea de a te intalni si cu altii si sa te joci.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

GO joaca cineva?
tot demult vreau sa invat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Misto subiect!

Eu cu sotul meu mai jucam Yams in concediu, am jucat de cateva ori monopoly cu kinderii dupa ce l-am cumparat, acum sta acolo. Dar e tare faina ideea de a te intalni si cu altii si sa te joci.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


pfai... ce amintiri mi-ai starnit cu yams-ul ... uaaa... tre' sa facem o partida in we!

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Syberia ar trebui sa-l mai joc o data.
Si cam asta e tot ce fac, nu ma vad intalnindu-ma sa joc ceva cu prietenii, sunt mai solitara de felul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Noi avem niste prieteni cu care ne intalnim destul de des..si jucam asha:
canasta
remmy (remi..habar nu am cum e corect)
iar cand vrem sa atragem si copiii jucam Ligretto!

La "chefuri" din astea de "expirati" ca noi...jucam Rentz!

Mai nou copiii au prins drag de remi. In vacanta de anul asta la o masa jucam noi canasta si la una copiii remi! Era f funny!
Grecii mereu se minunau de noi...seara de seara eram pe terasa langa piscina, ne apuca 12 noaptea jucand!
Apropo de asta ..ei nu stiau ce e ala Remi...eu credeam ca asta e un joc international!

Cand eram un pic mai tineri...faceam puzzle ...neadunam 2 in jurul mesei si juma de noapte ne chinuiam sa punem piese!
Era amuzant ..acu nu mai aveam atata rabdare!

Mergi la inceput