Jocuri pentru adulti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Poker pe bete de chibrit.Sau pe tigari....sau pe pedepse....si remi..sau cum s-o scrie....sau mima..sa vezi oameni seriosi ce ne scalambaim de zici ca ne-a pocnit vreun meteorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Eu ma joc cu sotu' - puzzle (1500 si 2000 piese, la mai mult nu ne bagam, ca nu avem spatiu) + jocuri pe calculator - Siberia 1 si 2 ne-a ocupat multe seri, Heroes, Might and Magic si Diablo.

Cu copiii jucam UNO si Contele de Monte Cristo (toti 4), eu cu ei remi, sotul cu ei poker.

In rest, n-avem prieteni care sa vina sa se joace la noi. Io's mai salbatica, asa, daca vine cineva, vine sa manince, in timpul asta discutam, discutam si la cafea, eventual facem un tur pe afara si dupa aia ne salutam politicos de plecare. Asta daca vin/e la prinz. Seara e si mai scurt, nu sta nimeni dupa 9, hai, 10 seara, dupa ce terminam de mincat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mai, nu stiu altii cum sunt, dar eu n-am timp nici sa mor, dar'mite sa mai am timp de intalniri si jocuri de societate, cu prietenii.

uitati, se pare, ca inainte de 89, parintii aveau mai mult timp la dispozitie. cu exceptia celor care lucrau in schimburi, in general salariatii terminau programul pe la 15:30-16:00-16:30, la TV nu aveau ce sa vada, asa ca le ramanea destul timp la finalul unei zile. pai eu daca as ajunge acasa in fiecare zi la 16:30, cum ajungeau parintii mei, mi s-ar parea ca ziua are 48 de ore, nu 24 , as avea timp de multe chestii pe care acum nu le (mai) fac sau le fac de mantuiala.

io una ajung acasa in cel mai fericit caz pe la 18:30. pana mancam, pana povestim ce-am mai facut peste zi, pana vedem o stire, pana spal un vas sau strangem jucariile, poate mai ies cu copila in parc sau ne jucam un pic prin casa, iaca s-a facut 9:30 si incep pregatirile de culcare pentru kupil - dus, laptic, dragalit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Corina, tu ajungi la 18:30 si sambata si duminica si in cncediu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pisigri, uite un joc pe care sa-l joci singura. Pare usor, dar nu te lasa pacalita.

http://www.starsue.net/game/Maries_Jewel_Journey.html




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Corina, tu ajungi la 18:30 si sambata si duminica si in cncediu?



'Cos what I feel is the only truth for me


nope. sambata si duminica desfasuram program artistic prin gospodarie (cumparaturi, spalat, facut mancare, curatenie), mergem in vizita la parinti sau soacra, sau iesim cu fetita la plimbare/loc de joaca/mall.
iar in concediu ? ce-i aia concediu ? am parte de 5 zile lucratoare amarate in timpul verii cand plecam la mare (deci 9 cu tot cu week-endul dinainte si dupa saptamana de concediu), restul le iau pe risipite cate o zi-doua, sau le pierd daca nu le efectuez...
in concediu mergem cu alte familii, dar nu stam sa jucam remi/carti/scrabble, cel mult stam la un pahar de vorba seara la o terasa, dupa ce ne plimbam cu copiii prin statiune, ne culcam devreme, ca-s obositi copii de-atata zbenguiala in apa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Vorbim doar de jocuri in casa?
Daca da:
- remi...avem in casa campinoate serioase, eu nu prea particip din lipsa de timp, copilul da, ca lui ii place;
- sotul mai joaca cu el table si sah (n-are stare si concentrare decat pt un joc, la sah, m refer),
- Monopoly...dar nu prea avem timp de el, prin vacante mai ales.
- Maroco am gasit si am luat, fascinat copilul a invatat adunarea fara probleme Titirobil am mai vrut sa ii iau pe atunci insa n-am gasit, sigur i-ar fi placut,
- diverse jocuri de carti;

Pe afara, jucam fotbal pe familii (noi si familia lui var'su insa se lasa cu plansete pe copii ca unii dau goluri si altii nu, daca juam pe bune se supara, daca mai trisam, se prind si iar se supara..eu stau in poarta si fiimiu ma cearta de mama focului ca nu fac plonjoane ca Lobont ; badminton jucam vara, tenis, cand putem, tot asa, mai mult prin concedii, baschet, cand prindem cate un cos...Ne-am juca noi multe, timp sa avem.

Stiu ca topicul era de jocuri de adulti, noi jucam toate astea cu copilul, nu stiu daca se pune, dar jocuri STRICT de adulti...nu prea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie subiectul asta imi creaza nostalgii.
Eu am jucat mult timp bridge, toata facultatea si cativa ani dupa ... cand a aparut barbata-meu pe zona a jucat si el bridge, mai intai cu mine, apoi cativa ani am schimbat echipele si jucam fetele si baietii. Cand nu jucam bridge, jucam canasta ... imi aduc aminte ca ne strangeam la cate unii acasa si fumam in disperare, ascultam Pink Floyd si jucam bridge sau canasta. Cand eram mai multi jucam rentz ...

Acum nu jucam nimic. Barbata-meu in schimb se joaca pe computer, on-line. Joaca un singur joc, de ani de zile, un joc de strategie "World of tanks" si sincer, tot ce imi doresc este sa crape aia care tin site-ul ala ... cand ne intalnim cu prietenii pe aici nu jucam niciodata nimic, doar vorbim ... dar asta probabil pentru ca nu ne intalnim saptamanal si de aceea avem ce vorbi.

In weekend exact ca Corina, alergam pe la activitati sportive (fotbal, hockey, inot), cumparaturi, mancare, spalat ...

Cu copiii am avut faza de monopoly si un fel de "nu te supara frate" care aici se cheama "candy land". Peste vara, in Romania, au invatat sa joace macao, popa prosu si trombon si m-am jucat si eu cu ei intr-o seara ... tare mi-a placut, uitasem si regulile, mi le-au spus ei.

Mie imi pare rau ca nu mai jucam, asa ca in tinerete, e drept ca nici nu pot sa spun ca am avut timpi morti cand ne-am intalnit vreodata cu cineva ca sa fie loc de-un bridge ... dar eu as baga in orice program asta - eu sunt destul de competitiva si ma implic in jocurile alea, imi pun mintea la contributie, am strategii de a castiga ... imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Un alt joc care ne prinde in doi (eu si sotul) - este sa facem cate 2 copii la o pagina de rebus pentru avansati si sa vedem cine termina primul - uneori dureaza zile intregi sau luni :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Noi jucam mima, remy, rentz, poker,darts, whist (wist, habar n-am cum se scrie), monopoly, Dilema (e un joc vechi, se bazeaza pe logica si intuitie, e superb)


Bufle, esti mortala

Mergi la inceput