Clasa a II-a * 2012-2013 * (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Naty, pe bune, eu as vorbi cu Dna. Nu e normal, zau asa! La fiimiu in clasa sunt doi copii care fac sport, fiimiu si inca o fetita, ei bine, Dna ne-a spus ca ii inucurajeaza in practicarea sportului si daca vreodata nu isi pot face temele din motive teminice - meciuri, concursuri, antrenamente - e suficient sa o anuntam. Nu a fost cazul pana acum, sper sa nu fie curand, insa e bine de stiut ca ne intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare nespus de rau :9 nu e corect sa le dea atata amar de teme, ce naiba, sunt clasa a 2-a :( ce vor face dintr-a 5-a ? Nopti intregi la teme ? :(((
Si ea chiar este exceptionala, a mea sigur si-ar fi dat demisia :( si de la sport dar si de la scoala.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Da, asa zic si eu, nu e corect.
Si am de gand sa vorbesc cu doamna.

szivarvany si-ar da si ea demisia de la scoala de-ar putea ; de la sport - niciodata.
Nu stiu zau de unde atata sportivitate
Eu una trag de mine de nu mai pot sa merg la sport (daca se intampla ceva si nu pot sa ajung ma supara putin constiinta dar in sinea mea zic merci), iar sotul e anti-sportiv din facatura.
E drept ca eu perorez in casa despre virtutile sportului, dar nu cred ca asta o determina. Altfel, perorez despre multe chestii si nu se sinchiseste nimeni sa asculte.

In alta ordine de idei, saptamana trecuta a fost ziua ei, am serbat-o miercuri cu familia si joi cu copiii. Am avut 32 de copii . Ioana a invitat o gramada din clasa si cateva fetite de la balet, au venit si niste prieteni ai mei ... ce mai, s-au strans.
In plus, au venit o gramada de fratiori/surioare neinvitati.

Si acum intrebarea mea: parinti cu doi copii, cand e invitat unul la o zi de nastere il luati si pe al doilea?
Eu nu o duc pe Nadia la zilele colegilor Ioanei, sau daca o iau, o las sa se joace cu copiii dar in nici un caz nu o pun la masa. Nadia e indignata dar nu mi se pare corect sa se tina peste tot una dupa alta.

Vad ca sunt in verva, asa ca va mai zic si ca duminica am fost la "Clopotica" si e tare dragut, mergeti cu copiii (mai ales cu fetitele)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty



Si acum intrebarea mea: parinti cu doi copii, cand e invitat unul la o zi de nastere il luati si pe al doilea?



Am doar un copil insa clar daca as fi avut doi sau mai multi la zilele de nastere/alte petreceri merg doar cei invitati! Pai daca am unul de 3 ani si unul de 10 si ala mic primeste invitatia il trimit si pe al mare? Sau ...invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Naty, stii bancu ala cu jucatorul de loto..vorbeste odata cu invatatoarea....nu lasa sa strice pofta copilului de scoala. In plus poate ca invatatoarea credea ca face chiar bine in lipsa feedback.urilor.
Nu, la mine lucrurile is clare. Ei isi invita fix cati ani au, deci anul asta a avut dreptul la 8 invitati iar piticul si.a ales unul sa aiba si el cu cine se juca. Cam nesimtire pe parinti sa la se pe cel mik. Ce tupeu! In plus nu.i poti organiza. Unde ati serbat?
Noi 8 ani i.am serbat acasa si 3 ore in piscina.

Manuela, baiatul meu face engleza ca a treia limba cu o familie de englezi. Ma rog cu baiatul de 16 ani. Io am obs ca ei progrezeaza fantastic daca ii lasi cu copii vb de lima respectiva, de ex au avanst la rom in 2 sapt de ro cat muncesc io de ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Naty, eu de obicei intreb parintii daca e ok sa-l iau si pe celelalt copil la aniversare. In general primesc raspunsuri pozitive, eu insa am grija ca si cadoul sa fie mai consistent. Intre baietii mei sunt doar 2 ani diferenta, daca era mai mult, probabil nu manifestau acelasi interes pentru petrecerea respectiva.
Nu scrie nimeni cum vi s-a parut evaluarea la romana? Doamna noastra zicea ca a fost cam pt final de cl aII-a...
Sambata urmeaza cea de la mate.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Vai, Naty..biata Ioana! E doar un copil de 8 ani, invatatoarea aia ce vrea sa faca din ei??!! Vorbeste cu ea, musai!
D-na noastra ne-a pus sa scriem pe o foaie si sa i-o dam zilele cand au copiii activitati extrascolare - atunci va sti sa nu-i traga la raspundere a doua zi daca nu au toate temele terminate. Dar pagini intregi de teme a mea nu a avut niciodata...e gaura-n cer daca are la limba romana 2 pagini deja...si e un copil foarte bun, va spun sincer.


Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

La aniversari, cand e invitata doar Iustina, in nicun caz nu o trimit si pe Ade. Asta se face doar cand e expres invitata si ea ori intre prieteni apropiati.

Cat despre evaluare, mie mi s-a parut destul de grea pentru inceputul clasei a II-a, da. Si d-nei noastre, la fel. Iustina a avut 93 de puncte, nu stiu pentru altii cum suna, dar eu sunt f. mandra de ea, mi se pare super! D-na a laudat-o ieri in fata clasei si ea era f. incantata de asta.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Naty, eu am doi copii si,in general, merg cu amandoi pentru ca nu prea am cu cine lasa unul din ei cand eu plec cu celalalt. Insa intreb daca este ok sa ii iau pe amandoi. Andrei este foarte bine integrat in gasca Alexei si toti parintii vin cu ambii copii. In schimb Alexei nu ii plac petrecerile celor mici si nu o iau decat daca nu am alta varianta. Exista si situatia in care o las pe ea la party singura (la colegii ei) si eu raman cu cel mic. Depinde mult de sarbatorit, de locatie, de relatie, de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Raluca, la noi de cate ori am organizat party pt Matei invitatii au venit cu frati-surori, insa avem un grup destul de restrans si am luat din start in calcul ca vor veni cu efectiv complet. Dealtfel folosim prilejul ca sa ne vedem cu totii, parinti si copii, deci situatia e un pic diferita. Intr-adevar, daca invitatia este pentru un singur copil, mi s-ar parea mai normal sa mearga doar cel invitat. Pe de alta parte, cand e Matei invitat undeva (in afara grupului de care vorbeam, rude si prieteni apropiati) merg doar eu cu el, nu si tat-su.

Am discutat ieri cu invatatoarea si ne-a spus ca anul acesta ar trebui sa mearga la mai multe concursuri, in vederea testarilor nationale de la final de an, sa se acomodeze cu ideea de concurs si de competitie, nu neaparat pentru rezultate. Ne-a pus, insa, in vedere ca va lucra cu ei in clasa cat se poate de mult pentru a-i pregati, sa nu ii aglomeram acasa - asta apropos de cantitatea de teme de pe o zi pe alta. Noi stam inca bine, tot asa 1-2 pagini in fiecare zi, plus ce mai lucreaza in plus la after. Inca mai doarme de pranz (ca insist eu), insa in conditiile in care doar miercurea nu are antrenament, cred ca e absolut necesar somnul ala.

Mie chiar mi se pare horror ce teme are Ioana, cred ca am mai zis, asta e program de om matur, depaseste 8 ore pe zi, unde ajungeti? Cred ca e tare obosita draga de ea. Sunt sincer convinsa ca al meu n-ar rezista la un astfel de ritm mai ales ca, la fel ca Ioana, sportul ar fi ultima activitate la care sa renunte...



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput