Clasa a II-a * 2012-2013 * (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Aseara a terminat temele la 9, in conditiile in care ultimele exercitii i le-am facut eu si i le-am dictat
Dimineata o durea capul si cred ca de oboseala.

DidiAlex la un loc de joaca am serbat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Noi nu avem teme acasa in cursul saptamanii, isi face tot la scoala. Nu stiu exact ce volum, dar in jur de 2 ore pe zi. In weekend are cam 3 pagini de exercitii la mate si tot atatea la romana (insa sunt si parti de text). Le-a facut in fix o ora. Nici nu imi pot imagina cum ar fi sa aiba ore in sir de teme. Oricum ajunge la 6 acasa franta, dupa scoala si cluburi, si nici n-ar mai fi timp.

Ieri am fost la consultatii. Totul bine in general, la romana trebuie sa mai lucram. Merge tare greu pentru ca se supara cum nu stie ceva. Citeste extrem de bine, dar problema e citirea constienta. Si vointa, evident. Nu ii place mai nimic de citit si fara citit nu cred ca merge. Nu stiu ce lecturi sa ii mai dau, ceva relaxant. Poate aveti voi idei, ai vostri ce mai citesc?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox, ce consultatii ?
Giulik a citit si recitit cu mare spor toata colectia de povesti Sh.Barber si cartile repovestite de editura Rao (Tom Sawyer, Gulliver, etc). Acum ii place cartea lor de lecturi din casre mi citeste mie seara si mai trage cate un ochi in Jurnalele Vampirilor ...

Naty, musai sa vorbesti cu invatatoarea. E foarte ok sa lucreze copiii, sa aiba ritm, etc, dar nici sa-si franga sufletul zi de zi nu e normal la 8 ani.

Noi stem asa pe o linie de plutire ... in toate ... si o scriu fara urma de multumire. Sau am eu o perioada nashpa.





Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare,

vaz ca raspunsul meu iar veni ca nuca in perete. E o chestie romaneasca petrecerile astea cu copii. de toate varstele. Ma intreb cum se organizeaza sarbatoritul sa fie prezent pt toti invitatii

si concursurile astea scoalre is total necunoscute, ard bietii copii lumanarea pana tre sa si arate valoarea dar se pare ca nimeni nu e interesat de acest aspect.

Noi inca la creion si fara note.

Roxana, noi luam carti de aventua in principal, detektivi, aventura:

cauta dupa autori: Mary pope osborne, sau Erhard Dietl von Oetinger Jujja Wieslander, Tomas Wieslander und Sven Nordqvist (Mama muh).
La noi incepand din clasa a II vor primi o carte de la biblioteka si au timp de 1 sapt sa o citesca si sa o prezinte in 15 minute in fatza clasei.
La mate ei fac tabla inmultirii/ socoteli de timp & ceas si lucru cu banii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

A mea de cand a inceput scoala a citit Pinocchio (mai cu voie, de nevoie) ca a avut testari, apoi Vrajitorul din Oz (tare incantata de ea), Mica printesa, Din lumea celor care nu cuvanta si la greu Povesti nemuritoare. Astea merg oricand/oriunde - voi nu mai aveti pe acasa? Cand n-are ce citi baga Povesti nemuritoare... I-am dat si Cipi da nu i-a placut si nici Habarnam :)))
Ea citeste o carte in maxim 3 zile, de obicei in 2 dar uita la greeeeu sa le inapoieze la biblioteca; merge si cate 3 zile cu ea in ghiozdan pana isi aduce aminte.
A...a mai citit cu drag Legendele Olimpului in vacanta.
Revin cu edit ca mi-am adus aminte ca a fost de-a dreptul incantata si de Sora Papadiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Roxana_G incearca cu niste carti de copii mai dragute, eu iti recomand seria cu Magic Lili: http://www.edituraaramis.ro/carti/magic-lilli--i1723

Astea sunt la mintea lor si sunt usor de citit.
Important este sa o prinda lectura, ca dupa aceea va citi si cele care sunt obligatorii.

La noi au avut succes si in varianta romana si germana unde e Hexe Lilli.

Eveline, ce varianta din Legendele Olimpului a citit fetita ta? Ca noi am primit cartea de la bunici intr-o colectie din asta noua A4 cartonata, frumoasa, dar cand am citit eu primele pagini m-a dezamagit tare, ca nu-mi place deloc cum e scrisa, nici nu i-am mai propus-o copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Lali - a citit varianta aia ce o am de cand eram eu mica (nu stiam ca sunt mai multe). Mie mi-a placut, si ei la fel; imi place ca la fiecare personaj sunt un fel de subcapitole de cate 1 pagina si merg repejor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Lali - a citit varianta aia ce o am de cand eram eu mica (nu stiam ca sunt mai multe). Mie mi-a placut, si ei la fel; imi place ca la fiecare personaj sunt un fel de subcapitole de cate 1 pagina si merg repejor.


Asta da, pe aceea (in doua volume: Eroii si Zeii) o iubeam si eu, insa nu o mai am, iar ce s-a publicat recent este ca o traducere proasta, fara aura aceea de poveste pe care o tineam minte. Este, daca vrei, cam ca in stilul sec si abrupt in care sunt povestite unele filme disney in cartile cu acelasi nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


In vacanta de vara le-a dat dna. o lista de 12 lecturi de citit si facut fisa de lectura.
Craiasa Zapezii
Degetica
Vrajitorul din Oz
Cartea cu jucarii de T. Arghezi
Buratino
etc.

Acum citeste Habarnam partea a doua (pe prima i-am citit-o eu anul trecut) cateva pagini in fiecare seara. Si a terminat de curand Jurnalul unei pustoaice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaaa, multumesc tare, super idei.

O sa incep cu Vrajitorul din Oz, eu am iubit mult de tot cartea. Ma rog, eu am adorat Habarnam, insa fiica mea - dupa ce a ras vreo 2 zile - s-a plicisit de ea. Legendele Olimpului citeste, insa trebuie sa ii iau alta ca a dus o la scoala si dusa a fost. Ce tari sunt cartile cu Magic Lili, sigur o sa ii placa. Si par usor de citit, intr-adevar.

Didialex, voi faceti deja inmultiri? Woooow. Mi se pare pare foarte tare ca insistati cu ceasul si banii, sunt lucruri practice si foarte utile. Va invidiez pentru creion. Noi am revenit la stilou, dar Alexa s-a obisnuit cu ideea, il cere ea si nu se plange, asa ca nu mai comentez nici eu.

Mergi la inceput