Strigator la cer!

Strigator la cer! | Autor: salcia

Link direct la acest mesaj

http://www.simonatache.ro/2012/03/16/o-poveste-pe-care-ati-prefera-sa-n-o-aflati/

E vorba despre o noua poveste horror din sistemul medical romanesc - pe scurt, o gravida cu un travaliu foarte lung e lasata de izbeliste, copilul s-a sufocat cu propriul cordon ombilical, si de aici enorm de multe complicatii si probleme medicale. Acum parintii se lupta sa faca fata cheltuielilor foarte mari pe care le presupune ingrijirea si incercarea de a recupera un astfel de copil, si pe de alta parte incearca (in zadar) sa-si faca dreptate (cititi sa vedeti reactia organismelor "competente", e absolut socant si revoltator ce se intampla). Nu mai punem la socoteala traumele lor si suferinta imensa.

Tragedia lui Sebastian a inceput pe data de 3.08.2007, la ora 7.55 cand a venit pe lume, la Spitalul Universitar din Bucuresti. Si astazi memoria acelor ore ni se comprima in minte ca un punct ingrozitor de dureros din care aveau sa explodeze 3 ani si jumatate de halucinanta suferinta.

In noaptea travaliului, din momentul internarii in spital, un lung sir de erori medicale au facut ca Sebastian sa se stranguleze cu cordonul ombilical. 6 linii de garda pe sectia de obstetrica-ginecologie, printre care un medic de garda si un medic rezident, 2 asistente, un medic anestezist, un medic curant nu au simtit nevoia de a se afla langa o persoana care se zbatea sa nasca dupa 20 ore de travaliu. Mai mult decat atat, in momentul crucial pentru mama si copil, atunci cand dilatatia indica nasterea iminenta, am fost lasata nesupravegheata, timp in care Sebastian se sufoca cu propriul cordonul ombilical. Nu a fost o simpla neglijenta. Cel putin 6 oameni aveau cunostinta directa despre gradul avansat al travaliului.

Sebastian a venit pe lume aproape mort (scor Apgar 1), nu a plans, nu s-a miscat, doar inimioara ii batea foarte slab. Chiar si dupa nastere,atunci cand suferinta era evidenta, Sebastiana fost lasat fara nici un ajutor asumandu-se criminal faptul ca o sa isi revina singur.

Din cauza lipsei de oxigen creierul a fost grav afectat, in special centrii care tin de coordonarea miscarilor. Diagnosticul la nastere a fost encefalopatie hipoxic-ischemica gr 3. Am stat in spital 3 saptamani, din care 2 saptamani Sebastian a fost in coma. Din momentul nasterii a inceput o lupta disperata, contra cronometru pentru viata lui Sebastian. Evenimentul fericit care ar fi insemnat venirea pe lume a copilului nostru, pe care-l asteptam cu toata dragostea, s-a transformat intr-unul tragic, care ne-a proiectat in cel mai negru cosmar. Am plecat din spital cu un bebelus in stare extrem de grava, nu plangea, nu vedea, nu auzea, nu se hranea singur.

In ultima saptamana de spitalizare dna dr neonatolog care l-a avut in grija pe Bubu a decis ca este momentul sa invat sa-l hranesc. In fiecare zi de cand s-a nascut Sebi ma gandesc la dansa cu admiratie si-i multumesc ca avut incredere in mine ca pot sa invat sa fac ceea ce face o asistenta de terapie intensiva. Hranirea lui Sebastian presupunea sa-i introduc o sonda (sonda de gavaj) pe gura, pana in stomac, la fiecare masa (adica de 8 ori pe zi) si sa-i dam lapticul cu seringa. Am facut asta pana la varsta de 3 luni si jumatate cand am aflat ca sonda se poate introduce si pe nas, direct in stomac. A continuat sa manance prin sonda de pe nas pana la varsta de 10 luni, cand, din cauza varsaturilor severe cauzate de acest mod de hranire a trebuit sa-l operam la Viena, unde i s-a implantat o sonda direct in stomac si este hranit in acest fel de atunci. Din cauza afectarii centrilor care tin de coordonarea miscarilor Sebastian nu poate inghiti si nu coordoneaza suptul cu inghititul.

Din cauza faptului ca nu inghite eficient, Sebastian risca sa se innece cu propria saliva. In primele luni exista un risc extrem de ridicat sa moara in timpul somnului din aceasta cauza.

Viata lui Sebastian poate fi descrisa in felul urmator: luni de zile a riscat sa se innece cu propria saliva in timpul noptii, nopti in care acest copil nu a dormit din cauza suferintei. Luni de zile in care a varsat de 20 de ori pe zi. 10 luni intregul corp ii tremura la orice atingere. 10 luni a avut un tub pe gat ce ii producea rani. 34 de luni de cand este hranit cu seringa. Luni de zile in care corpul i se contorsiona in pozitii imposibile. Luni de zile ii introduceam sonda de alimentatie pe gat, de 8 ori pe zi, pentru a-l hrani. 33 de luni de exercitii fizice chinuitoare. Luni de zile in care nu a vazut. Luni de zile in care nu a auzit.

Acum Sebastian vede, aude, zambeste, rade, gandureste, ne recunoaste, se bucura, are jucarii, melodii, povesti si reclame preferate, dar nu mananca singur, nu sta in fund, nu merge, nu poate folosi manutele sa se joace cu jucariile, nu poate sa ne spuna ce-si doreste sau daca-l doare ceva. Sebastian a ajuns sa traiasca intr-un mod pe care nu il vedeam posibil nici noi cei care avem grija de el.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns octaviaavram spune:

tragic e putin spus!!!!

o adevarata drama pt acei parinti!!!!

...si toate acestea intr-un spital universitar,unde se zice ca se face scoala medicala.....intr-un oras european ....intr-o capitala......cred ca si in Somalia era mai bine supravegheata biata femeie......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

am citit ieri povestea, m-a terminat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ff trist... Stiam de caz de atunci din 2007, mai ales ca eu nascusem cu 1 luna in urma, chiar daca in alta parte... m-a impresionat... nu stiu ce sa mai zic ca nu-mi gasesc cuvintele

Neglijenta naste tragedii...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

este revoltator ! cand stau si ma gandesc ca in anul 2007 , nasa mea a trecut printr-o situatie oarecum similara doar ca bebelusul ei nu a supravietuit , s-a sufocat cu cordonul ..... se intampla din pacate intr-o tara pe care noi dorim sa o caracterizam drept civilizata ...si dezvoltata.

Am cea mai mare admiratie pentru parintii lui Sebastian , nu le este usor , e cumplit prin ceea ce trec . Din pacate la noi in tara acest gen de evenimente se petrec mult prea des si trec neobservate , poate ar trebui sa facem ceva caci e inacceptabil...




- fibrom uterin embolizat
- sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani
- 3 IUI nereusite la Cluj
- urmeaza FIV la debrecen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Inca un copilas nascut in 2007 cu probleme de sanatate, ca si puiul meu.
Cateodata stau si ma gandesc daca 2007 este un an in care nu trebuia sa se nasca nici un copil si in felul asta nu era niciunul bolnavior. Offf
Imi plange sufletul cand citesc cata suferinta poate aduce nepasarea unor animale, ca oameni nu pot fi numiti!

Fara cuvinte!
Multa sanatate puiului mic si luptator iar voua multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu am nascut in 2007 un copil sanatos .

i-a dat in judecata pe cei care trebuia sa aiba grija de ea si de copilul ei?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, i-a dat, citeste povestea ca e interesanta justitia la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu am nascut in 2007 un copil sanatos .

i-a dat in judecata pe cei care trebuia sa aiba grija de ea si de copilul ei?




alina


Era vb de copilasii bolnaviori nascuti in anul asta. Si crede- ma ca stiu mutlti si majoritatea cu afectiuni neurologice.
Tu esti o mamica norocoasa, ca multe altele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cunosc cazul f bine.
am avut acelasi medic care mi-a supravegheat sarcina(un OM senzational), am nascut ina ceasi zi, 4 august, pe strumf il cheama la fel Sebastian.
invariabil in saptamana cu 5 aug dr respectiv isi ia concediu.anunta gravida inainte si toata lumea stie.stii asta de cand iti ia sarcina in observatie.
am stiut si eu.

e o drama,desigur si e cumplit.

ce nu reusesc sa inteleg eu este de ce il dau in continuare in judecata pe dr care i-a supravegheat sarcina, desi omul era in concediu si nu pe cei care au asistat la nastere?

este f greu pe familia micutului.nu iau apararea nimanui, dar nu inteleg de ce sa dai in judecata un om pt ca si-a luat o saptamana de concediu si pt ca nu a fost de fata cand ai nascut.iar cei care au asistat la nastere au fost tratati cu mult mai multa ingaduinta.
inteleg f bine drama si inteleg ca se vrea sa se faca dreptate,dar sper, sa faca dreptate cu cei care chiar au gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Inca un copilas nascut in 2007 cu probleme de sanatate, ca si puiul meu.
Cateodata stau si ma gandesc daca 2007 este un an in care nu trebuia sa se nasca nici un copil si in felul asta nu era niciunul bolnavior. Offf
Imi plange sufletul cand citesc cata suferinta poate aduce nepasarea unor animale, ca oameni nu pot fi numiti!

Fara cuvinte!
Multa sanatate puiului mic si luptator iar voua multa putere!


Cred ca ar trebui sa-ti reeditezi mesajul. Ma abtin sa comentez mai mult, dar te intreb numai cum te-ai simti tu daca ti s-ar spune ca ar fi fost mai bine ca in anul nasterii copilului tau sa nu se fi nascut nici un copil. Cu alte cuvinte...ca ar fi fost mai bine sa nu se fi nascut copilul tau.
Ai grija te rog la nuante, pt ca pot face rau.

On topic: Este tragic, este trist si este inuman ce s-a intamplat si se intampla inca, in multe spitale din Romania. Multi din "profesionistii" in domeniu se abrutizeaza si uita ca au de-a face cu oameni, suflete...destine. :(

Mergi la inceput